publikované: 08.03.2018 - 23:19  //  aktualizácia: 10.03.2018 - 08:46  //  zobrazené: 2561

Voltíž pokračovala druhým kolom

Voltížny Barel Cup v druhej polovičke
Jazdecký klub Spojená škola Ivánka pri Dunaji usporiadal v spolupráci so Slovenskou jazdeckou federáciou už druhé kolo celoslovenského voltížneho Baral Cupu, na ktorom štartovali aj zástupcovia Nitrianskeho kraja: TJ Slávia SOUP Šaľa,  JK Langov dvor Trnovec n/V, a Národný žrebčín Topoľčianky.Podobne ako v prvom kole v Trnovci n/V štartovali pretekári   v ôsmych  súťažných kategóriách.

Už v úvodnej  najmladšej kategórii D1 prišlo k výmene líderských pozícii tak ako u chlapcov, tak aj medzi dievčatami. Z víťazstva sa nakoniec tešil jazdec N. Ž Topoľčianky Matúš Solčiansky. Aj medzi dievčatami bola na čele zmena, keď prvenstvo získala domáca Zuzana Špačková s výbornou známkou 5, 490 bodov. Nevídaný súboj o ďalšie miesta zviedli medzi sebou jazdkyne so šalianskeho regiónu Sofia Jánošová (Trnovec n/V) a šalianka Katka Nagyová. Nakoniec o striebre Jánošovej rzhodol minimálny rozdiel 0,005 bodu!

V staršej žiackej kategórii D2 sa však z oboch prvenstiev tešili zástupcovia JK Langov dvor Trnovec n/V.  U chlapcov obhájil prvenstvo z prvého kola Teo Sýkora  s výbornou zámkou 7,171 bodu, súťaž dievčat mali veľmi dobrú úroveň, keď zvíťazila Ema Dudonová, pričom ešte ďalších päť pretekárok sa dostalo cez šesť bodovú hranicu. Nechýbali medzi nimi aj dve zástupkyne JK Langov dvor z Trnovca n/V Scarlet Špendlová a Zuzana Mikulová.

Až v juniorskej kategórii sa tešil z prvého prvenstva poriadajúci jazdecký klub, zásluhou reprezentanta Simona Bohunického s výslednou známkou 7,854 bodu, keď striebro obhájil Andrej Meňhart (Topoľčianky) a tretie miesto Frederic Fülöp (Šaľa). Výbornú úroveň s kvalitne zacvičenými zostavami  voltížnych jazdcov (poznámka: až dvanásť pretekárok dostalo za svoje cvičenie šesť a viac bodov) na stacionárnom trenažéri – atrapa koňa mala súťaž junioriek, v ktorej držal prím šaliansky región. Zvíťazila  Ema Sýkorová (Trnovec n/V – 7,561 bodu), pred Leou Hakszer a ešte aj piate miesto Jozefína Blaoghová (obe Šaľa) patrilo našim reprezentantkám.

Z medailového zisku sa tešili zástupcovia regiónu aj v kategórii dvojíc, kde  Ema Dudonová s Emou Sýkorovou  (Trnovec n/V) zviedli tuhý boj o prvé miesto so skúsenou domácou dvojicou Simon Bohunický - Hana Jezberová (JK Spojená škola Ivánka), ktorá nakoniec vyhrala.

kategórii žien prvenstvo z prvého kola obhájila pretekárka Ivánky p/D Lucia Veselá, avšak vo voltížnych skupinách bol tuhý boj o víťazstvo. V kategórii detských skupín sa tešili z prvenstvá domáci pretekári, pred mládežníkmi z Trnovca n/Všalianskou skupinou. V súťaži juniorských skupín príjemne prekvapili Topoľčianky, ktoré získali za svoje cvičenie 7,637 bodu a predstihli favorizovanú OZ Galaxia Poprad. Na bronzovej priečke skončila Šaľa. V poslednej súťaži bohatého programu súťažili seniorské voltížne skupiny. Napriek tomu, že cvičenci z Trnovca n/V sa „činili“ v boji o prvé miesto ich nakoniec predstihli domáci pretekári, ktorí získali ohodnotenie 7,788 bodu.

Región je bohatší o 19 medailí

Zástupcovia Nitrianskeho regiónu podobne ako v prvom kole Barel Cupu získali najväčší počet medailových umiestnení - 19, čo je však oproti prvému kolu lepší výsledok, nakoľko z toho bolo päť prvenstiev, sedem druhým miest a rovnaký počet bronzových umiestnení. V hodnotení jazdeckých kolektívov obhájil prvé miesto JK SŠ Ivánka pri Dunaji, ktorý získal deväť medailových umiestnení (6 x zlato, raz striebro a dva razy tretie miesto), čo je o dve medailové umiestnania viac ako pri štarte Barel Cupu. Tradične dobre pripravení k súťažnému podujatiu sú pretekári JK Langov dvor Trnovec n/V, ktorí nadviazali na úspešné výsledky z prvého kola, keď pri Dunaji získali osem stupňových umiestnení (3, 4, 1) a oprávnene sa zaradili na druhé miesto v hodnotení jazdeckých klubov. Výkonmi, ale aj výsledkami potešil aj ďalší regionálny zástupca jazdci N. Ž. Topoľčianky, ktorí skončili v hodnotení klubov na treťom mieste, keď vybojovali dve zlaté a rovnaký počet aj strieborných a bronzových umiestnení. Jeden z najstarších a zároveň aj najúspešnejších slovenských jazdeckých klubov TJ Slávia SOUP Šaľa získala päť medailových umiestnení (0, 1, 4) aj zásluhou nastupujúcej mlade a v hodnotení klubov sa posunula na štvrté miesto, keď dokázala v Ivánke predstihnúť aj tatranského zástupcu OZ Galaxia Poprad, ktorý bol  v úvodnom kole na treťom mieste.

V treťom kole Barel cupu sa presunú zástupcovia jazdeckých klubov na východ republiky, kde ich privíta ako hostiteľ TJ Slávia ÚVLK Košice, ďalší úspešný jazdecký klub v histórii slovenskej voltíže. Už samotná účasť košického zástupcu zdramatizuje ešte viac túto  súťaž, nakoľko jeho pretekári aj v minulých ročníkoch  patrili k najlepším najmä v cvičení voltížnych skupín a medailové zastúpenie mali aj v mládežníckych kategóriách. Je dobré, že sa pomaly, ale isto skompletizuje voltížna špička, nakoľko Slovenská jazdecká federácia pripravila pre jazdcov a ich koníky bohatý súťažný program.

Budú štartovať na Svetovom pohári (Káposvár, Frenštát pod Radhoštěm a Pezinok), ktoré veľmi zavážia   pri nominácii na juniorské majstrovstvá Európy (august – Maďarsko), ako aj v Slovenskom voltížnom pohári a končiť by mali súťažnú sezonu majstrovstvami Slovenska v Bielej vode (september – okr. Poprad). Podľa dosiahnutých výsledkov z minulého roku, by na nich  mali štartovať aj voltížni jazdci z Nitrianskeho regiónu (poznámka: Barel Cup vynechávajú ďalšie úspešné kluby JK Rusty Šaľa a VK Sundance Nitra), ktorí opäť potvrdzujú dobrú pripravenosť na náročnú jazdeckú sezónu už od úvodných pretekov Barel Cupu.

JOZEF  SKLENÁR

Barel cup – Ivánka p/D  vo výsledkoch:

Mladšie deti  D1 -  chlapci: 1. Matúš Solčiansky – 4,397 bodu (N. Ž. Topoľčianky),..., 3. Jack Oláh  4.189 (JK Lángov dvor Trnovec n/V),

Mladšie deti  D1 -  dievčatá: 1. Zuzana Špačková – 5,490 bodu (Ivánka  p. D.), 2. Sofia Jánošová  5,339  bodu (Trnovec n/V),   3. Katarína Nagyová  5,339 (Slávia SOUP Šaľa),... 5. Mia Spisziáková (Šaľa).

Mladšie deti D2 - chlapci: 1. Teo Sýkora – 7,171 bodu,  2. Sebastián Kodak (Topoľčianky).

Mladšie deti D2 -  1. dievčatá: 1. Ema Dudonová 7,101 bodu (Trnovec n/V), 2. Ivana Cigáňová  6,881 (Topoľčianky),... 4. Scarlet Špendlová, 5. Zuzana Mikulová (obe Trnovec n/V).

Juniori – chlapci: 1. Simon Bohunický – 7,854 bodu (Ivánka p.D), 2. Andrej Meňhert  7,211  (Topoľčianky), 3. Frederic Fülöp  6,154 (Šaľa).

Juniori – dievčatá: 1. Ema Sýkorová – 7,561 bodu (Trnovec n/V), 2. Lea Hakszer 7,013 (Šaľa),... 5. Jozefína Baloghová 6,287 (Šaľa).

Kategória ženy: 1. Lucia Veselá – 5,539 bodu  (Ivánka p/D).

Kategória dvojice: 1. Simon Bohunický, Hana Jezberová  - 8,260 bodu (Ivánka p. D), 2. Ema Sýkorová, Ema Dudonová  8,218 (Trnovec n/V), 3. Stela Strečková, Ivana Cigáňová  7,998 (Topoľčianky).

Voltížne skupiny D1: 1. SŠ Ivánka p/D – 6,246  bodu,  2. Langov dvor Trnovec n/V  5,277 (Filip Šarkőzi, S.Jánošová, T. Súdorová, J. Oláh, Viktória Kalmán),  3. SOUP Šaľa (F. Fülopová, J. Benčíková,  M. Szpisziaková, O. Benčíková, N. Pákozdyová, R. Blehová).

voltížne skupiny – D2: 1. N. Ž.  Topoľčianky – 7,637 bodu, 2. OZ Galaxia Poprad  6,934 bodu, 3. SOUP Šaľa  6,423 bodu (Eliška Nemčeková, J. Baloghová, Ramona. Strhlíková, L. Hakszer,  F. Fülöp, K. Nagyová); 3. Langov dvor Trnovec n/V  6,203 bodu (M. Vargová, S.  Špendlová, P.  Vašák,  Z. Mikulová, H. Sedlárová, S.  Slámová).

voltížne skupiny D3: 1. SŠ Ivánka p/D – 7,788 bodu, 2. JK Langov dvor n/V – 7,410 (Martina Vargová, Hanka Sedlárová,  T. Sýkora, Z. Mikulová, S. Špendlová,  Sára Slámová).