publikované: 11.04.2024 - 08:16  //  aktualizácia: 11.04.2024 - 09:00  //  zobrazené: 336

Šaľa bránou do hádzanárskej Európy.

Už pred 20.00 hodinou v nedeľu bola vyslaná zo Šali do európskych médií športová informácia, že hádzanárky Slovenska po remízovom dueli s Ukrajinou a odohraní ďalších siedmich kvalifikačných hádzanárskych duelov si vybojovali po 10 rokoch opäť právo štartu na tohto ročných majstrovstvách Európy 2024. Práve okresné mesto Šaľa a jej Mestská športová hala sa stali  v posledných rokoch „baštou“ ženskej hádzanej na Slovensku a nielen početnú divácku kulisu a priaznivcov ženskej hádzanej teší, že to bolo práve Šaľa, ktorá sa zapíše do análov ženskej hádzanej. Tomuto peknému úspechu však predchádzalo v 14. týždni ešte úspešné zvládnutie posledných dvoch majstrovských súbojov s reprezentáciami Izraela a Ukrajiny.

+ + +

Dvojciferná výhra s Izraelom.

Výsledky 5. kola 2. kvalifikačnej skupiny - ME 2024:

Izrael - Slovensko 24:35 (14:20), hralo sa v Heidelbergu (Nemecko).

Rozhodovali: Jörstad a D. Fremstad (obaja Nórsko) -  300 divákov; pokutové hody: 3/3 - 2/1; vylúčené: 0 – 2; červená karta: 27. Michálková (Slovensko) za faul.

IZRAEL: Izaková a Lezinská po 4, Barelová 4/3, Malakanová 3,...

SLOVENSKO: Ivanytsia, Jablonská-Bobaľová:  Györiová 2, Michálková 2, Demeter, Nejedlíková 2, Popovcová 6, R. Bíziková 5, Pócsíková 3, Bujnochová 3, Pastoreková, Holejová 6, B.  Lancz 4/1, N. Némethová, S. Szarková 1, Ščípová 1. Tréner Jorge Dueňas, asistent Peter Pčola.
                                                                               Po bezpečnej výhre s Izraelom v prvom vzájomnom kvalifikačnom súboji v Šali (31:22) boli zverenkyne trénera Jorgeho Dueňasa favoritom aj v odvete, ktorá sa hrala v Nemecku, čo aj reprezentácia Slovenska  potvrdila nielen hrou, ale aj výsledkom.

Už v úvode zápasu išlo Slovensko do trháku (v 8. minúte viedlo 1:5), ktorý čiastočne zmrazil predzápasové ambície. Ich snaha o zmenu vývoja priebehu končila v prvom dejstve v znížení nášho neustáleho náskoku na rozdiel dvoch gólov (6:8, 8:10), ale gólová potencia krídiel (Popovcová, R. Bíziková a Pócsiková – zaznamenali v zápase14 gólov), ako aj ďalších hráčok rozhodli o našom šesť gólovom polčasovom náskoku.     Aj po obrátke držali taktovku v rukách naše hráčky a Izrael iba raz znížil naše vedenie na rozdiel 4 gólov (45. min. 22:26), keď už tréner šetril niektoré hráčky na víkend. V poslednej štvrtine však opäť zabrali a rozhodli o našom víťazstve o 11 gólov.

Peter Pčola (asistent trénera SR): „Získali sme povinné dva body. Myslím si, že výkon mohol byť ešte lepší. Mali sme dobré začiatky oboch polčasov, ale potom sme poľavili v koncentrácii. Namiesto toho, aby sme vychádzali z obrany a dávali rýchle góly z protiútokov, sme pár lôpt zahodili a vlastnými chybami sme čiastočne postavili súpera na nohy."

Druhý zápas 5. kola 2. kvalifikačnej skupiny žien - ME 2024:

Ukrajina - Nemecko 21:43 (11:23), hralo sa v Heidelbergu (Nemecko).
+ + +

Šalianska postupová remíza.

Výsledky 6. kola 2. kvalifikačnej skupiny - ME 2024:

Po výhre s Izraelom bolo jasné, že reprezentácia Slovenska vstúpila oboma nohami do boja o štart na ME 2024, ale musela  v rozhodujúcom súboji s Ukrajinou zvládnuť jednu z troch postupových alternatív:

a./ + ak chceli postúpiť zo skupiny z druhého miesta (poznámka: Nemecko bolo suverénom nakoľko nestratilo v kvalifikácii ani bod) museli vyhrať s Ukrajinou minimálne o 5 gólov (výsledky: 26:21, 27:22, 28:23,...), nakoľko prvý zápas sme prehrali 25:20 a v prípade rovnakého bodového zisku dvoch reprezentácií rozhodovali o postupujúcom vzájomné zápasy.

