publikované: 13.11.2018 - 22:05  //  aktualizácia: 14.11.2018 - 10:27  //  zobrazené: 2900

Šaliansky petang je úspešný

Šaliansky klub priateľov petangu Svätopluk (KPPS) sa v priebehu svojej desaťročnej existencie, čoraz viac začína presadzovať medzi slovenskú petangovú špičku  a to nielen na vrcholových podujatiach, ktorými  sú majstrovstvá Slovenska, ale aj na domácich  a zahraničných  podujatiach, ktoré majú najväčší bodový prínos do rebrička najlepších licenťných hráčov  Slovenskej petangovej ligy, ktorá v novembri finišuje záverečnými podujatiami, ktoré ešte môžu zamiešať v tohto ročnom rebríčku poradie na viacerých miestach, v ktorej je hodnotených k 1. novembru 277 hráčov zo slovenských petangových klubov.

Milan Szabo je v rebríčku druhý !

Majstrovstvá Slovenska v petangu trojíc v Michalovciach, na ktorých získal v kombinovanom družstve  bronzovú medailu šaliansky petangista Milan Szabo priniesli cenné body do rebríčka SPL, kde sa prebojoval na ôsme miesto hovorili o vyrovnaní jeho maxima v tomto rebríčku najlepších slovenských licenčných hráčov (poznámka: na 8. mieste skončil aj v roku 2017). Vďaka stabilne dobrej forme a po výborných výkonoch v druhom pol roku na podujatiach: Milujeme petang (Galanta), Veľkej cene Poľska a Nymburskej nule (Česko) začalo jeho bodové konto narastať, išiel v rebričku postupne nahor (poznámka: v septembri sa už posunul na štvrté miesto rebríčka) a najnovší rebríček, ktorý vydala Slovenská petangová federácia k 1. novembru 2018 hovorí o jeho postupe až na druhé miesto rebríčka za zisk 5.238, 5 bodu (poznámka: na domácich podujatiach získal  2.839 bodov, v zahraničí 2.399,5 b.), čo je v doterajšej histórii tejto súťaže doposiaľ najlepším umiestnením reprezentanta KPPS Šaľa. Podarilo sa mu prekonať výkon bývalého slovenského juniorského reprezentanta Dávida Sýkoru z roku 2015, ktorý vtedy so ziskom 2.880 bodov skončil v rebríčku na krásnom štvrtom mieste, keď prvenstvo získal so ziskom 3.945 bodov Michal Volárik (CAP Bratislava). Prvenstvo v súčasnom rebríčku patrí už tri roky najlepšiemu slovenskému hráčovi v hre s oceľovými guľami Petrovi Fratričovi (5.280 bodov, Hohenlohe Bratislava), ktorý bol najlepší aj v  roku 2017 a rok predtým skončil na 3. mieste, keď zvíťazil Patrik Šebeňa (5.113 bodov, KLAP Bratislava). Ďalšie poradie: 3. miesto Michal Volárik (4.868 bodov, CAP Bratislava), 4. miesto Michal Dzúrik (4.757 bodov, La Boule Modra) a najlepšiu pätorku hráčov uzatvára Michal Stano (4.377 bodov, Hohenlohe Bratislava).  Šaliansky KPPS úspešne v súťaži reprezentujú aj ďalší hráči a hráčky, o čom najlepšie hovorí aj 30. miesto Daniela Meluša s 2.404 bodmi, 42. miesto patrí najúspešnejšej žene v tomto petangovom klube Daniele Vargovej (1.780 bodov) a v prvej 50 – tke patrí ešte 47. miesto Tomášovi Blehovi (1.635 bodov).

V konkurencii skoro dvadsiatky petangových klubov z celého Slovenska poteší hráčov, ale aj materský klub každé umiestnenie v prvej stovke rebríčka a z toho dôvodu majú v treťom najväčšom petangovom klube na Slovensku v oblasti členskej základni  radosť aj z ďalších osem svojich reprezentantov.  Zdá sa, že do starej formy sa dostáva mladý Dávid Sýkora – 1.479 bodov, ktorý je tesne za najlepšou 50 – tkou a na 48. miesto stráca necelých 80 bodov.  Ďalšie poradie: 60. miesto Miroslav Černák (1. 286 bodov); 64. miesto Róbert Tóth (1.185 b.). a na 68. mieste je jeho  „polovička“ Mária sa tiež prehupla cez tisíc bodovú hranicu.  ale tá je z tohto ročnou sezónou nadmieru spokojná. O tom, že v šalianskom klube KPPS Svätopluk majú  zástupkyne nežného pohlavia „zelenú“ potvrdzujú aj ďalšie tri umiestnenia  jej hráčok: Zuzane Melušovej patrí 85. miesto, Silvia Hatványiová  je na 94. mieste (poznámka: v roku 2017 reprezentovalo Slovensko na svetovom šampionáte v čínskom Shanghaji v kategórii trojíc) a o dve miesta za ňou je Nevenka Horváthová.  Do najlepšej stovky licenčných hráčov Slovenska sa zaradili aj ďalší dvaja šalianski petangisti Juraj Bilík a Matej Meluš.

