publikované: 24.05.2016 - 14:31  //  aktualizácia: 24.05.2016 - 15:07  //  zobrazené: 2774

Majstrovstvá Slovenska - plutvové plávanie

Úspechy šalianskej Barakudy

Klub vodných športov Barakuda Šaľa usporiadal v šalianskom bazéne Aquasport medzinárodné majstrovstvá Slovenska v plutvovom plávaní.

Na medzinárodných majstrovstvách Slovenska s plutvami, kde okrem slovenskej plaveckej špičky v rámci dobrých kontaktov štartovali aj rakúski plavci sa darilo šalianskym plutvovým plavcom z KVŠ Barakuda. Po úspešnom vystúpení plutvových plavcov KVŠ Barakuda Šaľa na majstrovstvách Slovenska 2015 v Žiline, kde vybojovala desiatka regionálnych reprezentantov 46 medailových umiestnení (poznámka: vyplávali 20 prvých, 17 druhých a 9 tretích miest, z čoho najúspešnejší plutvový plavec Slovenska junior Ádám Bukor získal 9 prvenstiev, ďalších päť pridala v najmladšej vekovej kategórii „E“ Tereza Chovancová  a dva krát vyhral  senior Milan Medo) sa chceli šalianski plavci „vytiahnuť“ aj v domácom bazéne, čo sa im aj podarilo.  Napriek tomu, že medzi tohto ročnými medailistami chýbali z úspešnej žilinskej výpravy viacnásobní medailisti: Andrej Révay, Milan Medo (poznámka: na európskom šampionáte v talianskom Lignane získal prvú medailu – striebro v seniorskej kategórii, ktorá bola prvou v ére samostatnosti Slovenska), Roman Révay a trojnásobný majster Európy Ádám  Bukor štartoval iba v dvoch disciplínach,  medailovo však za nich zaskočila nastupujúca mladá generácia

Šaľa so 68 medailovými umiestneniami

Najmladší plavecký klub na Slovensku šaliansky KVS Barakuda  (poznámka: vznikol v januári 2015) napriek svojmu mladému veku už dosiahol úspechy s akými sa nemôžu pochváliť plavecké kluby s podstatne starším rodokmeňom.

V kategórii seniori, juniori, mládež (do 15 rokov) získali reprezentanti tohto klubu 68 medailových umiestnení (29 prvých, 27 druhých a 12 tretích miest), ku ktorým patričným dielom prispeli aj „novší“ členovia klubu:  skúsený Dávid Starko – r. l996, bývalý slovenský reprezentant, ktorý získal na MSR v Šali jednu zlatú dve strieborné a jednu bronzovú medailu (poznámka: po krátkej časovej odmlke  sa vrátil k súťažnému plutvovému plávaniu) a talentovaný plavec Jakub Petrák r. 2003 (poznámka: prestúpil z KŠP Tritón Šaľa), ktorý v kategórii  „D“  získal dokonca šesť prvenstiev!  O ďalších dvadsať dva prvenstiev sa zo šalianskeho klubu Barakuda zaslúžili: v seniorskej „A“ kategórii 1 x Bernadetta Bertóková, v kategórii „B“  (r. 1999 – 2000) 5 x Zuzana Hrašková, 4 x Samuel Augustín, 2 x Ádám Bukor, 2 x Anikó Bertóková, raz štafeta na 4 x 100 metrov PP v zložení: Veronika Petrikovičová, Tereza Chovancová, A, Bertóková, Z. Hrašková. V kategórii „D“    (r. 2003 – 2994) okrem Petráka získala päť prvenstiev Tereza Chovancová, po dve pridali A. Bertóková a Gergö Szarka.

Bohatú šaliansku medailovú zbierku rozšírili  na šampionáte o 27 strieborných plavci: V „A“ kategórii:  3 x Bernadetia Bertóková, dva krát štafeta chlapcov na 4 x 100 a 4 x 200 metrov PP (D. Starko, J. Petrák, G. Szarka, S. Augustín) a 1 x dievčat (V. Petrikovičová, T. Chovancová, A. Bertóková, Zuzana Hrašková).  V kategóri „B“ sa o medailové umiestnenia zaslúžili:  4 x Anna Nociarová a Veronika Petrikovičová, 1 x Saša Kozmerová, 1 x štafeta  (Sofia Lenčéšová, Jakub Kozmer, Valter Varga, S. Kozmerová) a štafeta (S. Kozmerová S. Lenčéšová, J. Kozmer, Michaela Bábiková,) a 1 x S. Kozmerová. V kategórii    „D“ to boli pretekári: 3 x A. Bertóková, 2 x G. Szarka a Peter Takáč a raz T. Chovancová.

