Domov   >  Športové spravodajstvo
publikované: 04.07.2024 - 06:46  //  aktualizácia: 06.07.2024 - 07:32  //  zobrazené: 326

V Šali opäť oceňovali športovcov. Športové tance zasadli na trón.

V Šali opäť oceňovali športovcov.

Športové tance zasadli  na trón.  

Vynovený Dom kultúry v Šali v utorok minulého týždňa ešte viac opeknel, nakoľko si v ňom dali „rande“ všetci úspešní športovci s trénermi a funkcionármi, ktorí v roku 2023 svojimi výkonmi a výsledkami na domácich a zahraničných športoviskách dôstojne reprezentovali a šírili dobré meno materských klubov a jednôt , okresu, regiónu, ale v niektorých prípadoch aj Slovenska. Po minuloročnom jubilejnom 25. ročníku, ktoré ešte spolu zorganizovalo Mesto Šaľa spolu s Okresnou j asociáciou  telovýchovných jednôt a klubov okresu Šaľa, však nové štvrť storočie už odštartovalo Mesto Šaľa samostatne, nakoľko OATJK okresu Šaľa ako sa to spomína aj vo vydanom Bulletine ukončila v roku 2023 svoju činnosť. Po slávnostnom príhovore primátora  mesta Jozefa Belického (poznámka: spolu s predsedom komisie mládeže a športu Petrom Szalayom aj oceňovali na Vyhodnotení za rok 2023 úspešných laureátov), ktorý okrem ocenených privítal aj vzácnych hostí, zástupcov podnikateľskej obce a starostov obcí z Trnovca n/CV, Nededu a Vlčian, začalo v v divadelnej sále Šalianskeho Domu kultúry slávnostné defilé tých, ktorí si to za svoje aktivity plnohodnotne zaslúžili.
                                                                     
Mesto ocenilo v šiestich kategóriách 54 športovcov.   

Na základe vypracovaných kritérií a zaslaných návrhov od materských klubov sa ocenenie v rámci „Vyhodnotenia úspešných športovcov, trénerov a zaslúžilých funkcionárov MESTA ŠAĽA za rok 2023“ udeľovalo v šiestich kategóriách, kde okrem tradičných: kategórií: dospelí a juniori kolektívy a jednotlivci, mládež kolektívy a jednotlivci však nezabudli pri nominácii organizátori ani na tých, ktorí majú taktiež veľký podiel na úspešných výsledkoch, ku ktorým jednoznačne patria tréneri a funkcionárska obec, ako aj na osobitné ocenenia,  ktoré dostali tí, ktorí sa podieľajú pri vytváraní dobrých podmienok pre tréningový proces  a zabezpečenie ekonomického zázemia, tak  potrebných pre úspešnú reprezentáciu a kvalitné výkony.  

Najbohatšie zastúpenie mala kategória mládeže – jednotlivci, kde sa na pódiu vystriedalo 29 športovcov, medzi ktorými nechýbali ani tanečná dvojica Heinrichová - Karlubík z TK Jumping Šaľa, ktorá získala v Slovinsku titul majstra sveta v disciplíne street dance show a prvenstvo si priviezli aj zo Svetového pohára. Napodobnil ich aj oddielový kolega Lukáš Sontag na Svetovom pohári taktiež v Slovinsku v kategórii hip hop. V domácich, ale aj zahraničných bazénoch si dobre medailove viedli plutvoví plavci KVŠ Barakuda Šaľa: Nina Pivková, Peter Adamkovič a Katarína Zlatošová, ale dobre si počínali aj mladé športové odvetvia: rýchlostné korčuľovanie, kde mládežníci v žiackom veku: Matej Suchý, Ivana Páldyová a Timur Marko si vybojovali v roku 2023 šesť titulov majstra Slovenska a darilo sa  aj šípkarom, keď Peter Mészáros a Simon Sedlar z Darts club Šaľa , vďaka medailám zo slovenského šampionátu a úspechom v zahraničí si vybojovali aj reprezenntačný dres Slovenska. Tradične v tejto kategórii nemôžu chýbať úspešní zástupcovia voltíže (TJ Slávia Šaľa), športovej streľby (ŠSK Šaľa), kolkov, ... a najmä hádzanej, ktorá mala až sedem ocenených, keď dievčatá z HK Slovan Duslo Šaľa boli oporami kolektívov, ktoré sa presadzovali a činila sa j mládež v ďalších hádzanárskych kluboch HKM a HŠK Legends.

