publikované: 30.12.2020 - 10:45  //  aktualizácia: 30.12.2020 - 22:38  //  zobrazené: 1545

Hádzanárky iba v Česku, muži aj reprezentačne

Hádzanárky iba v Česku, muži aj reprezentačne

Ženská hádzaná v súčasnosti na slovenských palubovkách aj z dôvodov pandémie oddychuje, zato v Česku sa hrá do posledných hodín starého roka. V mužskej hádzanej sa uskutočnili niektoré dohrávky a priestor dostala aj mreprezentácia Slovenska.

+ + +

HÁDZANÁ ženy

+  Zatiaľ, čo v slovenskej časti MOL ligy žien aj z dôvodov rozmáhajúcej sa pandémie COVID - 19 je už dlhšie na palubovkách hádzanárskych hál ticho, nakoľko posledný majstrovský zápas, bol odohraný ešte 5. decembra, v ktorom prehral ŠŠK Prešov na domácej palubovke s DAC Dunajská Streda 20:30 (9:14).

+ Omnoho rušnejšie je v českej sekcii medzinárodnej súťaže, kde sa po návrate českých hádzanárok z európskeho šampionátu v Dánsku, naplno rozbehli možné dohrávky. V závere kalendárneho roku sa ešte uskutočnili zápasy:

+ dohrávka 7. kola: Sokol Poruba – Baník Most 27:35 (12:17) S. Polášková 6/1, P. Tichá 4, M. Konečná 4,... – Cholevová a Šustková po 5, Eksteinová 5/1,...;  V Porube trochu šarapatila pandémia a maródka, čo sa odzrkadlilo aj v zostave, ale napriek tomu dosť potrápili favorizovaný Most .

+ Zora Olomouc – Slávia Praha 33:25 (18:14) Kubáčková 11/2 !!!, Kašpárková 5, V. Kapsová 4,... – Veronika Galušková 8/4, Franková 4, V. Fryčáková 3,...  Súboj možných medailistov a to nielen v českej časti súťaže rozhodol pre seba zástupca Hanej aj vďaka streleckému koncertu reprezentantky Terezy Kubáčkovej a dobrých výkonov slovenských posíl: Kapsová s brankárkou ex šaliankou Haládikovou.

+ DHC Plzeň – PSG Zlín 25:25 (12:12) A. Vlachová 14/2 !!!, Linda Galušková 5,  Dominika Galušková 3, ... – Minarčíková 6/3, Kolářová 5, Herbočková 3,... Remízový  duel, v ktorom hrali prím strelecky disponovaná 25. ročná  spojka Andrea Vlachová, domáca brankárka Řezáčová (poznámka: spolu s našou Sabrinou Novotnou štartovala v Dánsku na ME) a slovenská ex reprezentantka Minarčíková.

+ Sokol Písek -  Baník Most 22:29 (13:11) T. Pokorná 11/2 !!!, Kubišová 3, Hauserová 3/1,... -  D. Zachová 7/1, Střísková 5, Maňáková 4,...  Až v jubilejnom 10 majstrovskom zápase mali hráčky Mostu viac ako 40. minút obavy z prvej možnej bodovej straty v súťaži, keď domáci Sokol s kanonierkou Terezou Pokornou viedol už 11:8. Majster v kompletnej zostave si však zlepšeným výkonom  po obrátke  dal pod stromček (hralo sa 19.12.) darček v podobe zisku dvoch bodov a bude silvestrovať s čistým štítom.

Poznámka: dnes stredu 30. 12. o 13.00 hod. sa predohral  v Prahe zápas 18. kola medzi Sláviou a DHC Plzeň. Prvý zápas v Plzni skončil víťazstvom Slávie Praha 30:31.

+ Slávia Praha – DHC Plzeň 26:23 (14:11) Veronika  Galušková 7/2, Míšová 6,... – Linda Galušková a Vlachová po 5,... Slávia mala výborný vstup do zápasu (4:0, 10:4, 13:7), ale Plzeň, ktorá je v tabuľke až predposledná nezložila zbrane a v 45. minúte vyrovnala na 17:17. Zápas mal náboj a päť minút pred koncom viedla Slávia iba 24:22, ale nakoniec vyhrala a dotiahla sa na Most so 4 – bodovou stratou (poznámka: tento zápas je už zarátaný v tabuľke).

Priebežná tabuľka MOL ligy: 1. Most 367:212 – 10 zápasov/20 bodov; 2. Slávia Praha 282:242 – 10/16 bodov; 3. Olomouc 225:197 – 8/12 bodov; 4. Michalovce 188:164 – 7/12 bodov; 5. Dunajská Streda 174:136 – 6/9 bodov; ... 7. ŠAĽA 178:185 – 7/5 bodov;..... 10. Prešov 135:186 6/2 body; 11. Plzeň  152:202 – 7/1 bod; 12. Hodonín 164:268 – 8/0 bodov.

