Šalianski plavci vytvorili 137 rekordov
Bratislavská firma Mates, ktorá v spolupráci so Slovenským zväzom potápačov, zastrešuje aktivity sekcie plutvového plávania vydala najnovší katalóg vytvorených slovenských rekordov od roku 1983, až do konca roku 2019, ktorý podáva dokonalý obraz o nadvláde zástupcov šalianskeho plutvového plávania, ktorí štartovali, resp. ešte štartujú vo farbách klubov: Tritón a v súčasnosti KVŠ Barakuda a ŠK Hurrican v slovenskom meradle.
Horeuvedené inštitúcie „zaknihovali“ za toto obdobie 290 rekordných zápisov, z čoho patrí šalianskym plavcom 137 rekordov, o ktoré sa postaralo deväť plavcov a plavkýň od Váhu.
Na plaveckom tróne Nikola Marinčáková
Slovenskou jednotkou medzi plutvovými plavcami je bývalá plavkyňa KŠP Tritón Šaľa Nikola Marinčáková, ktorá počas svojej plaveckej kariéry vytvorila 30 slovenských rekordov, čo najlepšie hovorí o kvalitách a forme dlho ročnej slovenskej reprezentantky, ktoré vytvorila od šalianskeho bazéna Aquasport počnúc, Barcelonou, St. Petersburgom, či Wroclawou, kde štartovala na Svetových pohároch, či šampionátoch končiac. Druhý v poradí je plavec Neptunu Bratislava Šimon Horár, ktorý počas aktívnej činnosti vytvoril 27 rekordov, pričom jeho posledný rekord na 400 metrov RP, ktorý vytvoril v roku 2004 v čínskom Shanghaii je aj najstarším slovenským rekordom.
Ďalšie dve miesta v rebríčku najlepších patria šalianskym plavcom z KVŠ Barakuda. Tretia v rebríčku je v posledných rokoch najlepšia slovenská plavkyňa Zuzana Hrašková, ktorá ich má na svojom konte už 27 (poznámka: jej rekord na 400 metrov PP 03:44,65 minúty z júna 2019, ktorý vytvorila na ME v gréckej Ioannine je aj svetovým rekordom !). Štvrté miesto patrí jej bývalému oddielovému kolegovi Ádámovi Bukorovi, ktorý vytvoril 26 slovenských rekordov, z čoho tri v disciplíne na 400, 800 a 1.500 metrov PP, ktoré zaplával v Annemmasi (Francúzsko) a ruskom Tomsku sú aj juniorskými svetovými rekordami. Ďalšie rekordy v šalianskych farbách však už nepridá, nakoľko získal maďarské štátne občianstvo. Piate miesto, ale už s veľkým odstupom 16 rekordov patrí Zuzane Christovovej (Neptun Bratislava)
V najlepšej desiatke plavcov s rekordnými zápismi je na 7. mieste ďalšia plavkyňa KVŠ Barakuda Šaľa Barbora Pohlová so 14 rekordnými čiapkami o jeden rekord menej vytvorila jej oddielová kolegyňa Ivana Hanáková. Obe tieto úspešné šalianske plavkyne už rekordné zápisy nepridajú, nakoľko sa venujú vysoko školskému štúdiu.
Pochvalu zaslúžia aj ďalší šalianski plavci
Na dvanástej priečke v historickom rebríčku s ôsmymi rekordnými zápismi sa umiestnili Patrik Ščasný (poznámka: súčasný šéf ŠK Hurrican Šaľa) a Milan Medo (KVŠ Barakuda Šaľa), ktorému rekordný zápis na 50 metrov BF 0:19,30 sekundy v roku 2012 v talianskom Lignane priniesol aj striebro z európskeho šampionátu.
O jeden rekordný zápis, ale len do roku 2019 má na svojom konte súčasná talentovaná 16. ročná plavkyňa Sára Suba plavkyňa ŠK Hurrican Šaľa, ktorej sedem vytvorených rekordov ju vynieslo na 15. – 19. miesto, ale jej vynikajúca súčasná forma a dva nové slovenské rekordy, ktoré vytvorila v prvom kvartáli tohto roku v Egeri (200 metrov PP) a Žiline (50 metrov BF) ju posunú už do prvej desiatky, čo je veľkým prísľubom do budúcich rokov jej aktívnej činnosti.
Do rebríčka slovenských rekordérov sa dosť výrazne zapísal aj ďalší plavec Tritónu Šaľa a jeho nástupcu KVŠ Barakuda Michal Fülöp. Jeho štyri vytvorené rekordy majú taktiež vysokú výkonnostnú hodnotu, nakoľko plával v období, keď bolo plutvové plávanie na Slovensku v rámci športových odvetví veľmi vysoko.
Pri pohľade na historickú tabuľku a 137 vytvorených rekordov z celkového počtu 290 rekordov hovorí jednoznačne a vynikajúcej trénerskej práci s talentovanou mládežou, o ktorú nie je v Šali núdza. Skutočnosť, že šalianske plavkyne a slovenské rekordérky Zuzana Hrašková (r. l999 – KVŠ Barakuda Šaľa) a mladšia Sára Suba (ŠK Hurrican Šaľa - r. 2004) dozaista ešte niekoľko rekordov pridajú teší a tak ešte viac zvýraznia vedúce postavenie šalianskeho plutvového plávania v silnej konkurencii bratislavských plaveckých klubov: Žralok, Neptun, Oceán, zvolenského Vodného športu, či žilinských klubov Delfín a PC Rak, ktoré majú v rekordných tabuľkách tiež svojich zástupcov.
JOZEF SKLENÁR
foto archív plaveckých klubov