V kategórii mládež kolektívy mala bohaté zastúpenie hádzaná z HK Slovan Duslo, keď sa štyri kolektívy medailovo presadili na MSR, nechýbali tu ani zástupcovia koženej lopty z FK Slovan Duslo Šaľa, dorastenci HKM a samozrejme ani najmladší tanečníci z TK Jumping Šaľa skupina mini kids, ktorá vyhrala aj na svetovom šampionáte v Slovinsku.
V kategórii dospelí a juniori kolektívy sa medzi elitu dostali  kolkári TJ Slovan Duslo Šaľa za postup  do prvej ligy, juniorskí športoví strelci, ktorí patria na Slovensku do špičky, juniorská voltížna skupina a seniorské družstvo šípkarov za bronzové umiestnenie v majstrovskej súťaži.

V kategórii dospelí a juniori jednotlivci opäť zabral na Majstrovstvách sveta v karate a kobudo reprezentant Slovenska Filip Bleho, keď získal v súťaži kata goyu ryu titul majstra sveta, túto spoločnosť doplnil už tri roky za sebou najlepší plutvový plavec Slovenska, zároveň držiteľ štyroch titulov na MSR v Žiline Jakub Kozmer. Na  pódiu nechýbal ani Branislav Bol, kolkárska ligová opora a druhý najlepší jednotlivec v súťaži a panskú spoločnosť doplnila úspešná klubová reprezentantka v bojovom umení Kristína Ivánová z klubu Taekwon-Do Academy Slovakia.

Poznámka: vo všetkých štyroch kategóriách sa oceňovalo bez určenia poradia.  

Ocenili aj trénerov a osobnosti.

Súčasťou „Vyhodnotenia,...“ bolo taktiež ocenenie v kategórii tréneri, kde zaznel zaslúžený potlesk pre: Melissu Komorovú, úspešnú trénerku  najmladších tanečníkov v TK Jumping Šaľa;  Adriána Danadu z FK Slovan Duslo Šaľa, ktorého zverenci v U 19  boli po jeseni na čele tabuľky;  Beatu Tóthovú (voltíž – TJ Slovan Duslo Šaľaň, ktoré s úspechmi vedie najmladších jazdcov; Štefana Kelemena (HKM Šaľa), skúsený tréner pracuje v klube s mládežou a Katarínu Sedlárovú (HK Slovan Duslo Šaľa), ktorá s družstvom mladších žiačok skončila na Slovensku druhá.

Svoju vážnosť mala aj posledná oceňovaná kategória „Osobitné ocenenie“: ktoré si odniesli: Roman Mladý – parkúrové jazdenie SOŠ chovu koní a služieb Šaľa za veľký prínos pri rozvoju tohto športového odvetvia a výchove mládeže v Šali a na Slovensku; Karol Matula – športová kynológia (MKK Šaľa) čerstvý jubilant – 60. rokov ocenený za dlhoročnú prácu vo výbore klubu a pri výkone cvičiteľa a výchove mladších nástupcov; hádzanársky kolektív žien za 2. miesto v medzinárodnej MOL lige, šesť jeho hráčok oblieklo dres reprezentácie Slovenska; Ján Komjáthy, ktorý oslávil vlani pekné výročie 65 rokov života je jedným zo zakladatelov športovej kynológie v meste a stále je aktívnym členom.    

