Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 20.08.2020 - 11:43  //  aktualizácia: 21.08.2020 - 09:21  //  zobrazené: 1048

Nezabúdajme na august 1968

Pred 52 rokmi sa začala vojenská operácia Dunaj. Vtedajšie Českoslovenko napadli „spojenecké“ vojská Varšavskej zmluvy. Bolo to krátko pred polnocou z 20. na 21. augusta 1968.

Naša krajina sa pre demokratizačné snahy stala tŕňom v oku Sovietskeho zväzu a krajín socialistického bloku. Žiaľ, tento bezprecedentný akt si vyžiadal aj ľudské životy. Navyše, vojenský zásah zahatal snahu o obrodu spoločnosti na viac ako dve dekády.

SVIEČKA ZA SLOBODU

Ak máte vôľu a čas, príďte v piatok 21.augusta zapáliť sviečku k Pamatníku obetiam komunizmu pri DK v Šali. Je jedno či dopoludnia, popoludní alebo večer. Komunisti si účasť na „svojich sviatkoch“ vynucovali. V demokratickej krajine máme právo rozhodnúť sa slobodne.

O udalostiach z roku 1968 v Československu je potrebné hovoriť nahlas a neustále. Totalitné režimy sme si v 20. storočí zažili nadmieru. Vážme si preto slobodu a demokraciu.

Podporme aspoň symbolicky aj demokratizačné snahy v Bielorusku a v iných neslobodných krajinách. Václav Havel kedysi povedal: Nelze být neutrální mezi dobrem a zlem, nelze být neutrální mezi pravdou a lží. Musíme se zastávat dobra a těch, kteří mají pravdu“.

V prílohe pod článkom nájdete dokument Fakty a svedectvá Šaľanov, ktorý vydalo mesto Šaľa pri príležitosti 50. výročia okupácie v roku 2018. Nájdete v ňom výpovede svedkov, ktorí opisujú udalosti v našom meste.

Miro Demín