publikované: 02.07.2016 - 22:23  //  aktualizácia: 02.07.2016 - 22:56  //  zobrazené: 3361

Koloman Tóth opäť majstrom sveta

Kulturista Koloman Tóth na zlatej vlne                                              S menom úspešného slovenského reprezentanta v naturálnej kulturistike, člena regionálnej TJ Neded Kolomana Tótha sme sa zvykli stretávať v posledných rokoch  pri  jeho úspešných vystúpeniach  na domácich a zahraničných vystúpeniach vrátane úspechov na majstrovstvách Európy, či sveta nevynímajúc v kategórii MASTERS – II, čo bola kategória naturálnych kulturistov nad 50 rokov.  O jeho úspešnej reprezentácii obce, Telovýchovnej jednoty, regiónu, ale aj kraja a Slovenska  v tejto kategórii  najlepšie hovorí bohatá zbierka medailových umiestnení na slovenských šampionátoch, ale aj zisk piatich titulov majstra sveta a siedmych titulov európskeho šampióna.

Všetky triumfy hovorí jeden z najúspešnejších naturálnych kulturistov Slovenska  Koloman Tóth (poznámka: kulturistika čistá, bez použitia podporných prostriedkov) som  dosiahol po náročnom tréningu a drille, ktoré by sa nedali bez výdatnej pomoci a pochopenia v prvom rade rodiny na čele s manželkou Jirkou dosiahnúť. Vážim si všetky medailové zisky z európskych a svetových šampionátov, ale na najvyšší piedestal v tabuľke úspešnosti kladiem  tri prvenstvá na Mr. Olympia v americkom meste hier, zábavy a biznisu  Las Vegas.  Prebojovať sa na Mr. Olympia v Las Vegas je snom každého naturálneho kulturistu, nakoľko musia za ním stáť viaceré úspešné výsledky na Európe a svetovom šampionáte. Som hrdý na to, že sa mi podarilo toto podujatie viac krát súťažne  absolvovať a v troch prípadoch som sa tešil po víťaznom ceremoniáli pri vztýčovaní slovenskej vlajky na stojan najvyšší.“

Úspešná bilancia nášho úspešného regionálneho naturálneho kulturistu v kategórii MASTERS – II. však už zostala minulosťou, nakoľko v tomto roku sa už z vekového hľadiska posunul o jednu kategóriu vyššie. Na úspechy, ktoré však dosiahol v súťažnej  kategórii do 60 rokov história nedovolí zabudnúť.

Nadviazal na úspešný minulý rok                                                     Už aj z toho dôvodu, že minulý rok sa radí v jeho súťažnej kariére medzi najúspešnejšie, keď okrem zisku titulu majstra Slovenska v Kežmarku, získal v talianskej Bologni titul majstra Európy a vyhral v Las Vegas aj Mr. Olympiu (poznámka: druhý skončil Willy Franco – Guatemala a bronz si vybojoval Róbert Wankley z Austrálie). O jeho nadmieru úspešnej bilancii v roku 2015 hovorí skutočnosť, že každý svoj štart na domácich, či zahraničných pódiach premenil v štart víťazný. „ Už aj vzhľadom k doterajším dosiahnutým výsledkom hovorí úspešný slovenský reprezentant v naturálnej kulturistike Koloman Tóth som si nechcel urobiť hanbu ani vo vyššej vekovej kategórii MASTERS – III, kde som bol nováčikom. Z toho dôvodu som začal s prípravou na tohoročné súťažné podujatia už v úvodných mesiacoch tohto roka, aby som bol dobre pripravený na merania síl s novou pretekárskou konkurenciou.“

