Inkluzívne hodnoty v materskej škole 8. Mája 2, Šaľa
Naša škola je zapojená do projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.
Špecifickým cieľom projektu je zvýšiť inkluzívnosť, umožniť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
Doba realizácie projektu je obdobie jún 2020 až december 2022.
Tento národný projekt je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Abstrakt: Článok pojednáva o inklúzii v materskej škole.
Inklúzia v MŠ 8. mája sa realizuje v spoločnom vzdelávaní detí so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami s deťmi bežnej populácie. Cieľom inklúzie je pomôcť všetkým deťom naplniť svoj potenciál a dosiahnuť osobné maximum v prirodzenej skupine svojich rovesníkov.
Kľúčové slová: inklúzia, inkluzívne prostredie, inkluzívne hodnoty - práva, úprimnosť, radosť, krása, láska, nádej, rovnosť, participácia, komunita, rešpektovanie rozmanitosti, udržateľnosť, múdrosť, empatia, dôvera, nenásilie, odvaha.
V materskej škole dodržiavame cieľ inklúzie, ktorý je zameraný na vytvorenie spoločenstva starajúceho sa o všetkých, otvoreného pre všetkých na rovnakej úrovni. Tvoríme prostredie, v ktorom má každé dieťa svoju hodnotu a môže sa učiť v neohrozenom, otvorenom prostredí bez diskriminačných predsudkov. Prijímame všetky deti za rovnoprávnych členov školskej komunity a vytvárame pre im vhodné podmienky pre vzdelávanie. Materská škola je pre začiatok spoločného vzdelávania najvhodnejším prostredím, práve v nej prichádza k významnému rozvoju osobnosti dieťaťa predškolského veku.
Vzdelávanie s prvkami inklúzie má veľa pozitív pre dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, i pre ostatné deti v triede. Včasná integrácia je pre školskú úspešnosť veľmi dôležitá. Zlepšuje plynulosť prestupu na školskú integráciu, toleranciu ostatných detí voči postihnutiu, ovplyvňuje prijatie dieťaťa do kolektívu bez nálepkovania, vytvorenie kamarátskych vzťahov medzi deťmi, vytvorenie solidárnosti prostredníctvom hier a činností. Vzniká priestor pre rovnoprávne vzťahy, ktoré podporuje každodenný kontakt učiteľa so zákonným zástupcom.
Školský vzdelávací program materskej školy, pod názvom Pestrofarebný detský svet, nesie v sebe znaky inkluzívnych hodnôt. V triedach inkluzívne hodnoty ako úprimnosť, radosť, dôvera, nenásilie, krása. Len v triede, kde sú vzťahy založené na vzájomnej úprimnosti, nenásilných prejavoch a dôvere, je príjemná atmosféra a radosť zo spoločného vzdelávania.
Pre deti so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami je zostavený individuálny vzdelávací plán, dokument, ktorého účelom je plánovanie vzdelávania detí podľa ich špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb. Deti so ŠVVP majú vytvorené podmienky na rovnakú možnosť vzdelávať sa, rešpektujeme ich rozmanitosti a odstraňujeme problémy, ktoré by mohli vznikať na ceste za ich vzdelávaním. Vytváraním pocitu empatie s ich znevýhodnením sa snažíme, aby aj oni, napriek svojim náročnejším podmienkam, mohli byť súčasťou plnohodnotného vzdelávacieho procesu.
Citát Jána Amosa Komenského je aj v dnešnej dobe aktuálny: ,, Na dobrom začiatku, všetko záleží“. MŠ 8. mája sa preto snaží pre všetky deti vytvárať dobrý začiatok v rámci procesu vzdelávania.
Autorka článku: Bc. Mária Dičérová , pedagogický asistent, MŠ 8. mája 2, Šaľa
Názov projektu: „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“
„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“
NP POP II : https://mpc-edu.sk/nppop-2/oprojekte
MPC: https://mpc-edu.sk