b./ +  v prípade možného postupu z tretieho miesta  tabuľky ôsmych kolektívov z kvalifikačných skupín (postupovali štyri s najvyšším bodovým ziskom zo zápasov s prvými dvomi reprezentáciami v tabuľke) museli s Ukrajinou vyhrať aspoň o gól, pri najhoršom aspoň uhrať remízu muselo Slovensko vyhrať s Ukrajinou aspoň o gól, resp. alebo remizovať, nakoľko v tabuľke 8 mužstiev z 3. miest sme boli v priebežnej tabuľke až na 5. mieste (Poradie: 1. Turecko 80:98 – 1 bod; reprezentácie na ďalších miestach nezískali v troch zápasoch ani bod a o poradí rozhodovalo skóre, ktoré sme mali po dvoch prehrách s Nemecko a Ukrajinou veľmi  zlé: 2. Portugalsko 78:104 – mínus 26 gólov; 3. Faerské ostrovy – mínus 26 gólov; 4. Grécko 55:88 - mínus 33 gólov; 5. SLOVENSKO – mínus 41  gólov; 6. Litva 62:112 – mínus 50 gólov; 7. Kosovo 63:118 – mínus 55 gólov; 8. Taliansko 47:117 – mínus 70 gólov).

c./ + Slovensko mohlo teoreticky postúpiť aj v prípade prehry s Ukrajinou o gól, ale to by sa muselo spoliehať, že žiadna reprezentácia z tretích miest v poslednom kole nezaboduje a hlavne Rumunsko porazí doma Grécko o 10 a viac gólov (poznámka: prvý zápas  Grécko – Rumunsko 20:32), v tomto prípade by sme Grécko predstihli v tabuľke v rámci skóre o gól a postúpili by sme na ME !).

Slovensko - Ukrajina 25:25 (15:13), hralo sa v Šali.

Rozhodovali: Antičová a Jakovljevičová (obe Srbsko) – 2.000 divákov;  pokutové hody: 9/6 - 4/3, vylúčené: 3 – 7.

SLOVENSKO: Ivanytsia, Jablonská - Bobaľová, Olláhová: Györiová 2, Michálková, Demeter, Nejedlíková 1, Popovcová 4, R. Bíziková, Pócsíková 2, Bujnochová 3, S. Szarková, Holejová 3, Barbora Lancz 10/6, N. Némethová, Ščípová. Tréner Jorge Dueňas, asistent Peter Pčola.

UKRAJINA: Horilská 7/2, Smbatianová 5, Nesterenková 4, Naumenková 3, Kohuch a Kompaniets po 2,... Tréner Boris Chyzhnov.
                                                                                  Oproti prvému zápasu s Ukrajinou nastúpilo Slovensko s ôsmymi zmenami v zostave, čo však bolo najdôležitejšie nechýbala v kolektíve šalianska odchovankyňa Barbora Lancz, ktorá t. č. hrá za Mosonmagyaróvári  KC SE a bola aj s 10 gólmi najlepšou strelkyňou zápasu. Na druhej strane v drese Ukrajiny nastúpili štyri hráčky: Kompaniets, Kohuch, Soskyda a iba 17. ročná Iryna Krasnianska,  ktoré hrajú v MOL lige za Iuventu Michalovce, ale z tohto klubu bola aj v bránke Slovenska Jablonská – Bobaľová (získala slovenské štátne občianstvo) a tak bitka o postup na ME 2024 mohla začať. Na úvodný gól B. Lancz odpovedala  okamžitým vyrovnaním Soskyda a v takomto rytme viedlo  Slovensko do 15. minúty, keď sa po góloch: Popovcovej, Lancz a Pocsíkovej  dostalo do troj gólového vedenia, (10:7)  čo bolo pre ďalší vývoj dôležitého duelu rozhodujúce.  V 22. minúte viedli naše hráčky dokonca 14:9 a dvoj tisícový kotol  začal rozmýšľať aj o prvej alternatíve postupu. Lenže  Ukrajina aj vďaka skúsenej trojici hráčok: Kompaniets, Smbatianová, Horilská a výbornej brankárke Balogovej (zneškodnila v zápase aj dve sedmičky) ukázala aj „druhú tvár“ a na polčas sme odchádzali iba s náskokom dvoch gólov.