O 12 bronzov zo šalianskeho bazénu sa postarali: v kategórii „A“ raz B. Bertóková, v kategórii „B“  tri x S. Kozmerová, dva razy A. Nociarová a raz V. Petrikovičová. V kategórii „D“ skončil dva krát na treťom mieste P. Takáč  a raz S. Lenčéšová a J. Kozmer.

O rekordný 68 medailový zápis z majstrovstiev Slovenska sa pre  KVŠ  Barakuda Šaľa pričinilo 17 plavcov (poznámka: vrátane štafiet, čo je o sedem viac ako pred rokom na MSR v Žiline) a počet medailí a plavcov mohol byť z tohto klubu ešte vyšší, ale v piatichh prípadoch: M. Bábiková, S. Kozmerová, S. Lenčéšová, S. Kozmer a Jakub Michna skončili v jednotlivých discplínách na nepopulárnom 4. mieste. Pokiaľ by mohol najlepší slovenský plutvový plavec Ádám Bukor štartovať naplno (poznámka: z dôvodov väčšieho tréningového výpadku pre ochorenie štartoval iba v dvoch disciplínách), ktoré suverénne vyhral, keď 200 m PP zaplával za 1:30, 56 min. (poznámka: strieborný Mikuláš Konček - Žralok Bratislava mal čas 1:40, 87), na 400 metrov PP mal víťazný čas hodnotu 3:12, 29 min. (poznámka: strieborný Filip Lobpreis – Žralok Bratislava čas 3: 31, 58 ,min. zaostal skoro o 20 sekúnd!). Tento výkon Á. Bukora bol podľa medzinárodných tabuliek CMAS najhodnotnejším a obdržal za tento výkon  oprávnene ocenenie, podobne ako seniorská reprezentantka Slovenska Katarína Jánošková – Žralok Bratislava za čas 14:25,87 min. v disciplíne 1.500 metrov PP.  Pochváliť však treba aj najmladšie šalianske plutvové nádeje z kategórie E“: Natália Soldánová (r. 2005), František Ivicze, Peter Csikos (obaja r. 2007), Denis Takáč (r. 2008), či najmladšia v kolektíve  Tereza Jablonská (r. 2009),... pre ktorých bol štart na MSR  vynikajúcou možnosťou „privoňať“ si k republikovej atmosfére a napriek tomu, že nedosiahli ešte na stupne pre najlepších bodové hodnoty za umiestnenie, v tej,  ktorej disciplíne tešia a sú do budúcna prísľubom

Rekord a nominácie na svet

Slovenský šampionát v plutvovom plávaní bol dôležitý a mal veľmi dobrú úroveń. Potvrdzuje to štart všetkých slovenských plaveckých klubov združených v Zväze potápačov Slovenska, pre ktorých to bol jedna z posledných šancí splniť vypísané limity pre štart na seniorských majstrovstvách sveta, ktoré sa uskutočnia v druhej polovičke júna v gréckom Volose a na júlový juniorský svetový šampionát, ktorého usporiadateľom bude francúzske mesto Annemaffe. „ Samozrejme, že nás teší, hovorí prezident KVŠ Barakuda Štefan Mika a šéf organizačného výboru MSR, že sa majstrovské podujatie vydarilo, o čom hovoria kvalitné výkony viacerých pretekárov vrátane nového slovenského rekordu našej plavkyne Zuzany Hraškovej na 200 metrov BF (poznámka: prekonala pôvodný rekord ďalšej šalianskej plavkyne Nikolety Marinčákovej časom 1:49, 31 min. ).  Spokojní sme s účinkovaním našich plavcov a počtom získaných medailí, ale teší ma tiež skutočnosť, že už v súčasnosti majú naši plavci: senior Dávid Starko a juniori Ádám Bukor, Zuzana Hrašková a Samuel Augustín splnené limity na blížiace sa svetové šampionáty“.  Šalianskú plaveckú verejnosť potešila aj disciplína 50 metrov BF juniorov, keď za víťaznou Zuzanou Hraškovou skončila Veronika Petrikovičová a tretie miesto patrilo Saši Kozmerovej (všetky Barakuda Šaľa). Na šampionáte štartovalo 117 pretekárov, najväčšie pretekárske zastúpenie 43 plavcov mal Žralok Bratislava pred šalianskou Barakudou (29 plavcov) a Neptúnom Bratislava. MSR boli dobrou prípravou pred ďalšími plaveckými poduajtiami, svetové šampionáty nevynímajúc.