Folklór na amfíku z rôznych kútov sveta

❤️ Srdečne Vás pozývame na folklórny program

???? HOSŤ DO DOMU, BOH DO DOMU, ????

ktorý je súčasťou 47. Medzinárodného festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2025. ????

Dňa 8.júla o 19:00 hodine na amfiteátri v Šali máte možnosť si pozrieť a vypočuť ľudové tance a piesne z ???????? Indie, ???????? Bulharska, ???????? Srbska i ???????? Slovenska. Uvidíte folklórne súbory z rôznych kútov sveta:

???? ???????? Spolok ľudového dedičstva Radžastánu - Jodhpur, Radžastán, India

Tradičná rádžasthánska ľudová tanečná a hudobná skupina sídli v meste Džódhpur (Modré mesto / Slnečné mesto). Súbor Vám predvedie tradičné tance a piesne indického štátu Radžastán. Muzikanti zahrajú na tradičných hudobných nástrojoch ako sú harmónium, khartal, dholak, moorchang, bhappang a dievčatá zatancujú indické tance.

 

???? ???????? Tanečný súbor Národnej školy umenia Dobriho Christova - Varna, Bulharsko

Tanečný súbor na Národnej umeleckej škole „Dobri Hristov“ vo Varne bol vytvorený pred tromi rokmi na precvičovanie študentov v odbore „Bulharské tance“ na škole. Tento odbor je najmladší v škole a vznikol s cieľom vzdelávať profesionálov v tradičnej hudobnej a tanečnej kultúre Bulharov. V budúcom školskom roku oslávi 10 rokov od svojho založenia. Odbor dvakrát hostil Medzinárodný folklórny festival vo Varne. Víťaz ceny z folklórnej súťaže organizovanej Regionálnym etnografickým múzeom v prírode Etar.

 

???? ???????? Súbor národných tancov a piesní Sonje Marinković - Novi Sad, Srbsko

Akademický súbor ľudových tancov a piesní „Sonja Marinković“ bol založený na Univerzite v Novom Sade v roku 1962. Súbor vytvára svoj program na základe autentických synkretických foriem ľudového umenia, melódie, krokov, krojov a zvykov a týmto programovým určením prispieva k zachovaniu autentického ľudového umenia národností tejto časti Balkánu. Súbor združuje viac ako 800 členov – študentov a stredoškolákov, a významne prispieva k jednote mládeže, vzdeláva mladých ľudí v duchu bratstva a priateľstva a zmysluplne využíva ich voľný čas umeleckou činnosťou. Reprezentatívna časť súboru má od 45 do 80 členov a počet závisí od priestorov na vystúpenia. Súbor je rozdelený do nasledujúcich častí: folklórny súbor, tamburašský orchester, národný ľudový orchester a inštrumentálni sólisti.

Počas 63 rokov práce súbor získal sériu diplomov a ocenení v našej krajine aj po celom svete. Zúčastnil sa mnohých medzinárodných festivalov a navštívil mnoho krajín.

V súčasnosti má folklórny súbor v repertoári 30 choreografií. Každá z nich samostatne predstavuje originalitu danej oblasti. Tance a piesne zahrnuté v každej choreografii sú založené na autentických prvkoch a v takom prípade zaznamenávajú konkrétnu udalosť v každodennom živote ľudí: siatie, žatvu, svadobný obrad, oslavu Dňa svätého a zábavu pod holým nebom. Kostýmy použité v každej choreografii sú dosť odlišné a predovšetkým veľmi staré a cenné. Preto je všetkých týchto 30 choreografií odlišných a zároveň „pokrývajú“ celé územie Srbska.

 

???? ???????? FS Šaľan a DFS Šaľanček, Šaľa

Tento rok Folklórny súbor Šaľan a Detský folklórny súbor Šaľanček oslavujú 10. výročie vzniku a pôsobenia. Momentálne v nich tancuje vyše 60 aktívnych členov.

Prioritou súborov je oživenie a uchovanie tradičných ľudových tancov, piesní, zvykov a obyčajov z okolia Šale a Matúšovej zeme i z rôznych regiónov Slovenska, ako sú Fašiangy, Vynášanie Moreny, Veľkonočné sviatky, Stavanie mája, Jánske ohne, Vinobranie, Stridžie dni, Barabáši, Vianočné sviatky a iné.

Súbor reprezentuje mesto Šaľa a Slovensko na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach, festivaloch, prehliadkach a folklórnych súťažiach doma aj v zahraničí. Organizuje výchovné vystúpenia pre základné i materské školy, realizuje programy pre seniorov v domovoch dôchodcov, usporadúva Katarínsku zábavu a taktiež vedie kurzy ľudového tanca pre širokú verejnosť.

FS Šaľan má v repertoári programové bloky: Chtora dzifka bez frajira (Raslavice), Svadba (Branovo), Pri mľiňe (Veľké Zálužie, Tvrdošovce), Kde sa vínu darí (Vráble, Kozárovce), tance z Myjavy, Horehronia a krátke bloky z iných regiónov.

Za svoju existenciu získali súbory ale aj ich jednotlivci množstvo ocenení.

???? Podujatie môžete vidieť vďaka organizátorom, spoluorganizátorom, finančným partnerom: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR; Ministerstvo kultúry SR, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Krajské osvetové stredisko Nitra, Mesto Šaľa.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup voľný

Tešíme sa na vás!