Domov   >  Zaujímavosti
publikované: 08.12.2020 - 13:02  //  aktualizácia: 08.12.2020 - 13:03  //  zobrazené: 227

Listy pre starkých sa dajú posielať o pár dní dlhšie, knižnica predĺžila termín

V Mestskej knižnici Jána Johanidesa v Šali sa rozhodli o týždeň predĺžiť termín na prijímanie listov od detí pre starších. Ide o aktivitu Zapoj sa a poteš srdce. Založená je na tvorbe listov, ktoré potom poputujú do rúk starkých v Šali. „Pôvodne sme deti pozvali k tomu, aby list odovzdali v knižnici alebo vhodili do biblioboxu do 7. decembra. Povedali sme si, že ho predĺžime do nedele 13. decembra. Potom budú listy pár dní „v karanténe", a potom ich odovzdáme," hovorí riaditeľka šalianskej knižnice Adriana Gerová. Doteraz knižnica prijala vyše 50 listov. 

Mestská knižnica pozvala do tejto aktivity po prvýkrát. Ide o myšlienku, ktorá vznikla v Knižnici pre mládež mesta Košice. Organizuje ju v novembri – v rámci mesiaca úcty k starším, kedy jednotlivcov a celé kolektívy pozýva k tomu, aby napísali vlastnou rukou listy pre starších.  „Aj v našom meste žije veľa starších ľudí, napríklad v domovoch dôchodcov, a preto sme sa rozhodli osloviť košickú knižnicu, či môžeme prevziať tento nápad aj do Šale. Súhlasili, a preto všetkých, ktorí prejavia záujem, pozývame,“ vysvetlila Gerová. 

S podobnou iniciatívou s názvom Pošli dobro, ktorá spočíva v tom, že mladí ľudia píšu listy seniorom v domovoch dôchodcov, prišiel aj študent Ekonomickej univerzity v Bratislave Ján Cipár. Počas koronakrízy chcel povzbudiť najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva, ktorou sú seniori v domovoch sociálnych služieb. S kamarátmi im preto začal písať listy. Aktivita sa rýchlo rozšírila. 

Do šalianskej iniciatívy sa môžu zapojiť deti akéhokoľvek veku, ktoré vedia písať. Prečo práve deti? „Pretože detská úprimnosť je tá najkrajšia forma dobra a veríme, že práve deti sú tými, ktoré dokážu svojou srdečnosťou potešiť každé srdce,“ uvádza knižnica na stránke kniznica.sala.sk. Túto aktivitu je možné robiť aj v rámci školy či školských klubov. Je možné ju skúsiť aj doma. Zapojiť sa dá napísaním spontánneho listu. Dôležité je, aby bol napísaný vlastnou rukou. Listy potom knižnica odovzdá v Domove dôchodcov na Nešporovej ulici v Šali. 

Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali