Ďalší krásny, významný projekt pre nás, Šaľanov. Vo štvrtok sme opäť "strihali pásku". "Roky realizujete dielo a potom nastane jeden deň takej tej radosti z toho, pretože stojíme na prahu odovzdania tohto diela do užívania tým, komu sme to s láskou pripravovali - verejnosti mesta Šaľa," začal svoj príhovor na otvorení lesoparku primátor Jozef Belický.
Čas na tento - pre nás dôležitý deň, si našiel aj štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák a štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš.
O "zimomriavky" sa postarali aj naši miestni umelci svojimi vystúpeniami - talentovaná speváčka Liliana Résőová a deti zo ZUŠ, ktorí hrajú a spievajú pod vedením pána Martina Krajmera, zaspievali aj pieseň o Váhu.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o toto dielo.
O samotnom projekte sme už písali mnohokrát, pripomenieme kľúčové informácie ohľadne projektu. Šaľania roky túžili mať sociálne zázemie v blízkosti šalianskej pláže. Pozemky v tesnej blízkosti rieky Váh však nie sú na také niečo vhodné z dôvodu, že sú v tzv. záplavovom území. V medzihrádzovom priestore sa síce javili podmienky vhodné na realizáciu takéhoto diela, avšak pozemok v tomto priestore patril urbariátu. Aby mesto mohlo o niečom v tomto priestore vôbec "snívať", potrebovalo mať k pozemkov majetkovoprávny vzťah. Mesto preto v roku 2018 požiadalo o dlhodobý prenájom približne 10-hektárového pozemku, úspešne.
Následne mesto prečistilo približne polovicu prenajatého pozemku od náletových drevín a dalo tak priestor na zdravý rast pre spoločensky hodnotné stromy. Lesopark sa "nadýchol" a stal sa opäť navštevovaným miestom. Stále tomu však chýbalo sociálne zázemie ako toalety, prístup k pitnej vode a podobne. Mesto hľadalo spôsob, ako tento plán finančne zabezpečiť. V roku 2021 sa preto mesto usilovalo získať financie z Nórskych fondov. Podarilo sa. Dobrou správou bolo, že súčasťou projektu bola aj rekonštrukcia budov ZŠ Ľ. Štúra v Šali - podarilo sa tak znížiť energetickú náročnosť budovy telocvične a tiež budovy školského klubu detí, kde sa nachádza aj jedáleň. Tieto práce sa pred rokom ukončili a stavebný ruch sa presunul do spomínaného lesoparku. Celkovo na rekonštrukciu školy, aj na revitalizáciu lesoparku získalo mesto 1 073-tisíc eur z Nórskych fondov.
Budova so zelenou strechou, suché jazierko, kde sa zbiera voda zo strechy spomínanej budovy, vynovené chodníky, pitné fontánky, toalety, detské ihrisko, workoutové ihrisko, ale aj zabezpečenie priestoru verejným osvetlením a kamerovým systémom - všetko je dnes výsledkom rok trvajúcej práce v lesoparku. Dnes je toto všetko k dispozícii verejnosti. Budova bude mať svoje správkyne a otváracie časy.
Priestory budú v prvom rade k dispozícii pre žiakov. "Projekt má názov Šaľa na ceste k zmierňovaniu klimatických zmien. Preto bude cieľom, aby sme už mladým generáciám priblížili prírodu, aby sme ich vzdelávali v oblasti životného prostredia. Začneme základnými školami, ale určite dáme priestor aj verejnosti, ale cieľom vždy bude, aby to bolo zamerané na životné prostredie," upresnila Gabriela Braníková, projektová manažérka.
O presných informáciách ohľadne otváracích hodín budovy budeme informovať. V týchto dňoch doľaďujeme posledné detaily s personálom, ktorý bude tento priestor spravovať.
Pozrite si pár záberov z tejto slávnostnej chvíle a tiež si vypočujte pár slov od štátneho tajomníka MIRRI SR Michala Kaliňáka.