Prvým dôležitým tohto ročným súťažným medzníkom Kolomana Tótha boli majstrovstvá Slovenska (poznámka: boli aj nominačnými pre štart na júnové Majstrovstvá sveta v Maďarsku), ktoré usporiadal v druhej polovičke mája agilný klub Atlas Fittnes Kolárovo, ktorý je aj hostiteľským klubom Kolomana Tótha. Úspešný slovenský reprezentant potvrdil dobrú pripravenosť a vybojoval si ďalší titul majstra Slovenska, pred svojim dobrým priateľom a reprezentačným kolegom Milanom Virágom (Victória Veľký Grob, okr. Galanta). Vzhľadom k tomu, že do konania tohto ročného svetového šampionátu v Budapešti ešte bol dostatočný časový priestor využil ho Koloman Tóth na štart na medzinárodnom podujatí v maďarskom Szönt Lörinzi, kde zvykne štartovať silná medzinárodná konkurencia. Bola aj tam, ale iba v kategórii MASTERS – II. Ak nechcel prísť čerstvý majster Slovenska o poslednú súťažnú previerku, tak musel štartovať v tejto kategórii, kde mal súperov o 7 – 10 rokov mladších. Koloman Tóth však potvrdil svoje kvality a dobrú pripravenosť na vrchol súťažnej sezóny, keď skončil v silnej konkurencii na druhom mieste, hneď za víťazným slovenským reprezentantom Petrom Kočíškom z Arény Relax Dunajská Streda (poznámka: stal sa aj v druhej dekáde júna majstrom sveta v tejto kategórii). Kuriozitou tohoto medzinárodného podujatia bola skutočnosť, že dopingoví komisári nevybrali na dopingovú kontrolu víťaza, ale nášho strieborného K. Tótha.                                                                Svetový primát v rukách Kolomana Tótha                                    Prímestská časť maďarskej metropoly Érd  privítala kompletnú svetovú špičku naturálnych kulturistov, medzi ktorými boli aj pretekári z exotických štátov: Uganda, Taiwan, Arabské emiráty, Libanon, Malajzia, Libanon, ale aj z USA, Austrálie, či južnej Afriky. Ak k tomu prirátame kompletnú europsku špičku tak sa v Budapešti zišla konkurencia ako hrom. Aj keď sa v niektorých súťažných kategóriách najmä u žien presadili súťažiaci z iných svetadielov, v  druhej najstaršej vekovej kategórii dominovali pretekári z bývalého Československa. Suverénne prvenstvo si vybojoval Koloman Tóth, ktorý získal už po povinnej zostave slušný bodový náskok, ktorý ešte zvýšil vďaka jeho exportnej voľnej. Aj keď v niektorých kategóriách mohli arbitri poradie na stupńoch víťazov ovplyvniť (poznámka: ako vo viacerých športových odvetviach) v MASTERS - III  im nedal po Budapešti už sedem násobný majster sveta žiadnu.šancu. Výborne vyrysovaná postava, horná časť tela, nnohy ako aj bezchybne zapózované zostavy boli dôvodom prečo Koloman Tóth vyhral súčtom 35 bodov a jedného z favoritov francúza  Therry Noel Bretangeho odsunul na druhé miesto (70 bodov). Aj tretie miesto  putovalo na Slovensko zásluhou čerstvého 60 – tnika Milana Virága (Victória Veľký Grob), ktorý zaostal za víťazom o 71 bodov. Štvrté miesto vybojoval český reprezentant Luděk Dvořák (Fittnes Institut Brno) a v najlepšej šestke kulturistov bol ešte domáci reprezentant a zástupca Nemecka.

Slovenský reprezentant  v naturálnej kulturistike v organizácii INBA   Koloman Tóth úspešne odštartoval svoje účinkovanie v novej súťažnej kategórii. Chce aj touto cestou poďakovať Vedeniu obce Neded na čele so starostom Štefanom Jancsóm , firmám a inštitúciam: JAV AKC a Agropol  Vlčany, Kompava,  Atlas Fitness Centrum  + klub Kolárovo, zamestnávateľovi Duslu Šaľa, ale aj p. Karolovi Vörösovi zo Šamorína a rodine za pomoc pri vytváraní podmienok a všestrannej pomoci v príprave a pri samotnej reprezentácii na týchto podujatiach. Jeho pretekárske a súťažné aktivity však ešte v tomto roku nekončia. Vzhľadom k tomu, že Šamorín, ktorý sa stáva menšou baštou športových aktivit v rámci Slovenska (poznámka: obnovená tradícia atletickej P – T – S, výborní rýchlostní kanoisti a šermiari, prvoligové basketbalistky, opäť druholigový futbal,..)  bude v druhej polovičke októbra dejiskom majstrovstiev Európy v naturálnej kulturistike. Čerstvý majster sveta Koloman Tóth po krátkom oddychu zaháji prípravu na ďaľšie významné podujatie, nakoľko nechce na tomto európskom podujatí na Žitnom ostrove v drese slovenskej reprezentácie chýbať.

JOZEF SKLENÁR

+ majster sveta v naturálnej kulturistike v kategórii MASTERS – III  Koloman Tóth

+ Koloman Tóth so strieborným Milanom Virágom na MSR v Kolárove.

+ najlepšia trojica v kategórii MASTERS – III na MS v Budapešti. V strede víťaz Koloman Tóth.