Požadované informácie: o príkaznej zmluve č. 941/2022 ohľadom "video prezentácie pre Spoločenské stretnutie predstaviteľov samosprávy s podnikateľmi":
- či uzavretiu tejto zmluvy predchádzala súťaž alebo prieskum trhu, ktorá skúmala možnú kvalitu poskytnutej práce/služby a cenu za jej poskytnutie?
- pokiaľ takáto súťaž či prieskum trhu prebehol, je možné zaslať ponuky, ktoré neboli úspešné, vrátane názvu firiem (či mena osôb) a ponúknutej ceny?
- aké boli kritériá na hodnotenie ponúk? Pokiaľ bola príkazná zmluva uzatvorená napriamo, aké boli kritériá na výber daného poskytovateľa/vykonávateľa práce uvedenej v príkaznej zmluve?
- upravuje zákon, VZN mesta či iné relevantné pravidlá mesta (napríklad zásady hospodárenia) obmedzenia pre účasť v súťaži/uzatváranie príkaznej zmluvy pre osoby či firmy úzko (rodinne) prepojené so zamestnancom/zamestnankyňou mesta?
Sprístupnené informácie:
K otázkam pod písmenami a), b), c):
Uvedený zmluvný vzťah bol uzatvorený v zmysle Občianskeho zákonníka a nie podľa Obchodného zákonníka. Preto nemôže byť výsledkom obstarávania či prieskumu trhu ( pozn. ak by sa v danej sume odmeny obstarávali činnosti, spadali by pod priame zadanie.)
Príkazná zmluva je typ zmluvy upravený v ustanoveniach § 724 až § 732 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Ide o zmluvu, predmetom ktorej je záväzok obstarať nejakú vec alebo vykonať inú činnosť.
Zákonodarca pri prijímaní základnej pracovnoprávnej normy múdro predpokladal, že nie je v reálnom živote objektívne možné vykonávať všetku potrebnú činnosť prostredníctvom osôb v pracovnom pomere.
Príkazca môže dať prednosť príkaznej zmluve vtedy, ak ide o krátkodobú spoluprácu, za podmienok, že sa ňou nezastiera pracovný pomer alebo obdobný vzťah.
Príkazná zmluva môže byť využívaná na najrôznejšie účely – napr. na výkon funkcie člena poroty, rozhodcu zápasu, na obstaranie vykonania inej činnosti, a to najmä tam, kde z určitých dôvodov ako odbornosti, zručnosti, špecifickej činnosti atď. nie je možné zabezpečiť vlastnými možnosťami (personálne, technické).
K otázke pod písmenom d):
K tejto otázke Vám mesto Šaľa v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 211/2000 Z. z.
o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, podľa ktorého „každý má právo na prístup k informáciám, ktoré majú povinné osoby k dispozícii; právo na prístup
k informáciám sa nevzťahuje na informácie, ktoré nie sú k dispozícii, najmä na vytváranie výkladových stanovísk, rozborov, analýz, referátov, odborných stanovísk, politických stanovísk, prognóz a výkladov právnych predpisov a na vytváranie názorov“ uvádza, že takéto vzťahy sú bližšie upravené všeobecne záväznými právnymi predpismi (zákonmi), ktoré príkladom uvádzame:
Ústavný zákon č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov,
Zákon č. 311/2000 Z. z. zákonník práce,
Zákon č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe,
Mesto Šaľa nemá prijaté Všeobecne záväzné nariadenie, ktorým by upravovalo „relevantné pravidlá mesta (napríklad zásady hospodárenia) obmedzenia pre účasť v súťaži/uzatváranie príkaznej zmluvy pre osoby či firmy úzko (rodinne) prepojené so zamestnancom/zamestnankyňou mesta“.
Mesto Šaľa má v súčasnosti prijaté a zverejnené interné predpisy, ktoré Vám uvádzame odkazom na zverejnené informácie
https://sala.sk/clanok/eticky-kodex-zamestnanca
https://sala.sk/kategoria/interne-smernice