Špičkoví organizátori a zberači medailí                                                                                                                                                                                      Aj vďaka  výborne a kvalitne vybudovanému petangovému areálu v rekreačnom stredisku Kaskády – Únovce, pri Vodnom diele Kráľová n/V hostil šaliansky petengový klub KPPS Svätopluk v priebehu tohto roka kompletnú slovenskú petangovú špičku v rámci podujatí: Svätoplukove dvojky (apríl), v júli usporiadal majstrovstvá Slovenska jednotlivcov (poznámka: prvenstvo získal Michal Volárik (CAP Bratislava, 3. miesto v rebríčku), pred veľkým prekvapením  MSR Andrejom Majerčíkom  (Guliver Bratislava), ktorý je až na 51. mieste rebríčka SFP a bronz vybojoval Andrej Fratrič (Hohenlohe Bratislava, 10. miesto v rebríčku). Ďalšími akciami na petangových ihriskách na Kaskádoch boli: O tri Svätoplukové prúty, Zbohom leto a Centrum cup Slovakia v závere augusta. Toto bolo jedno z najväčších podujatí na Slovensku, na ktorom štartovalo 113 trojíc zo 6 štátov a malo vynikajúcu úroveň. Medzi štrnásť najlepších trojíc sa totiž prebojovala iba  jediná slovenská trojica: Milan Szabo (KPPS Šaľa, 2. miesto v rebríčku SFP), Ivica Kadlečíková (Jewel Bratislava, 16. miesto) a Jerguš Radačovský (Žilpek Žilina, 45. miesto), ktorá nakoniec skončila na 8. mieste.

Vynikajúcou odmenou pre široké petangové hnutie v šalianskom regióne boli výsledky a umiestnenia šalianskych reprezentantov  na slovenskom šampionáte, ktorého usporiadateľom bol PK Šírava Zemplín Michalovce.  V kategórii mužských trojíc putoval do Šali aj zásluhou Milana Szaboa bronz (poznámka: ďalšími členmi bronzového kolektívu boli: Andrej Fratrič (Hohenlohe Bratislava, 10. miesto v rebríčku), Matej Kankara (Spiders Pezinok, 14. miesto) a Andrej Radačovský (Žilpek Žilina, 45. miesto). Milan Szabo sa tak po roku opäť vracal zo šampionátu s medailou (poznámka: pred rokom bol s Irenou Krekáčovou zo Slopaku Bratislava v súťaži dvojíc majstrom Slovenska). Ešte lepšie si na východe republiky viedli šalianske ženy, nakoľko Mária Tóthová (KPPS Šaľa, 68 miesto), spolu s kolegyňami v družstve: Marcela Filová (Hohenlohe Bratislava, 28. miesto) s Máriou Štrbovou (Spiders Pezinok, 58. miesto) vybojovali tretie miesto, ale to nebol koniec. Ďalšia šalianska hráčka, ambiciózna Daniela Vargová (42. miesto), spolu s Etelou Krchňákovou (CAP Bratislava, 15. miesto), Janou Lazarovou (Cassovia Košice. 32. miesto) a Irenou Krekáčovou (Slopak Bratislava, 33. miesto) sa stali dokonca v Michalovciach majsterkami Slovenska.

Napriek tomu, že ešte v kalendári Slovenskej federácie petangu, ešte zostávajú odohrať súťažné podujatia, už doterajšie výsledky členov KPPS Svätopluk Šaľa hovoria o tom, že do jedenásteho roku svojej existencie (poznámka: v novembri 2017 oslávili desiate výročie vzniku) vstúpili tak ako na poli organizačnom, ale aj na poli súťažnom (poznámka: doterajšie druhé miesto Milana Szaboa v rebríčku najlepších petangistov, umiestnenie ďalších 12 členov v najlepšej stovke licenčných hráčov, ako aj zisk troch medailí na majstrovstvách Slovenska sú tým najlepším dôvodom k oprášeniu klubovej kroniky úspechov. Úspešné zvládnutie už siedmeho ročníka Šalianskej petangovej ligy Bilica (poznámka: viacerí z úspešných petangistov KPPS Šaľa štartovali, resp. štartujú  v tejto súťaži) je taktiež potvrdením, že úspešní reprezentanti klubu vyrastajú z masovosti, v skromnosti a dobrom kolektíve.