publikované: 19.12.2021 - 09:01  //  aktualizácia: 21.12.2021 - 07:38  //  zobrazené: 1187

Ženy na pohár nedosiahli, muži vyšli naprázdno

V stredu mali šancu na čiastočnú rehabilitáciu Slovenské hádzanárky na 25. Majstrovstvách sveta žien v Španielsku, keď sa stretli po víťazstve v II. kvalifikačnej skupine (Slovensko ju vyhralo bez straty bodu pred Tuniskom – 31:27; Paraguayom – 33:27 a Čínou – 10:0 kontumačne)  vo finále Prezidentského pohára s víťazom prvej kvalifikačnej skupiny Angolou (vyhrala taktiež  skupinu po troch víťazstvách s Kamerunom 35:24; Uzbekistanom 52:11 a Iránom 41:8), ale v tomto dueli ťahali zverenkyne trénera Pavla Streichera za kratší koniec.

+ + +

Už samotná skutočnosť, že viac násobný šampión Afrického kontinentu Angola, bola jediným  kolektívom z ôsmych štátov (posledné kolektívy v 4 - členných skupinách základnej časti MS), ktoré bojovali o Prezidentský pohár, ktorý dokázal v základnej  časti získať bod (poznámka: Angola hrala v skupine „A“ s Francúzskom - prebojovalo sa do finále; Čiernou Horou a Slovinskom, s ktorým remizovala 25:25, keď polčas dokonca vyhrala 14:13). Už aj tento výsledok a samozrejme výsledky v skupine o Prezidentský pohár, kde v troch zápasoch nastrieľala  súperom 128 gólov (priemer  viac ako 42 gólov na zápas !) urobili z Angoly aj  v tipovacích kanceláriách favorita, čo sa na škodu veci nakoniec aj potvrdilo.

+ + +

Kapitánka Slovenskej reprezentácie Réka Bízik síce dostala naše dievčatá do vedenia 0:1, ale to bolo iba v 1. minúte.  Fyzicky zdatné zástupkyne Afriky hráli nekompromisne v obrane, za ktorou stála výborná brankárka Albertová a tak sme sa gólovo ťažko presadzovali.  Viac krát sa Slovensku podarilo podarilo vyrovnať (2:2, 4:4,...), aj vďaka výbornej brankárke Oguntoye, ale aj tak išla Angola na polčasovú prestávku s dvojgólovým náskokom.

V druhom dejstve sa až na malé výnimky obraz nezmenil, keď sa naše dievčatá nepresadili stredom, hru na pivota už mal súper prečítanú (poznámka: napriek tomu patrila Trúnková medzi najväčšie opory našej reprezentácie na šampionáte), z krídiel až na Réku Bízik nebezpečie nehrozilo a zo spojkového radu až na Barboru Lanczovú a čiastočne Bujnochovú viac hráčok okrem chviľkových  zábleskov nebolo vidieť. V 40. minúte  naše reprezentantky síce dokázali vyrovnať na 14:14 (Hudáková), ale opäť si vybrali „oddychovú fázu“,  do 49. minúty sme inkasovali päť gólov, prehrávali sme 15:20 a vidina zisku Pohára sa začala vzďalovať. Aj zásluhou brankárky Medveďovej, ktorá  zlikvidovala súperovi tri sedmičky sme sa necelých 5 minút pred koncom dokázali súperovi priblížiť na dohľad (56. min. 21:20), ale chronická choroba nášho kolektívu na šampionáte (nepresná rozohrávka, zbytočné straty lôpt, streľba z nepripravených pozícií, hluché pasáže v zápasoch,...)  rozhodli nakoniec o tom, že Prezidentský pohár cestoval do Afriky.

+ + +

Finále Prezidentského pohára:  Angola – Slovensko 23:21 (11:9)

Rozhodovali: Lee Seok a Koo Bon Ok (Kórejská republika) – 340 divákov; Vylúčené: 5 – 4; 7 metrové hody: 6/2 – 5/4.

Góly Angola:  Kassomová 6, Guialová 6/1;  Nengangaová 4/1; Paulová 3, Fonsecová 2,; Queizeletová a Dombaxeová po 1. Tréner: E. Neto.

Slovensko:  Oguntoye, Medveďová. Ivanicjová – Trúnková 3, Pénzes, Štefániková 1,  R. Bízik 7/2, PÓCSÍKOVÁ 1, Bujnochová 1, B. Lancz 2, Rebičová, Bajčiová 2/2, Dulinová; Holejová 2, Hudáková 2, B. Bízik.  Tréner Pavol Streicher.

