8. zasadnutie mestského zastupiteľstva
Čibrik navrhuje stiahnuť materiál v súvislosti s územným plánom a dopracovať nejaké zmeny. Architekt upozorňuje, že tento návrh spracúvali od marca do novembra, pretože ku každej zmene sa vyjadruje 54 orgánov inštitúcií. K téme sa vyjadruje aj pani Halabrínová - hovorí o tom, aký by to malo dopad, keby sa materiál stiahol. Ak by sa k materiálu pridal ďalší materiál, tak by sa znovu schvaľovala celá zmena. Je lepšie tento materiál schváliť a ďalšiu zmenu riešiť zvlášť. Ale to sú zase ďalšie financie. Poslanci hlasujú o procedurálnom návrhu, stiahnuť materiál - za 5, proti 12, zdržali sa 3. Čiže materiál sa nesťahuje z rokovania. Pokračujeme ďalej v diskusii.
Diskusia stále trvá k územnému plánu.
P. Andráši sa pýta, či je možné zakomponovať do územného plánu napríklad povinnosť budovať podzemné garáže k budovám. Mestský architekt hovorí, že túto povinnosť nerieši územný plán, ale stavebný úrad už pri samotnom procese, keď developer rieši stavebné povolenie.
Čibrik sa pýta aj v súvislosti s návrhom vybudovať zariadenie pre seniorov vo Veči. Odpovedá architekt, že tam bol chránený park a tento priestor je veľmi pekný na realizáciu takého zámeru ako je centrum pre seniorov. Momentálne je te priestor nevyužitý. Potenciálny investor pristupuje k tomu parku veľmi ohľaduplne, aj stavbu chce prispôsobiť drevinám, ktoré tu sú.
K téme sa vyjadruje Čibrik, ktorý hovorí, že v niektorých nových lokalitách je stav, že nie sú spravené chodníky, čiže nespĺňajú podmienky moderného bývania. Pýta sa, či je možné dať nejaký regulatív developerom, ktorý vytvárajú tieto stavebné pozemky, aby napríklad vytvárali dobré podmienky na život. Reaguje mestský architekt - hovorí, že napríklad na Peknej ceste sú vybudované chodníky, siete, atď. Uvádza ako príklad Synklad, že v Hetméni chce zrealizovať svoj zámer, ale okrem toho dotiahne v tej lokalite aj infraštruktúru. Dostane tým táto lokalita nový impulz.
Verejnosť mala na pripomienkovanie 30 dní, neprišla však žiadna námietka.
Jedna lokalita sa týka Hetméňu, druhá lokalita sa týka Veče, kde je zámer vybudovať zariadenie pre seniorov, kde bol kedysi kaštieľ. Tretia lokalita je na území "Malá Amerika" smerom na Trnovec nad Váhom. Niektoré zmeny súvisia aj s tým, že v budúcom roku sa začne s výstavbou vnútromestskej cyklotrasy. Ďalšia zmena sa týka lokality smerom na Kráľovú nad Váhom, rozšírenie lokality na bývanie. Ďalší návrh sa týka zmeny počtu podlaží budovy Olympie - transformácie objektu na polyfunkčný objekt s garážami a s bývaním s 13-timi podlažiami. Ďalšia zmena sa týka Peknej cesty, kde je zámer pokračovať vo výstavbe bývania formou rodinných domov. Kompletný materiál nájdete na webe mesta.
K materiálu sa vyjadrilo 54 štátnych orgánov, inštitúcií, ktorých pripomienky boli zapracované, akceptované.
Nasleduje materiál Územný plán mesta, ktorý predkladá mestský architekt Imrich Pleidel. Hovorí, že územný plán je z roku 2004, ale postupne sa zbierajú podnety od mesta, občanov, ktoré postupne zapracujú a potom ich v podobe návrhu zmien predkladajú. Teraz predkladajú 8. zmenu v poradí. Táto zmena sa týka 10 lokalít celkovo. Mestský architekt predstavuje postupne lokality, ktorých sa zmeny týkajú, kompletný materiál nájdete tu, je to bod B 4/8/2023:
https://www.sala.sk/clanok/8-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-v-sali-v-roku-2023
Ďalší materiál predkladá Ľubor Gáll, riaditeľ Organizácie sociálnej starostlivosti - transformačný plán vybraných zariadení Organizácie sociálnej starostlivosti mesta Šaľa. I. Kántorová chváli materiál a má niekoľko otázok. M. Kollár sa pýta, prečo je všetko sústredené zariadenia v Šali, či to neobmedzí Večanov. Materiál poslanci po krátkej diskusii shválili.
Ďalším materiálom je komunitný plán sociálnych služieb mesta na roky 2023-2030. Predkladateľka hovorí, že príprava materiálu bol náročný. Do materiálu ešte dopĺňa stanovisko dvoch komisií - ekonimická a sociálna a obe odporúčajú materiál schváliť. Poslanci materiál po krátkej diskusii schválili.
Nasleduje materiál Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Šaľa na roky 2023-2030. Materiál nadväzuje na doteraz platný strategický dokument. Predkladateľka hovorí, že 11. novembra sme zverejnili výzvu, aby poslala verejnosť pripomienky do 27. novembra - pripomienky prišli, ktoré sú do dokumentu zapracované. Dnes poslanci obdržali aj súhrn zmien a pripomienky, ktoré prišli. Do diskusie sa prihlásila I. Kántorová, ktorá sa vyjadruje, že materiál neschvália, lebo sú tam zakomponované veľkokapacitné, polopodzemné kontajnery a oni s tým nesúhlasia. Predkladateľka vysvetľuje, že je to otvorený dokument, ktorý sa dá aktualizovať, doplniť, prispôsobiť si ho svojim potrebám. Ale slúži ako základný dokument napríklad aj pri získavaní mimorozpočtových zdrojov. Poslanci materiál schválili, traja hlasovali proti, jeden sa zdržal, ostatní hlasovali za.
