Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 15.03.2022 - 15:24  //  aktualizácia: 15.03.2022 - 15:30  //  zobrazené: 1447

Pomoc prichádza už aj z transparentného účtu

Na transparentnom účte s názvom „Šaľa pre Ukrajinu“ doposiaľ vyzbierali ľudia sumu 7 599 eur. Mesto sa vďaka sponzorom a dobrým ľuďom snaží pomáhať matkám s deťmi a seniorom utekajúcim pred vojnou. Aby mohlo mesto pomáhať odídencom z Ukrajiny aj z financií na transparentnom účte, potrebovalo súhlas mestských poslancov. Preto sa v pondelok podvečer zišli na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva.

Zbierka na transparentnom účte prebieha od 1. marca. Do Šale prišli prví utečenci koncom februára, boli to Oleksandra so svojim 11-ročným synom Artúrom, ktorých sme vám predstavili aj my. Odídencov z Ukrajiny postupne pribúda, k 14. marcu sa v našom meste nachádzalo vyše 180 ľudí. Medzi nimi je 85 detí vo veku od pár mesačného bábätka do 17 rokov. Mesto vďaka sponzorom a dobrým ľuďom im pomáha už vyše dvoch týždňov. „Snažíme sa im zabezpečiť ubytovanie cez ubytovacie kapacity, ktoré máme nahlásené. Hneď po tom ich musíme otestovať, aby sa covid nezačal šíriť v ubytovni či v meste. Vzápätí sa snažíme pomôcť im s vecami, ktoré nevyhnutne potrebujú – či už oblečenie, základné hygienické potreby ako zubné kefky, ale aj kojeneckú stravu či detský kočík. Toto všetko pochádza zo zbierky od ľudí. Popri tom kolegyne chodia ráno do pekární a donesú pečivo na ubytovne, snažíme sa ich aj zásobiť, aby si mohli variť. Predpokladá to však, že im kolegyne zoženú aj zemiaky, mlieko a ďalšie, nie len trvanlivé potraviny. Toto všetko je zatiaľ zabezpečené vďaka štedrým sponzorom a vďaka aktivistom, dobrovoľníkom. No dlhodobo je to neudržateľné. Denne chodíme do skladu, kde preberajú kolegovia a pomocníci všetko, čo prinášajú občania,“ približuje bežný proces v súvislosti s príchodom ľudí z Ukrajiny do mesta Danica Lehocká, viceprimátorka mesta Šaľa, ktorá je zároveň aj koordinátorkou. Následne je ľudí potrebné registrovať na cudzineckej polícii, ktorá je v Nových Zámkoch. S týmto procesom pomáhajú mestu taktiež dobrovoľníci. „Mnoho aktivistov chodí vlastnými autami, na vlastné náklady, trávia tam s nimi tri-štyri hodiny,“ hovorí s vďakou viceprimátorka Danica Lehocká. Žiadne financie od štátu zatiaľ neprúdia na tento účel, všetko sa snaží mesto riešiť svojpomocne a s pomocou dobrých ľudí. Primátor Šale prirovnáva postoj štátu k situácii, kedy aj celoplošné testovanie zostalo na pleciach samospráv. Aj vtedy sa veci riešili podľa jeho slov ex post. „Štát prisľúbil preplatenie istých nákladov registrovaných odídencov, ale čo s nákladmi do času registrácie. Polícia nedokáže zaregistrovať v deň príchodu všetkých. Niekedy to trvá niekoľko dní. My v Šali nemáme cudzineckú políciu, je v Nových Zámkoch. Ako sa tam tí ľudia majú dostať? Nemôžeme Ukrajinca posadiť na vlak – lebo ten má zadarmo a povedať mu, aby tam našiel cudzineckú políciu a zaregistroval sa. On potrebuje pomoc. Toto sú veci, ktoré našťastie, zatiaľ, dokážeme vyriešiť, lebo sú tu skvelí ľudia. Ale štát to mal mať zorganizované,“ dodáva primátor Šale Jozef Belický.

Niektoré výdavky bude potrebné hradiť zo zdrojov na transparentnom účte. Časť príspevkov bude použitá aj na to, aby Šaľa dopravila pomoc do ukrajinského partnerského mesta Mohyliv-Podilskiy, čiže na cestovné náklady. „Použité budú aj na náklady na tých odídencov, ktorí sú tu v meste. Musíme sa starať o tých takmer 200 ľudí, ktorí tu reálne sú a ďalších 50 príde z nášho partnerského mesta - aj o tých sa budeme musieť postarať,“ hovorí primátor. Prednostka MsÚ Jana Nitrayová dodáva, že z účtu bude vedieť mesto hradiť napríklad aj prekladateľské služby pre utečencov, ktorí majú zdravotné problémy a k pokračovaniu liečby potrebujú mať preklad svojej zdravotnej dokumentácie.

(ek)