Veľkého potlesku a po zásluhe sa dostalo v závere „Vyhodnotenia“ členom Tanečného klubu Jumping Šaľa, ktorý získal ocenenie „ Najúspešnejší kolektív mesta Šaľa za  rok 2023“ z rúk primátora mesta Šaľa Jozefa Belického za vynikajúcu reprezentáciu na domácich a zahraničných pódiách.                      
Po slávnostnom ukončení podujatia sa stretli ocenení športovci spolu s pozvanými hosťami a organizátormi  na malom občerstvení v estrádnej sále Domu kultúry, kde v družnej debate rozobrali dosiahnuté úspechy z roku 2023. Viaceré  výsledky z prvého polroka 2024 na domácich a zahraničných podujatiach hovoria, že viacerí úspešní šalianski športovci budú medzi NAJ... opäť pri Vyhodnotení najúspešnejších,... za rok 2024, čo je prísľubom.

 

Z vidieku pribudlo 10 ocenených.
                                                                  Vďaka aktivitám mesta Šaľa a dobrým vzťahom so zástupcami vidieka sa na pódiu divadelnej sály v šalianskom Dome kultúry v rámci „Vyhodnotenia úspešných športovcov, trénerov a zaslúžilých funkcionárov MESTA ŠAĽA za rok 2023“ predstavilo aj desať športových zástupcov vidieckeho športu, ktorí si z rúk Vedenia tej, ktorej obci prevzali ocenenie za úspešnú reprezentáciu svojho klubu a obci v športových zápoleniach. Najbohatšie zastúpenie mala obec Trnovec n/V, kde starosta Oliver Berecz ocenil 6 športovcov, medzi ktorými nechýbal úspešný lukostrelec Jozef Bošanský (Lukostrelecký klub Hubert Arows Trnovec n/V), ktorý okrem zlata z Európskych hier v Paríži vybojoval aj dve prvenstvá na Svetových pohároch v Turecku a Francúzsku; kvalitne reprezentovala aj trojnásobná slovenská rekordérka v plutvovom plávaní Sára Suba, ktorá t.č. študuje a preteká v maďarskom Debrecíne a na európskom šampionáte vybojovala tri medailové umiestnenia; ocenenie si odniesol aj westernový jazdec Andrej Ján Kováč (Dreamed Ranch, o.z.), ktorý napriek zdravotnému hendikepu (Aspergerov syndróm) získal striebro na Special Olympics World Games 23 v Berlíne; Medzi ocenenými nechýbal ani Jozef Jaroš,  jedna z hybných pák stolného tenisu v obci, ale aj zástupcovia futbalu Patrik Marček, ktorý okúsil aj atmosféru tretej ligy v šalianskom drese, či talentovaný žiak Roland Bujko. Zastúpenie v Šali mala aj jedna z najväčších obcí šalianskeho okresu Neded, kde starostka ocenila dvoch zástupcov koženej lopty, kde Juraj Bombicz  patrí k dlhoročným oporám, ale prísľubom je aj talentovaný žiak a kapitán mužstva Justin Lakatoš. Ocenenie sa dostalo tiež mladému stolnému tenistovi Szabolcsovi Ozgyinovi, ktorý prekvapil na okresných majstrovstvách a posilní seniorský kolektív.  Obec Vlčany so starostom Jánosom Restárom ocenili minuloročné úspechy talentovanej fittnessky Eszter Panyikovej, ktorá štartuje za GymGol fitness Nitra a v minulom roku vybojovala na svetovom šampionáte v Španielsku zlato v kategórii wellness junioriek a medzi ženami ako najmladšia v organizácii IFBB obsadila pekné 6. miesto. Rodina ocenených z okresného vidieka sa  pri ďalšom organizovaní Vyhodnotenia rozrastie o športovcov Hájskeho (pred pár dňami oslávili 90. výročie futbalu v obci), ale aj o zástupcov, Selíc, Tešedíkova, Hornej Kráľovej, či Močenku, ktorí v minulosti medzi úspešnými nechýbali.

Vydarené kultúrno spoločenské, ale najmä športové podujatie (poznámka: aj vďaka moderátorskej dvojici Angela Csizmadiová – Liliana Vyskočová a so spevácko  tanečným vstupom Sevin Nagyovej a členov TK Jumping Šaľa)  je už minulosťou, ale potvrdilo, že  výsledky a ocenenia 64 zástupcov z okresu, ale najmä zo Šali, z 18 športových odvetví a 19 klubov a športových organizácií pdáva jasný obraz o športových aktivitách a úspechoch nielen v rámci Nitrianskeho kraja, ale aj Slovenska, čo môže byť príkladom pre ďalšie kluby, či organizácie v regióne a kraji.        
                                                                                                             JOZEF SKLENÁR

 

foto: Erika Kollerová

+ + + + +

VYHODNOTENIE úspešných športovcov, trénerov a zaslúžilých funkcionárov Mesta Šaľa za rok 2023.
                                                                     ( GALÉRIA)

DOSPELÍ A JUNIORI – KOLEKTÍVY (4)

Kolektívy bez určenia poradia:

družstvo dospelých  (kolky) - KO TJ Slovan Duslo Šaľa;  seniorské družstvo (šípky) -  Darts  Club Šaľa; juniorská skupina (voltíž) - Telovýchovná jednota Slávia Šaľa; juniorské družstvo (športová streľba) -  ŠSK Šaľa.

+ + +

MLÁDEŽ – KOLEKTÍVY (8)                             

Kolektívy bez určenia poradia:                                                        
družstvo dorastu (hádzaná) - HKM Slovan Šaľa; družstvo staršie žiačky (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa;  tanečná skupina mini kids (športové tance) - Tanečný klub Jumping Šaľa; družstvo mladšie žiačky (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa; mužstvo žiakov U11  (futbal) - Futbalový klub Slovan Duslo Šaľa; družstvo mladšie dorastenky (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa;  mužstvo žiakov U15 (futbal) - Futbalový klub Slovan Duslo Šaľa;  družstvo staršie dorastenky (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa.
       
+ + +

DOSPELÍ A JUNIORI – JEDNOTLIVCI (4)

Jednotlivci bez určenia poradia:                                                                                               Branislav Bol (kolky) – KO TJ Slovan Duslo Šaľa;  Filip Bleho (karate) – OK TJ Slovan Duslo Šaľa;  Kristína Ivánová (bojové umenie) -  Taekwon-Do Academy Slovakia  Šaľa;  Jakub Kozmer (plutvové plávanie) -  Klub vodných športov Barakuda.  

+ + +

MLÁDEŽ – JEDNOTLIVCI (29)

Jednotlivci bez určenia poradia:                                                
Alexa Corradi  (jazdectvo) - Stredná odborná škola chovu koní a služieb Šaľa; Andrea Krišková – (kolky) – KO TJ Slovan Duslo Šaľa; Simon Szedlár (šípky) - Darts Club Šaľa; Samuel Kováčik (futbal) - Futbalový klub Slovan Duslo Šaľa; Nina Drozdová (jazdectvo) - Stredná odborná škola chovu koní a služieb Šaľa; Lenka Mihová (športová streľba) – ŠSK Šaľa; Alexandra Slišková (plutvové plávanie) - KVŠ Barakuda Šaľa; Martin Lénárt (hádzaná) – HKM Šaľa; Bibiána Tkáčiková (jazdectvo)  - Stredná odborná škola chovu koní a služieb Šaľa; Peter Mészáros (šípky) - Darts Club Šaľa; Laura Brezánska (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa; Lukáš Marček (športová streľba) – ŠSK Šaľa); Ondrej Gužík (hádzaná) – HKM Šaľa;  Dagmar Kostková (hádzaná) – HK Slovan Duslo Šaľa;  Katarína Zlatošová (plutvové plávanie) - KVŠ Barakuda Šaľa;
Damien Berecz  (hádzaná) -  HKM Slovan Šaľa; Viktória Heinrichová a Dávid Karlubík (duo, športové tance) – Tanečný klub Jumping Šaľa;  Patrik Adamkovič (plutvové plávanie ) - KVŠ Barakuda Šaľa; Ivana Páldyová (rýchlostné korčuľovanie)  - LUIGINO.sk Šaľa;  Jakub Jašík (hádzaná) - HŠK Legends Šaľa; Lukáš Sontag  (športové tance)  - Tanečný klub JUMPING Šaľa; Mia Spiszaková (voltíž) - TJ Slávia Šaľa; Matej Suchý  (rýchlostné korčuľovanie) - LUIGINO.sk Šaľa; Nina Pivková  (plutvové plávanie) - KVŠ Barakuda Šaľa; Artúr Bunney  (hádzaná) - HŠK Legends Šaľa; Oliver Forró (voltíž) - TJ Slávia Šaľa; Timur Marko  - (rýchlostné korčuľovanie) - LUIGINO.sk Šaľa;  Karolína  Rábeková (bojové umenie) – Taekwon Do Academy Slovakia;  Mia Spiszaková a Viktória Tóthová  (voltíž) - TJ Slávia Šaľa.

+ + +

TRÉNERI (5)
                                                                  

Melissa Komorová (športové tance) - Tanečný klub Jumping Šaľa; Adrián Danada (futbal) - Futbalový klub Slovan Duslo Šaľa;  Beáta Tóthová (voltíž) - Telovýchovná jednota Slávia Šaľa; Štefan Kelemen (hádzaná) - HKM Slovan Šaľa; Katarína Sedlárová (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa.

+ + +  

OSOBITNÉ OCENENIA (4)
     

Ján Komjáthy (športová kynológia) – Miestny kynologický klub Šaľa; Roman Mladý (parkúrové jazdenie) -  Stredná odborná škola chovu koní a služieb  Šaľa;  družstvo žien (hádzaná) - HK Slovan Duslo Šaľa; Karol Matula (športová kynológia) -  Miestny kynologický klub Šaľa.                                                                      
+  + +

NAJÚSPEŠNEJŠÍ  ŠPORTOVÝ  KLUB  MESTA ŠAĽA

Tanečný klub Jumping Šaľa - športové tance      Viac rokov drží prím v slovenskom meradle, čo potvrdili jeho členovia úspechmi v minulom roku nielen na domácich, ale aj na zahraničných pódiách. Potvrdzuje to zisk dvoch titulov majstra sveta v street dance show a v Dance Star disco show  a ďalšie  medailové umiestnenia zo Svetových pohárov a  európskych podujatí v športovom tanci.

+ + + + +

Úspešní športovci okresu Šaľa v rámci  Vyhodnotenia v Šali za rok 2023 (10).

Jozef Bošanský (lukostreľba) -  Lukostrelecký klub Hubert Arrows Trnovec n/V;  Sára Suba (plutvové plávanie) -  Potápačsky klub Debrecín; Juraj Bombicz (futbal) - FC Neded,  Jozef Jaroš  (stolný tenis) – STO Dynamo Trnovec n/V;  Eszter Panyiková (wellness) -  GymGol fitness Nitra; Patrik Marček  (futbal) – Dynamo Trnovec n/V; Szabolcs Ozgyin (stolný tenis) – STO Neded; Andrej Ján Takáč (westernové jazdenie) - Dreamed Ranch, o.z.; Roland Bujko (futbal) – Trnovec n/V; Justin Lakatoš (futbal) – FC Neded.
                                                                                          
JOZEF SKLENÁR