Budaiová vyjadruje veľké poďakovanie za tento materiál a všetkým, ktorí pracujú v školstve. Pripája sa aj viceprimátor, ktorý schôdzu vedie.
P. Andráši chváli materiál, aj školy a ich aktivity. Pýta sa však na to, aký je stav so šikanou na našich školách. Vedúca hovorí, že ak sa vyskytne prípad šikany, ktorý je odhalený, vždy sa snažíme vyriešiť. Zákonný zástupca je predvolaný a prípad sa rieši. Minulý školský rok sa riešili oficiálne dva prípady.
Do diskusie k tomuto bodu sa prihlásili viacerí - ako prvý Miloš Rehák - ďakuje všetkým, ktorí pracovali na príprave tohto rozsiahleho materiálu, ako vedúci komisie školstva je rád, že sa naozaj na všetkých školách a škôlkach snažia. I. Kántorová sa pýta, prečo je taký rozdiel v počte žiakov, ktorí chodia na záujmové krúžky vo Veči. Vysvetľuje vedúca, že to sa každý rok mení v závislosti aj od záujmu, aj od kapacít učiteľov, pretože vo Veči ich na ZŠ Bernolákovej vedú pani učiteľky. Pýta sa aj na logopéda, vedúca odpovedá, že mesto má zazmluvnenú jednu logopedičku. Kántorová sa pýta ešte na to, či sa školy neplánujú zapojiť do projektov na ochranu duševného zdravia. Vedúca odpovedá, že sa školy zapájajú do projektov na rôzne témy, ako je kybrešikana a podobne.
Vedúca školstva Mariana Takáčová predkladá správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za školský rok 2022/2023 a 2023/2024. Vedúca hovorí, že vzdelávanie je vo všetkých školách na vysokej úrovni. Všetky sa zapájajú do projektov a získavajú financie aj mimo mestského rozpočtu a snažia sa svoje učebne dovybaviť. Okrem toho sa úspešne zapájajú do súťaží. ZUŠ a CVČ zabezpečujú bohatú ponuku mimoškolskej činnosti. Vedúca školstva im ďakuje.
Pokračuje prednostka MsÚ, ktorá predkladá materiál o plnení uznesení, materiál poslanci jednohlasne schválili.
Materiály, o ktorých poslanci dnes rokujú, nájdete tu:
https://www.sala.sk/clanok/8-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-v-sali-v-roku-2023
Návrh poslanca zastupiteľstvo schválilo.
Interpelácie končia, žiadne nie sú podané písomne.
Pokračuje program návrhom plánu kontrolnej činnosti hlavnej kontrolórky na 1. polrok 2024. Hovorí, že kontroly sú naplánované v ZŠ, MŠ, tiež plánujú kontrolu v dome kultúry, vo vybranom športovisku, ako naložili s poskytnutou dotáciou z mesta. Plán obsahuje aj novú zákonnú povinnosť - vykonať kontrolu prevodov majetku mesta, ktorého suma prevýšila 20-tisíc eur. Do diskusie sa prihlásil poslanec R. Čibrik, ktorý chváli komunikáciu hlavnej kontrolórky smerom k poslancom. Zároveň chce podať návrh zaradiť ešte jednu kontrolu, pýta sa, či je na to priestor. Odpovedá hlavná kontrolórka, že kapacitne je to teraz náročnejšie, keďže jedna kolegyňa odišla do predčasného dôchodku a nastúpila jedna kolegyňa, ktorá sa zaúča. Reaguje Čibrik, že namiesto kontrol na školách by chcel podať návrh na kontrolu dodržiavania zmluvných podmienok od dodávateľa, ktorý má na starosti údržbu zelene. Podáva pozmeňujúci návrh v tomto zmysle.
Poslankyňa M. Budaiová prosí o priechod pre chodcov pri ZŠ Murgaša. Odpovedá primátor, že sa tam pôjde pozrieť s referentom dopravy a pozrú sa na možnosti riešenia.
Poslankyňa Lacková ďakuje za opravu cesty na Ulici SNP.
P. Andráši sa pýta na prepad cesty na Komenského ulici. Žiada označiť tento prepad. Odpovedá M. Poliček - urguje to cez firmy, ktoré by to mali opraviť a dodáva, že do pol hodiny bude prepad označený príslušnou značkou.
P. SZalay gratuloval k cene Félix a poslanecký zbor zagratuloval potleskom.
M. Kollár sa pýta na nákup defibrilátorov, mesto nakupuje tri kusy - odpovedá Eliška Vargová, projektová manažérka, ktorá hovorí, že sú povinnou súčasťou projektu rekonštrukcie a výstavby športovísk - mesto stavia nové multifunkčné ihrisko na ZŠ Bernoláková, na ZŠ Murgaša a tiež na Ulici P. J. Šafárika.
Čibrik sa ďalej pýta, čo je akčný plán, ktorý bude stáť mesto cca 44-tisíc eur. Odpovedá Gabriela Brániková, ozrejmuje, že ide o strategický materiál, ktorý je povinnou súčasťou projektu cez Nórske fondy, na ktorý sme získali celkovo cca 800-tisíc eur. Je to hradené zo spomínaných Nórskych fondov. Je to monitoring, ktorého výsledkom bude strategický dokument podobný programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja.