Domov   >  Športové spravodajstvo
publikované: 18.06.2022 - 08:35  //  aktualizácia: 19.06.2022 - 13:35  //  zobrazené: 556

Staršie žiačky Dusla hádzanárskym majstrom Slovenska, juniorky na svetový šampionát

Staršie žiačky získali slovenský primát

Pred necelým týždňom bolo v šalianskej športovej hale nielen rušno, ale aj veselo. Hk Slovan Duslo Šaľa sa stal totiž na poslednú chvíľu miesto Trenčína usporiadateľom záverečného defilé najlepších ôsmych družstiev starších žiačok Slovenska. Z toho dôvodu sa tak naskytla šanca  nášmu kolektívu na reparát z pred roka, kedy skončili na  záverečnom turnaji v Žiline na striebornom stupienku.

Na základe úspešných výsledkov v dvoch semifinálových turnajoch (Stupava a Šaľa), kde šalianky všetkých šesť duelov vyhrali  sa staršie žiačky Dusla Šaľa pod vedením trénerky Ľudmily Boltenkovej prebojovali do Final 4, kde boli ich súpermi: Iuventa Michalovce, HK Zlatná n/O a HK Trenčín). Kolektívy, ktoré skončili na týchto turnajoch až za štyrmi semifinalistami hrali v Šali o Prezidentský pohár (turnaj o 5. – 8. miesto).  

FINAL 4 pod našou kontrolou

1.  semifinále:  Duslo Šaľa – Iuventa Michalovce 28:15 (15:7).

DUSLO: Brezánska 7/2, Gyarfásová 6/2, Lukačínová 5, Kostková 4/1, Štrbková 3, L. Szabová, Sedlárová a Špendlová po 1.

IUVENTA: Sabovová 6/1, A. Kamberovič a Sinaiová po 3,... 

Zástupca z pod Vihorlatu vydržal hrať vyrovnanú hru iba do 10. minúty, keď ešte viedol 5:6. Naša najlepšia strelkyňa Brezánska vyrovnala a v 15. minúte už viedla Šaľa 10:6, čo bolo pre ďalší vývoj zápasu rozhodujúce. Od 32. minúty vyhrávala  Šaľa už o 10 gólov (18:8) a mohla sa tak začať pripravovať na rozhodujúci finálový duel.....  

+ + +

2.  semifinále:  AŠ Trenčín – HK Zlatná n/O  31:24 (14:11).

AŠ: Fišanová 8, Ovšonková 7, Hajašová 6,... – HK: Csiba 8, Bölcskei 4, Csontos 3,...

Ďalší zástupca Nitrianskeho kraja Zlatná n/O (2.5 tisícová obec v okrese Komárno) dokázala čiastočne s favoritom držať krok iba v prvom polčase. Po polčase ovládol palubovku Trenčín a bez poroblémov postúpil do finále.

+ + +

Finále:  Slovan Duslo Šaľa – AŠ Trenčín 32:24 (17:11).

DUSLO: Lukačínová 11, Brezánska 10/5, Gyarfásová 6/2, Kostková 2, Štrbková, Špendlová  a Sedlárová po 1.                                      : Chrenková 7/2, Hajašová 6, Ovšonková a Nebusová po 4,....

Na vedúci gól Gyarfásovej síce hostky rýchlo odpovedali vyrovnaním a pdobný stav bol až do 7. minúty, keď na ukazovateli svietilo po góle Nebusovej skóre 5:5. Najlepšie strelkyne Dusla  Brezánska strelila 3 góly, jeden pridala Lukačínová, čím sme  natiahli vedenie na 9:5,  ktorý ktoré ešte do zmeny strán navýšili šalianky na rozdiel 6 gólov.  Vzhľadom k tomu, že aj po obrátke v šalianskom kolektíve veľmi dobre pracovala defenzíva, po záverečnom hvizde arbitrov sa mohli oprávnene tešiť z titulu majstra Slovenska spolu s priaznivcami a Vedením klubu všetky šalianske hráčky spolu s realizačným kolektívom.

+ + +

Zápas o 3. miesto:

Iuventa  Michalovce – Zlatná n/O 33:26 (17:15).

Iuventa: Sabovová 14/2, A. Kamberovič 11, J. Kamberovič 4,... – HK: Matoseková, Böcskei, Klucska po 4,...

Prvý polčas bol úplne vyrovnaný a obaja súperi sa striedali v jednogólovom vedení. Druhý polčas začala však lepšie Zlatná, keď nielenže vyrovnala dvoj gólové manko, ale išla aj do vedenia (17:18, 18:19). O zisku bronzu pre Iuventu nakoniec rozhodla strelecky disponovaná Barbora Sabovová, ktorá sa stala s 20 gólmi aj najlepšou strelkyńou FINAL 4, pred našimi hráčkami Laurou Brezánskou – 17 gólov a Michaelou Lukačinovou – 16 gólov. .    

+ + +

Zápas o 5. miesto: SFM Žilina – Tatran Stupava 26:24 (12:11).

+ + +

Zápas o 7. miesto:

Baník Lehota p/V – DAC Dunajská Streda 30:35 (17:20).

Baník: Dudášová 16/5, Daňová  6,... – Tatran: E. Sóos 10, Plutzerová  10/1,...  

Titul majstra Slovenska v šalianskom drese vybojovali: L. Škitková, T. Sýkorová ml., D. Stloukalová – M. Lukačínová, H. Sedlárová, L. Brezánska, L. Štrpková, N. Gyarfásová, L. Tóthová, D. Kostková, S. Szabóová, L. Lenčéšová, L. Botková, L. Szabová, S. Špendlová, T. Gerasimov, N. Letková. Tréner: Ľudmila Boltenková, vedúca družstva: Zuzana Sýkorová st.. .

                        BLAHOŽELÁME !!!  

                                                                                                                                                                                   JOZEF SKLENÁR

Foto: M.Pospiš

poznámka: k zisku titulu majstra Slovenska družstva mladších dorasteniek  HK Slovan Duslo Šaľa  sa vrátime v extra bloku 

+ + + + +

Svetový šampionát do 20 rokov aj so Šalianskou pečaťou

Už iba niekoľko desiatok hodín nás delí od štartu už 23. ročníka Majstrovstiev sveta v hádzanej dievčat do 20 rokov, ktoré sa uskutočnia v termíne od 22.6.2022 – 3.7.2022 v Slovinsku, kde bude mať svoje zastúpenie v konkurencii 32 reprezentácií aj Slovensko.

Trénerská dvojica Ján Beňadik – Juraj Hudák využila posledné možnosti na otestovanie širšieho hráčskeho kádra pred úvodnými zápasmi, na čo jej „poslúžili“ aj prípravné zápasy s Českom a Poľskom (poznámka: obaja naši súperi budú taktiež štartovať na MS 20 ročných v Slovinsku!.  Napriek tomu, že sa v médiách ešte „nezjavila“ užšia nominácia slovenskej reprezentácie  na svetový šampionát, v medzištátnych meraniach síl dostala príležitosť aj „sedmička" šalianskych hráčok: Viktória Vorzáčková, Kristína Kusyová – Olívia Ščípová, Vivien Zlatinská, Diana Mária Vargová, Michaela Špavorová a Petra Pálová. Okrem niekoľkých mladých talentov zo slovenských klubov: Monika Pénzes (DAC Dunajská Streda), Alena Dvorščáková (Iuventa Michalovce),... repezentovala aj pätica legionárok: Silvia Bronišová a Dorota Bačenková (obe KC Kisvárdai), Viktória Györiová a  Vivien Zsákovics (obe Szombathelyi KKA) a Andrea Rudincová (Házená Kynžvart), ktoré z nich však prejdú nominačným sitom ukážu už najbližšie hodiny..........  

+ + +

Mini štatistika z medzinárodných zápasov:

Slovensko – Česko  30:27  (17:10) hralo sa v Žiline
Góly: Ščípová 7, Dvorščáková 5, Zsákovics 5/1, Vargová 4,... – Vostárková 5, Cholevová 5/1,.....
O výhre našich reprezentantiek rozhodol výborný prvý polčas. V druhom polčase súper (trénerom je Dušan Poloz, ktorý viac rokov viedol aj seniorskú reprezentáciu Slovenska) troch skorigoval prehru.

+ + +  

prvý zápas: Slovensko – Poľsko 28:27 (12:11)
Góly: Ščípová a Bačenková po 6, Penzés 4, Györiová a Zsákovics po 3,... – Kopaňska 11/5.
Zápas bol vyrovnaný nakoľko oba kolektívy sa striedavo dostávali do 1 – 2 gólového vedenia. Slovensko však v závere "odskočilo" do trojgólového vedenia, ktoré však Poľsko v 57. minúte vyrovnalo (27:27). V závere však po strele Ščípovej sa predsa len tešilo z víťazstva Slovensko.  

+ + +

druhý zápas: Slovensko – Poľsko 23:28 (12:15)
Góly: Ščípová 4, Pálová 4/2, Györiová 4/3, Vargová a Dmytrenko po,...Kopaňska 9/2.
V druhom zápase ťahali naše dievčatá za kratší koniec povrazu, keď im súper gólovo „odskočil“ (16:21). Dievčatám však predsa svitla nádej v závere, keď znížili na rozdiel gólu (21:22), ale zbytočné chyby v defenzíve rozhodli nakoniec o našej prehre. Oba priateľské zápasy odohrali v Púchove.

+ + +

Na 23. ročníku Majstrovstiev sveta v hádzanej dievčat do 20 rokov v Slovinsku bude štartovať 32 reprezentácií, ktoré rozdelili organizátori do ôsmych skupín, kde sa bude hrať systémom každý s každým.

skupina „A“: SLOVENSKO, Holandsko. India, Japonsko.

skupina „E“: ČESKO, Rumunsko, Angola, Paraguaj.  

skupina „H“: Madarsko, Poľsko, Egypt, USA.

Do ďalších bojov na svetovom šampionáte  postupujú z každej skupiny dve najlepšie reprezentácie.

                                                                                                                                                                 JOZEF SKLENÁR