Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 21.09.2017 - 09:52  //  aktualizácia: 21.09.2017 - 12:39  //  zobrazené: 2497

Šaľa má svetoznáme kolkárky a karatistov

Hodiny driny na tréningoch a neopísateľná tréma pred svetovou súťažou. Vedeli ste, že Šaľa má dve mimoriadne úspešné kolkárky a dvoch karatistov na svetovej úrovni?  Nikola Mazúchová a Patrícia Machalková priniesli zo zahraničných kolkárskych súťaží aj vzácne kovy. Zahanbiť sa ale nedajú ani šalianski chlapi. Ľudovít Kocsis a Filip Bleho reprezentovali mesto na svetovej úrovni v karate. Primátor si ich úspechy všimol a v mene mesta im v stredu 20. septembra vyjadril obdiv i vďaku. Športovci prijali pozvanie na Mestský úrad v Šali.

Nikola a Patrícia sú v súkromí kamarátky. Po nástupe na súťažnú kolkársku dráhu sa však musia odosobniť a bojovať za svoj cieľ. „Samozrejme, že je to náročné. S Nikou trávim tréningy, cesty do školy a zo školy, rozprávame sa, riešime spolu problémy. Taktiež si viete predstaviť, ako sa asi cítime na dráhach. Ale keď už ide do tuhého, ako napríklad na Majstrovstvách SR, kde sme posledné hody bojovali medzi sebou o prvenstvo, nemáme zľutovanie,“ priznala sa Patrícia. Aj vďaka takémuto profesionálnemu prístupu sú mladé Šaľanky držiteľkami vzácnych kovov.

Predseda Kolkárskeho oddielu TJ Slovan Duslo Šaľa Július Veselka sa dievčatám prihovoril od srdca. „Je to psychicky aj fyzicky náročný šport. Chlapci nám veru poutekali.  Dievčatá sa zapreli, všetko to absolvovali a vidíme výsledok. Extraligové družstvá nemajú dosť hráčok, preto Nika je v Šariši, Paťa je v Podbrezovej, ale máme dohodu, že sú naďalej hráčky,“ povedal. Ocenených, ktorí si prevzali ďakovné listy a drobné dary, prišli podporiť aj predseda Asociácie TJ a klubov okresu a mesta Šaľa Ľudovít Marinčák a predseda Oddielu karate TJ Slovan Duslo Šaľa Igor Bleha.

„Máme veľkú radosť, keď sa v niekom spojí talent, húževnatosť, snaha a dosahuje výsledky. Ste inšpiráciou pre mladých, ktorí chcú začať športovať, pre tých, ktorí vďaka vám v tom vidia zmysel. Pre tých, ktorých chceme odtiahnuť od počítačov či smartfónov. Na to potrebujeme vzory. A vy ním ste,“ vyslovil uznanie aj primátor Jozef Belický.

Šaľa ma závideniahodné výsledky aj v karate. Medaily zo svetových súťaží priniesli Ľudovít Kocsis a Filip Bleho. Obdiv a vďaka primátora neminula ani ich. Zaujímavostou je, že Ľudovít Kocsis okrem svojej športovej kariéry pestuje aj cestu úspechu Filipa Blehu. Je totiž trénerom mladých karatistov.

Slová primátora k úspešným športovcom smerovali okrem uznania aj k reálnym investíciám mesta do športovej oblasti. Mesto sa snaží vytvoriť podmienky, aby sa športovci vedeli venovať svojej činnosti v rôznych oblastiach. „V kolkárskej hale sa nám podarí vymeniť povrch na kolkárskych dráhach. Verím, že v spolupráci so spoločnosťou Duslo, ktorá na to tiež prispela, sa popasujeme s ďalším vynovením budovy. V karate dlhodobo podporujeme šalianske kluby, tento rok sme spoluorganizátorom Majstrovstiev SR detí a mládeže v karate,“ dodal primátor.

Športovcom želáme vytrvalosť a pevné zdravie k dosahovaniu ďalších vysnených úspechov!

(ek)

Nikola Mazúchová

Za rok 2016 bola jednou z najúspešnejších športovcov Nitrianskeho samosprávneho kraja, v kategórii „jednotlivci juniori“. Je dorasteneckou vicemajsterkou Slovenska, bola vyhodnotená ako najlepšia dorastenka SR 2016 a navyše sa dostala do najlepšej šestky medzi ženami. Na majstrovstvách sveta v máji tohto roku v Nemecku v Dettenheime bola členkou slovenského družstva, ktoré vybojovalo 4. miesto. V dvojici v šprinte získala striebornú medailu.

Patrícia Machalková

Na Majstrovstvách Slovenskej republiky bola 2-krát prvá v kategórii dorasteniek. Na Majstrovstvách sveta v tomto roku v Nemecku v Dettenheime bola tiež členkou družstva, získala najlepší výkon 584 zhodených kolkov a celkovo skončila siedma. V súťaži jednotlivcov získala 9. miesto vo finále medzi 24 pretekárkami.

Ľudovít Kocsis

V roku 2016 bol ocenený ako najlepší športovec v Nitrianskom samosprávnom kraji. V máji tohto roku sa zúčastnil 21. ročníka Slovakia Open v Bratislave, kde získal
1. miesto v kata goju ryu, 2. miesto v kategóriách kata open, kobudo long a  kobudo short. Tento rok získal 3. miesto na Majstrovstvách Európy v Rumunsku v Cluj Napoca v kata goyu ryu. V roku 2016 na Majstrovstvách sveta federácie WTKA v Taliansku v Carrare získal
1. miesto v nasledujúcich kategóriách: v kata goju ryu, v kata open a v kobudo masters,
2. miesto v kobudo long a kobudo short a 3. miesto v kata hard. V tom istom roku na Majstrovstvách sveta WUKF v Taliansku v Montichiari obsadil 2. miesto. Minulý rok na Majstrovstvách sveta WUKF v Dubline získal 3. miesto v kata goyu ryu a na Majstrovstvách Českej republike v Sokolove 2. miesto v disciplínach kata goyu ryu a v kata other style.

Filip Bleho

Získal 1. a 2. miesto na Slovakia Open v Bratislave v tomto roku v kata goyu ryu a kata open, 3. miesto na Majstrovstvách Európy v Rumunsku v apríli 2017 v kata goyu ryu a v roku 2016 obsadil 3. miesto na Majstrovstvách sveta WUKF v Taliansku v Montichiari v kata goyu ryu. V tom istom roku získal na Majstrovstvách sveta WUKF v Dubline striebornú medailu. Okrem týchto umiestnení sa pýši ďalšími úspechmi na Majstrovstvách Českej republiky v Sokolove, kde obsadil 1. miesto kumite 13-14 rokov nad 165 cm, 2. miesto v kata goyu ryu a 3. miesto v kata other style.

Sledujte nás aj na Facebook/MESTO ŠAĽA. Staňte sa členom oficiálnej skupiny Mesta Šaľa.  Kliknite si sem:https://www.facebook.com/groups/327353394042257/

• zľava: Ľudovít Kočiš, Filip Bleho