Domov   >  Zaujímavosti
publikované: 22.06.2020 - 14:18  //  aktualizácia: 22.06.2020 - 14:22  //  zobrazené: 270

Žiaci ZŠ J. C. Hronského sa pred prázdninami zmenili na sprievodcov

Žiaci Základnej školy Jozefa Cígera Hronského v Šali opäť nelenili a vyskúšali si novú aktivitu. Tentoraz to bola práca turistických sprievodcov. Krátko pred letnými prázdninami sprevádzali piataci svojich rovesníkov, ktorým predstavili viaceré historické pamiatky mesta Šaľa. Ich expedícia pod vedením učiteľky Jany Noskovej bola spojená nielen so získaním vedomostí, ale aj praktickou ukážkou v uliciach, kde sa pamiatky nachádzajú. Zvažujú, že v podobných aktivitách budú pokračovať aj v budúcnosti a spoznajú aj pamiatky v šalianskej mestskej časti Veča a ďalších obciach okresu. 

,,Deti využili v praxi svoje vedomosti, ktoré získali pri spracovaní projektov začiatkom školského roku. Ako prvú si pozreli sochu svätého Juraja bojujúceho s drakom pri Mestskej knižnici, ktorá sa datuje do druhej polovice 19. storočia. Pokračovali Pamätníkom obetiam II. svetovej vojny, kde sme sa porozprávali aj o oslobodení nášho mesta. Kroky detí ďalej smerovali k budove Obvodného úradu, kde sme si povedali zaujímavostí o architektovi tejto budovy M. M. Harmincovi," opísala kroky bádateľov učiteľka Jana Nosková.

Ďalšou zastávkou bola expozícia ľudového bývania v pamiatkovom objekte roľníckeho domu na Štúrovej ulici v Šali. ,,Deti si so záujmom prezreli znaky ľudovej architektúry a porozprávali si vzájomne aj o skanzenoch, ktoré navštívili s rodičmi," uviedla učiteľka Jana Nosková. O význame archívov a so znakmi renesancie sa zoznámili vďaka budove kaštieľa v centre mesta. Historická expedícia pokračovala prehliadkou sakrálnych priestorov Kostola sv. Margity, súsošia Najsvätejšej Trojice a Pamätníka I. svetovej vojny. 

Text a foto: ZŠ J. C. Hronského v Šali