Domov   >  Športové spravodajstvo
publikované: 14.12.2021 - 06:17  //  aktualizácia: 14.12.2021 - 06:35  //  zobrazené: 1752

Úspešný finiš Šalianskych plavcov

Záverečné úspechy  šalianskych plavcov

Bratislavské Pasienky v poslednom kvartáli tohto roka sú jedným z najvyťaženejších športovísk na Slovensku, nakoľko sa tu uskutočnilo aj keď v sprísnených podmienkach viacero významných podujatí, ktoré potešili nielen dušu priaznivcov vodných športov, ale aj samotných športovcov. Títo totiž ešte stihli „pretaviť“  všetky tréningové  dávky a  a vynaloženú prípravu aj do súťažného zápolenia. Medzi tých šťastnejších, ktorým sa to podarilo sa radia aj milovníci, športovci, ale aj funkcionári plutvového plávania, ktorí stihli aj posledné podujatie z bohatého kalendára sekcie plutvového a rýchlostného plávania, ktorým bolo záverečné finálové kolo Plaveckej ligy mládeže a Slovenskej ligy.  

Vydarené podujatie a kvalitné výkony

Na záverečnom plaveckom podujatí na Slovensku tak ako na predošlých sa zišla kvalitná konkurencia, ktorú potvrdilo päť súčasných slovenských rekordérov: Jakub Kozmer, Zuzana Hrašková a Lukáš Kalník (všetci KVŠ Barakuda Šaľa), Katarína Jánošková a Lukáš Castven (obaja Žralok Bratislava), ktorí v čerstvo vydanej ročenke  schválených Slovenských rekordov (poznámka: štatisticky zastrešuje MATES Bratislava)  figurujú ako majitelia najlepších rekordných časov v 12 zápisoch z 32 schválených rekordov. Napriek tomu, že až 25 slovenských rekordov bolo vytvorených  vo vodách svetových bazénov (poznámka: od Španielskej viac ako 1,5 miliónovej Barcelony počnúc, kde vytvoril slovenský rekord Ádam Bukor v disciplíne 200 metrov PP dňa 13. 12. 2014, cez  päť  miliónový ruský Petrohrad, kde vytvorila rekord slovenská štafeta mužov v disciplíne 4x200 metrov so šalianskym plavcom Patrikom Ščasným dňa 22.8.2009, ďalšie európske mestá: Wroclav, Eger, Tomsk, Ioannina, Lignano, Istambul,... končiac v skoro 27 miliónovom čínskom Šanghaji (poznámka: tu vytvoril rekord v disciplíne 400 metrov RP Šimon Horár dňa 26.10.2004, ktorý zaplával  pred 17 rokmi a je v tabuľke slovenských rekordov najstarším. K vytvoreniu rekordného zápisu je potrebné nielen výborný výkon, kvalitnú konkurenciu, ale aj „dobrú vodu“ a vhodné podmienky. Z toho dôvodu teší, že sedem rekordov bolo zaplávaných v slovenských bazénoch: jeden v Šali a po tri rekordné časy zaplávali pretekári na podujatiach v Žiline a na bratislavských Pasienkoch. Práve v Bratislave boli vytvorené šalianskym plavcom Jakubom Kozmerom dva tohoročné rekordy (poznámka: v disciplíne na 50 metrov PP a 50 metrov RP) pred necelým mesiacom a čo teší najviac,  že v druhom prípade bol prekonaný rekord, ktorý patril v zbierke  Šimona Horára  taktiež medzi najstaršie. Práve záverečné podujatie na Pasienkoch potvrdilo, že kto chce preraziť aspoň do európskej špičky, musí sa pripravovať zodpovedne v priebehu celého súťažného roka, čo viacerí svojimi výkonmi v Bratislave aj potvrdili.

Šalianski plavci na čele rebríčkov

Vďaka kvalitnej konkurencii mohol organizátor podujatia Zväz potápačov Slovenska, pod ktorý sekcia plutvového a rýchlostného plávania patria vydať v závere finálových kôl oboch ligových podujatí rebríčky najlepších dosiahnutých výkonov podľa svetových tabuliek CMAS.
V kategórii mužov ovládli šalianski plavci rebríček najlepších výkonov, keď im patrili prvé štyri najhodnotnejšie výkony. Na prvých dvoch miestach skončil slovenský rekordér Lukáš Kalník (r. 2001), keď jeho víťazný čas na 400 metrov BF 03:40,02 minúty mal vynikajúcu hodnotu 849 bodov. O jeho výbornom výkone hovorí aj porovnanie s majstrom Slovenska Šimonom Šoškom (r. 2003, Delfín Žilina), ktorý pri neprítomnosti Kalníka na MSR zaplával čas o viac ako 10 sekúnd horší (03:50,27 minúty). Aj druhý najhodnotnejší výkon  bol v réžii Kalníka, keď víťazný čas na 100 metrov BF mal hodnotu 819 bodov. Cez 800 bodovú hranicu znamenajúcu už slušnú európsku hodnotovú úroveň  sa dostal aj ďalší slovenský rekordér zo Šali Jakub Kozmer (r. 2003), keď čas 15,44 sekundy na 50 metrov RP mal hodnotu 805 bodov a iba dva body mu chýbali k dosiahnutiu 800 bodovej magickej hranici  vo  víťaznej disciplíne 100 metrov BF. Do najlepšej pätice sa ešte prebojoval Jakub Hraško (r. 2005) z  plaveckého kolektívu Swim War Bratislava, ktorého čas 46,55 sekundy na 100 metrov BF mal hodnotu 787 bodov.
Zahanbiť sa však nedali ani šalianske zástupkyne nežného pohlavia. Majsterka Európy a svetová rekordérka Zuzana Hrašková (r. l999, disciplína 400 metrov BF, čas 03:44,65 minúty, vytvorený v gréckej Ioannine  27.6.2019), ktorá je už tri roky najlepšou plutvovou plavkyňou Slovenska získala za víťazstvo v tejto disciplíne v Bratislave 839 bodov a druhý najlepší výkon 50,46 sekundy na 100 metrov BF mal hodnotu 796 bodov. Šaliansku plaveckú verejnosť teší, že v radoch KVŠ Barakuda rastie ďalšia výborná reprezentantka, keď tretí najlepší výkon dosiahla mladá Alexandra Slišková (r. 2006), keď jej víťazný čas na 100 metrov BF 52,28 sekundy mal hodnotu 736 bodov. Rovnaký bodový výkon však dosiahla aj Petra Kissová (r. 2005) za čas 04:18,15 minúty v disciplíne 400 metrov BF, ktorá bola dlhé roky plavkyňou Barakudy Šaľa (t. č, študuje a preteká v Žiline). Piaty najlepšie bodovaný výkon 731 bodov dosiahla Ľuboslava Rajtárová (Vodný svet Zvolen).

Po Váhu priplávalo 18 medailí

Medailová zbierka a vitrína členov šalianskeho Klubu vodných športov Barakuda, sa po poslednom súťažnom podujatí opäť pekne rozrástla, keď osem členná mini výprava šalianskych reprezentantov vybojovala na Pasienkoch 18 medailových umiestnení. V seniorskej „A“ kategórii získal Lukáš Kalník dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu (poznámka: plavec mohol štartovať maximálne v 4 disciplínach). Dve prvé miesta a jedno striebro pridal do zbierky Jakub Kozmer (poznámka: disciplínu 400 metrov BF nedokončil). Plavecká suverénka v posledných rokochmZuzana Hrašková však nedala svojim súperkám žiadnu šancu a vybojovala štyri prvenstvá. V kategórii „B“ skončila Hana Vasiľová v dvoch disciplínach na bronzovom stupienku.  Medzi mládežníkmi bola suverénkou Alexandra Slišková, ktorá vyhrala v „C“ kategórii všetky štyri disciplíny v ktorých štartovala a jedno striebro s dvomi štvrtými miestami pridal aj Jakub Urbán (r. 2009). Tesne za medailovými stupňami skončila v dvoch disciplínach Katarína Zlatošová (r. 2005) a rátali sa aj dve bodované miesta Norberta Vanka (r. 2009) v najlepšej osmičke plavcov.

Striebro v Slovenskej lige.  

Dobré výkony šalianskych plavcov v priebehu celého roka sa preniesli aj do úspešnej bilancie v Slovenskej plaveckej lige (uskutočnili sa 3 kolá), kde v konkurencii deviatich plaveckých klubov Slovenska boli šalianske talenty v oboch kategóriách, ale aj celkovo medi medailistami.
V kategórii chlapcov obsadili prvé miesto plavci z Pk Žralok Bratislava (poznámka: jedná sa o plavecký klub s najväčšou členskou a pretekárskou základňou na Slovensku), keď získali 1. 249 bodov. Druhé miesto s 826 nazbieranými bodmi patrí plavcom KVŠ Barakuda Šaľa a bronz si v tomto ročníku vybojovali plavci ŠK Kraken Zvolen, ktorí mali na konte 602 bodov
Vyrovnanejšie súboje priniesla kategória dievčat, kde síce prvenstvo získali favorizované plavkyne Žralok Bratislava,    
pri 1.063 bodovom zisku. Na päty im však šliapala šalianska Barakuda, ktorých výsledný zisk bol 950 bodov. Tretie  miesto v tejto kategórii vybojovali plavci Delfínu Žilina so ziskom 746 bodov (poznámka: v oboch kategóriách víťaz disciplíny získal 50 bodov, druhý 46, tretí 42, štvtrý 42 bodov, atď. ).  
Celkovým víťazom Slovenskej ligy za rok 2021 sa stal Žralok Bratislava 2-312 bodov. Vynikajúce druhé miesto patrilo plavcom KVŠ Barakuda Šaľa – 1.776 bodov a viac s ako 500 bodovou stratou skončil na treťom mieste Delfín Žilina – 1. 237 bodov. Štvrté miesto patrí najmladšiemu plaveckému klubu ŠK Kraken Zvolen – 671 bodov a o štyri body menej !!! – 667 bodov získali plavci Sport club Senec.

Úspešné účinkovanie plavcov šalianskeho KVŠ Barakuda Šaľa na Slovensku, ale aj v zahraničných bazénoch (poznámka: šalianski plavci nemajú už druhý rok možnosť pripravovať sa v domácich podmienkach) si zaslúži obdiv a poďakovanie, nakoľko na špičkových podujatiach vrátane majstrovstiev Slovenska, či Svetových pohároch zanechali za sebou v cieli pretekárov z plaveckých klubov, ktoré sa neboria s podobnými ťažkosťami a  problémami,
                                                       JOZEF SKLENÁR
                                                                                                                      

Foto: Dana Duchoslavová, popis pri foto,