Šalianske karate so svetovými medailami
Talianske meste Montecatini Terme (poznámka: viac ako 20. 000 turistické a kúpeľné centrum neďaleko Florencie) v prvej dekáde decembra sa sfarbilo do biela, nakoľko sa v ňom uskutočnili 2. Majstrovstvá sveta UWF, zjednotenej svetovej organizácie karate, na ktorých štartovalo v súťažiach kata a kumite viac ako 2.500 pretekárov zo 45 krajín sveta v kategóriách detí, mládeže a seniorov, na viac na šampionáte štartovali aj karatisti v disciplínach disabilitis (poznámka: telesne postihnutí karatisti) , kde Slovensko reprezentovali traja pretekári.
Úspešná šalianska karatistická výprava na Majstrovstvách sveta: zľava: bronzový Ľudovít Kocsis, v strede coach Igor Bleho, vpravo majster sveta a strieborný Filip Bleho.
Slovenská federácia karate a bojových umení (ďalej SFK a BU) na základe výsledkov z majstrovstiev Slovenska a ďalších republikových podujatí nominovala na svetový šampionát 25 člennú výpravu, v ktorej nechýbal: viac násobný medailista z európskych a svetových podujatí v seniorskej kategórii Ľudovít Kocsis, úspešný mládežnícky reprezentant a taktiež už držiteľ medailových umiestnení z oboch podujatí Filip Bleho členovia Klubu karate TJ Slovan Duslo Šaľa a v slovenskej výprave bol taktiež Igor Bleho, šéf tohto úspešného karate klubu, ktorý v Taliansku pôsobil vo funkcii jedného zo šiestich nominovaných slovenských coachov. Rozhodovanie o nominácii na svetový šampionát nebolo jednoduché. Od štartujúceho karatistu v slovenskom kimone sa čakalo minimálne umiestnenie a postup do malého finále, t. j. do šiesteho miesta, čo nebolo v silnej svetovej konkurencii až také jednoduché. Aj z toho dôvodu si väčšina z nominovaného kádra zobrala k srdcu slová prezidenta SFK a BU Daniela Barana, ktorý po uzavretí nominácie povedal: „ Chceme dôstojne reprezentovať Slovensko na svetovom šampionáte v Taliansku. Verím, že sa svojej úlohy zhostíte dobre a tak budeme po návrate domov spokojne bilancovať a dozaista budeme aj bohatší o niekoľko medailových umiestnení“ a na talianskom tatami úspešne reprezentovali (poznámka: v nominácii nechýbali ani ďalší reprezentanti Nitrianskeho regiónu pretekári z KK Levice).
Kocsis s Blehom na stupňoch víťazov
Vzhľadom k tomu, že obaja šalianski karatisti v priebehu roka dosiahli viacero úspechov na medzinárodných podujatiach, z ich nomináciou veľké problémy a otázniky neboli. Seniorský reprezentant Ľudovít Kocsis priniesol z nedávneho festivalu bojových umení z talianskeho kúpeľného mesta Marina di Carrara jedno zlato a tri striebra a bronz vybojoval aj na nedávnych ME v rumunskej Kluži. Na tejto európskej prehliadke mu vhodne sekundoval aj mladý kolega Filip Bleho, ktorý získal bronz v súťaži jednotlivcov a rovnaký kov pridal aj v súťaži družstiev (Filip Bleho, Lukáš Tobolák a Adam Musil). Obaja šalianski karatisti potvrdili aj na tomto významnom podujatí svoju kvalitu a po zásluhe sa postarali o zisk troch medailí z každého cenného kovu nielen pre Slovensko, ale aj pre klubové farby. Príjemným prekvapením pre karatistickú verejnosť bolo účinkovanie šalianskeho mládežníka Filipa Bleha, ktorý síce skončil na majstrovstvách Slovenska v svojej disciplíne až na treťom mieste (poznámka: zvíťazil Adam Musil z KK Seiken karate Bratislava, pred Lukášom Tobolákom ŠK GOJU KAI Bratislava), ale na svetovom šampionáte im to parádne odplatil.
Najlepší dorastenci v kategórii 15. – 17 roční: v strede majster sveta Filip Bleho, vpravo ďalší slovenský reprezentant Lukáš Tobolák so slovenskou vlajkou
Nielen že svoju disciplínu: dorastenci 15. – 17. rokov Gou ryu vyhral, ale sa stal aj majstrom sveta! Na druhom mieste skončil Andreyi Kupchynetskyi (Ukrajina) a bronzový stupienok obsadil ďalší slovák Lukáš Tobolák. Mládežníci v slovenskej reprezentácii v súťažiach kata sa činili aj v kategórii družstiev, (F. Bleho, L. Tobolák, A. Musil), kde obsadili druhé miesto. Kto ovláda porekadlá a príslovia dozaista pochopí: „Doma nie je nikto prorokom“ !!!. Výborný výkon odviedol aj ďalší šaliansky reprezentant Ľudovít Kocsis (poznámka: vzor a zároveň aj tréner mladého a čerstvého majstra Filipa Bleha), ktorý v disciplíne kata (21. – 35. roční) medzi seniormi vo veľmi vyrovnanej súťaži nakoniec vybojoval bronz a rozšíril si tak svoju bohatú zbierku z európskych a svetových šampionátov.
Slovensko v medailovom bilancovaní štvrté !
V konečnom bilancovaní štátov obstála slovenská reprezentácia viac ako na výbornú, keď jej reprezentanti vybojovali 27 medailových umiestnení, z ktorých bolo 6 zlatých, deväť strieborných a 12 bronzových medailí. Túto zbierku ešte rozšírili slovenskí karatisti v disciplínach telesne postihnutých, kde v disciplínach disabilitis, získali: Richard Ostrolúcky adapted s poruchami učenia, Ľubomír Doka ml. adapted u zdravotne znevýhodnených a Jozef Ostrolúcky, adapted u zrakovo postihnutých (poznámka: všetci v seniorských súťažiach kata) tri medailové umiestnenia a všetky tri mali najcennejšiu, zlatú hodnotu !
Úspešná reprezentácia slovenských karatistov na svetovom šampionáte v Taliansku
Zisk tridsiatich medailí, ktoré vybojovala vrátane telesne postihnutých karatistov slovenská reprezentácia je obdivuhodný, nakoľko vyniesla „malé“ Slovensko v konkurencii 45 štátov na vynikajúce štvrté miesto v hodnotení krajín (poznámka: o dve zlaté medaile sa postarali aj karatisti KK Levíc, seniorka Martina Valentíková a mini kadetka 13. – 14. ročná Bianka Havranová), čo bolo medzi svetovou konkurenciou malým šokom. Pre regionálne karate a obzvlášť pre šalianske kimoná je to vynikajúcim impulzom do ďalších rokov trpezlivej práce (poznámka: verme, že pri zvýhodnenej ekonomickej pomoci kompetentných), najmä s talentovanou mládežou.
JOZEF SKLENÁR
Foto Beáta BLEHOVÁ