JOZEF  SKLENÁR

HÁDZANÁ  muži

V slovenskej hádzanárskej Slovnaft Extralige mužov sa hralo iba v Košiciach, kde sa uskutočnilo historicky prvé Extraligové derby, škoda že sa muselo hrať bez divákov. Nováčik súťaže HK Košice sa ziskom bodu prebojovali do prvej šestky v tabuľke.

HK Košice – CROWS Košice 23:23 (12:14) Hriňák 6, M. Baláž 6/1, Guzy 4,.... Hruščák 5, A. Radčenko 5, Pecha 4,... Košické derby bolo prekvapujúco vyrovnané, keď nováčik HK  bojoval a v priebehu celého duelu nezískalo ani jedno z družstiev viac ako 2 gólový náskok. V závere duelu síce viedol CROWS, ale Baláž v 57. minúte vyrovnal a skóre sa už nemenilo.

Neúplná tabuľka Slovnaft Extraligy mužov: 1. Prešov 371:215 – 11 zápasov/22 bodov; 2. Považská Bystrica 332:267 – 12/16 bodov; 3. CROWS Košice 316:302 – 11/15 bodov; 4. HKM ŠAĽA 321:302 – 11/14 bodov,... 8- Modra 298:347 – 12/6 bodov; 9. Nové Zámky 26320 – 11/6 bodov; 10. Topoľčany 242:340 – 11/2 body.

+ + +                                                                      V týchto dňoch absolvovala mužská reprezentácia Slovenska prvý blok sústredenia v Trenčíne, na ktoré nominoval tréner Peter Kukučka 18 hráčov. Medzi nominovanými bol zo šalianskeho HKM nominovaný Daniel Polák (poznámka: so 64 gólmi štvrtý najlepší Extraligový strelec!, ale aj brankári  Marián Žernovič (FTC Budapešť / Maďarsko), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya / Maďarsko) a spojka  Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT / Maďarsko), ktorí pred odchodom do maďarských klubov pôsobili v šalianskom HKM.  Súčasťou spoločného sústredenia bolo aj odohranie medzištátneho zápasu s Českom (poznámka: včera 29.12.2020 o 16.00 hod. pred televíznymi kamerami STV 2).  Pre Trenčín bol medzištátny duel mužov s Českom  historickým zápisom, nakoľko v tomto mesta držala žezlo ženská hádzaná.

+ Slovensko – Česko 21:28 (9:9) rozhodovali: Baďura, Rudinský; bez divákov; vylúčení 4:3;  červená karta v 60. min. Mikita po 3 vylúčeniach. 7 metrové hody: 3/2 – 5/2.

Slovensko: Marián Žernovič,Michal Konečný - Martin Slaninka 5 gólov;  Boris Rešovský 1; Martin Briatka 1/1; Daniel POLÁK (HKM Šaľa) 1; Dávid Mišových, Lukáš Urban 2;  Jakub Prokop, Jakub Mikita 1; Marek Korbel 1;  Tschur 1; Patrik Hruščák 8/1 gólov. Tréner Peter Kukučka.                                                                          Česko: najviac gólov – J. Patzel 5, Klíma 4, Solák 4(/2, Číp 3 (poznámka: viac rokov pôsobil v Tatrane Prešov)

Presne pred rokom vyhralo Slovensko v Považskej Bystrici s Českom 24:21, v odvete na druhý deň v Zubří vyhralo Česko 29:21. Naši hádzanári mali veľmi dobrý vstup do zápasu, keď sa po presných zásahoch kanoniera Hruščáka dostali do vedenia 3:2 a po góle šalianskeho Poláka viedli v 13. minúte rozdielom troch gólov 6:3. Desať minút pred polčasom viedlo už Slovensko 8:4, keď veľkú zásluhu na tom mala najmä dobrá defenzíva s brankárom Žernovičom, ktorý zneškodnil aj tri sedmičky českých hráčov. Nečakaný strelecký výpadok našich hráčov bol dôvodom, že Česko otočilo vývoj zápasu a vďaka streleckým zásahom bratov Patzeltovcov (obaja Dukla Praha) a Gřešeka (Zubří), ktorých mali možnosť vidieť šalianski priaznivci hádzanej na populárnom GERA Cupe viedli v 29. minúte 8:9 !!!, Korbel stihol pri vlastnom oslabení vyrovnať.

Aj po obrátke bola do 40. minúty hra a skóre vyrovnané (13:13), ale záverečnú 20 - minutovku lepšie zvládli českí reprezentanti, ktorí sa pripravujú na januárový štart na svetovom šampionáte v Egypte.  Po niekoľkých pekných kombinačných akciách, ktoré naši hráči nestihli eliminovať pridali ďalšie góly, ktoré nakoniec rozhodli o ich jasnom víťazstve, na ktoré však obraz hry dlho nevyzeral.