Po obrátke to bola opäť naša najlepšia strelkyňa Barbora Lancz s Nejedlíkovou a Popovcovou, ktoré sa postarali  o zvýšenie vedenia na rozdiel štyroch gólov (20:16), súper však najmä vďaka „obrovitej“ pivotke Horilskej (v II. polčase zaznamenala päť gólov) znížil na rozdiel gólu (41. minúta). Slovenské dievčatá vyburcovalo obecenstvo k ďalšiemu „trháku“ a na ukazovateli skóre po góloch najlepších strelkýň Popovcovej s Lancz (v prvom zápase s Ukrajinou pre zranenie nehrala) svietilo v 47. minúte skóre 23:19, čo sa páčilo aj vynikajúcemu obecenstvu. Do ďalšieho priebehu dosť zasiahol dosť prísny verdikt  srbských rozhodkýň v 51. minúte, ktoré za stavu 23:21 a počas presilovky Ukrajiny udelili našej lavičke ďalší dvoj minútový trest a presilovku o dve hráčky využil náš súper na vyrovnanie stavu (23:23)! V dramatickom závere vstúpila do hry druhá alternatíva postupu, ktorou bola tesná výhra, resp. remíza. Na vedúci gól Holejovej 24:23 odpovedala vyrovnaním Naumenková a na ďalší dôležitý vedúci gól Popovcovej 25:24, kontrovala do siete šalianskej brankárky Olláhovej v 59.51 minúte  vyrovnaním Lilia Horilská. Vynikajúci kvalifikačný duel, v ktorom Slovensko ani raz neprehrávalo !!!  nakoniec skončil remízou 25:25 a deľbou bodov, ktorá nakoniec posunula oba reprezentačné kolektívy na európsky šampionát, ktorý sa odohrá na prelome  novembra – decembra 2024 v Maďarsku, Rakúsku a Švajčiarsku.

Jorge Dueňas (tréner Slovenska): „V konečnom dôsledku sme uhrali dôležitú remízu. Obzvlášť, keď čiara medzi úspechom a neúspechom bola dosť tenká. Myslím si, že 50 minút sme odohrali zápas na dobrej úrovni, s čím som bol spokojný. Desať minút bolo z našej strany slabších, súper to trestal, ale podstatný konečný výsledok a postup a samozrejme  šanca pre naše družstvo predstaviť sa na ME."

Záverečný aplauz a gejzír radosti z postupu trvajúci ešte hodný čas po záverečnom hvizde rozhodkýň patril všetkým našim hádzanárkam vrátane štvorici šalianskych hráčok: Bella Olláhová, Katarína Pócsiková, Olívia Ščípová a Edina Pastoreková, ktoré boli súčasťou posledných dvoch kvalifikačných duelov s Izraelom a Ukrajinou, ale aj ďalším reprezentantkám Dusla Šaľa: Soňa Furgaláková, Lenka Ratvajská, Diana Mária Vargová, Barbora Königová, Petra  Varjássiová,... ktoré obliekli dres SLOVENSKA v ostatných zápasoch kvalifikácie na ME 2024. Zdá sa, že novinárske informácie, ale aj vyjadrenia hráčok Slovenska  o tom, že Šaľa, jej obecenstvo a Mestská športová hala sa stáva baštou ženskej reprezentácie Slovenska sa aj v nedeľu v slávnostný podvečer naplnilo!  BLAHOŽELANIE preto patrí vrátane hádzanárok Slovenska všetkým, ktorí sa na tom akýmkoľvek dielom podieľali !!!

Druhý zápas 6. kola 2. kvalifikačnej skupiny žien - ME 2024:

Izrael - Nemecko 9:46 (4:23), hralo sa v Heidelbergu (Nemecko).

+ + +                                                                                   Konečná tabuľka 2. kvalifikačnej skupiny - ME 2024:

1. Nemecko  227:102 –  12 bodov; 2. Ukrajina 155:174 – 7 bodov;  3. Slovensko 47:168 – 5 bodov; 4. Izrael 122:207 – 0 bodov.

Kvalifikačné zápasy reprezentácií, 3. miesto v skupinách - odvety:

Srbsko - Turecko 30:22; SLOVENSKO – Ukrajina 25:25; Česko – Portugalsko 25:22; Island – Faerské ostrovy 24:20; Rumunsko – Grécko 31:24; Severné Macedónsko – Litva 34:24; Poľsko – Kosovo 28:17  a Slovinsko – Taliansko 35:21.

Konečná tabuľka reprezentácií z 3. miest kvalifikačných skupín:

1.  Turecko 102:128 – 1 bod; 2. SLOVENSKO 81:122 – 1 bod; 3. Portugalsko 100:129 – 0 bodov; 4. Faerské ostrovy 90:120 – 0 bodov poznámka: tieto štyri reprezentácie postupujú na ME 2024;  5. Grécko 79:119 – 0 bodov; 6. Litva 86:146 – 0 bodov; 7. Kosovo 80:146 – 0 bodov; 8. Taliansko 68:152 – 0 bodov.