+ + +

Poradie družstiev bojujúcich na 25. MS v Španielsku o Prezidentský pohár:

25. miesto Angola; 26. miesto SLOVENSKO;  27. Tunisko, ktoré  porazilo v pomere 39:33 Kamerun (28. miesto); Na  29. mieste skončil Paraguay, ktorý  porazil v pomere 39:33  Uzbekistan (30. miesto) a na 31. mieste skončil Irán, ktorý  vyhral 10:0 kontumačne s  Čínou. (32. miesto).

Poznámka: k Majstrovstvám sveta v Španielsku a účinkovaniu našich dievčat na ňom sa ešte s príspevkom vrátime.

+ + + + +

HÁDZANÁ MUŽI:

NIKÉ Hanball Extraliga - 15. kolo:

HKM Šaľa – HK Košice 26:34 (14:15)

Rozhodovali: Záhradník - Budzák; bez divákov; pokutové hody: 432 – 3/3, vylúčení: 2:3.
HKM: Cerovský, Sopka – Lužica 4; Demčák 3;  Michniewicz 5/3;  Chebeň, Bleho;  Moravec;  Magdolen; Bogár 4; A. Lukačin 5, Lenárt, Souček 5; Márnota; Mišovič. Tréner Štefan Kelemen.

HK góly: Hriňák 10; M. Stráňovský 8, Hruščák 7/3; E. Ľoch 5, Guzy 4; Tréner: Martin Lipták.

Zástupca východu sa predstavil pri Váhu ako fabvorit a v najsilnejšom zložení s trojicou reprezentantov: Hriňák, Hruščák, Stráňovský a v zostave nechýbal ani skúsený Vladimír  Guzy, ktorý v minulosti obliekal aj šaliansky dres. Trénerovi Kelemenovi chýbal Percze (v poslednom období sa presadzoval aj strelecky), zranený pivot Tóth a aj Magdolen po dlhej pauze začne naplno hrať až v r. 2022.                                                                                                    Hostia začali rezko, keď sa gólovo v úvode  presadili Guzy z Hriňákom, v 5. minúte znižoval na 1:2 Lužica. Potom sa predviedol na krídle Stráňovský a ukázal prečo viac rokov pôsobil v zahraničí (spolu s Ľochom) a HK viedlo 1:6. V dobrej forme hrajúci A. Lukačin sa pričinil v 14. min. o zníženie (6:8), ale aj keď Šaľa bojovala hostia boli neustále v tesnom vedení o 1 – 3 góly (7:10, 10:11, 11214,....) a vyhrali o gól aj prvé dejstvo.

Po obrátke už favorit „zabral“, hneď v úvode gólovo odskočil (16:20), keď využil presilovku po prísnom vylúčení Lukačina. Demčák síce dokázal znížiť, ale ďalšie góly dvojice Hriňák – Stráňovský, keď zvýšili na 17:26 už boli rozhodujúce. Hostia kontrolovali priebeh duelu (poznámka: Bogár so Součkom trochu zmiernili rozdiel skóre – 21:27), ale na zaslúženom víťazstve hosťujúcich Košíc, ktoré budú bojovať o medailu,  to už nič nezmenilo.

Ďalší program:

sobota  18.12.2021 o 18.00 hod. ŠTART Nové Zámky – HKM Šaľa.

+ + +

Zostávajúce výsledky 15. kola: Prešov – Bojnice 45:20; Považská Bystrica – ŠKP Bratislava 32:22; Hlohovec – Nové Zámky 34:31; Modra – Záhoráci 36:21; CROWS Košice – Topoľčany 25:28. .

+++

Tabuľka Extraligy po 15. kole: 1. Prešov 540:321 – 30 bodov; 2. Považská Bystrica 410:338 – 24 bodov; 3. HK Košice 448:396 – 24 bodov; 4. Hlohovec 449:408 – 22 bodov; 5. Modra 367:407 – 16 bodov; 6. ŠKP Bratislava 319:321 – 14 bodov; 7. ŠAĽA 398:424 – 12 bodov; 8. Nové Zámky 401:436 – 11 bodov; 9. Bojnice 363:433 – 11 bodov; 10. CROWS Košice 371:425 – 8 bodov; 11. Topoľčany  333:402 – 8 bodov; 12. Záhoráci  333: 426 – 0 bodov.

+ + +

Najlepší strelci Extraligy:  1. Meľnyk – 111 gólov (Hlohovec – prestúpil z HKM Šaľa); 2. Tschur – 98 gólov (Modra); 3. Péchy – 96 gólov (Hlohovec); 4. MICHNIEWICZ - 86 gólov (ŠAĽA);  5. M. Briatka - 85 gólov (P. Bystrica);  6. BOGÁR – 85 gólov (ŠAĽA); 7. Pecha – 81 gólov (CROWS); 8. Hruščák – 79 gólov (HK Košice); 9. Hernandez – 78 gólov (Prešov); 10. Blaho – 77 gólov (Bojnice).