publikované: 26.11.2018 - 07:50  //  aktualizácia: 29.11.2018 - 19:02  //  zobrazené: 1512

Muži nečakane zakopli, ženy s reprezentáciou + rozpis kvalifikácie

HÁDZANÁ - muži

Šalianski hádzanári nečakane zakopli

HKM Šaľa – Tatran Prešov  26:30 (12:13)

R: Oťapka, Zubo -  550 divákov; pok. hody: 2/1 – 1/1, vylúčení: 1:1.

HKM:  Konečný, Repáň – Pľjasun 2, Meľnyk 6, Lužica, Michniewicz 3, Krokavec 4, Moravec, Tymoščuk 1, Hájnik 3, Fodorean 4/1, S. Mažár,  Percze,  Šátek, Dudáš 1, Petro 2. Tréner Ján Kolesár.

TATRAN - góly:  Rečičár 8, Kríž 7, M. Šerpataky 7/1, Fach 5, Magdolen 3. Tréner Stanislav Kolpak.

Od pondelku rezonovala medzi priaznivcami hádzanej a to nielen v šalianskom regióne, ale aj na Slovesnku otázka v akom zložení pricestuje suverén slovenskej hádzanej, hráči Tatrana Prešov na palubovku šalianskej MŠH  k predohrávke 12. kola s lídrom mužskej Extraligy šalianskym HKM. Či dajú „Chmelárovci“ prednosť Lige majstrov, kde ich čakal už v sobotu 24.11. 2018 o 15.00 hod. klúčový duel o postup s Čechovskými medveďmi, alebo pricestujú aj na predohrávku do Šali s týmto úspešným kolektívom. Nevedeli to ani stávkové kancelárie a tak miernym favoritom podľa kurzov bol zástupca Šariša.  K lídrovi však pricestoval mladý kolektív, ktorý usmerňuje niekoľko bývalých opôr Prešova (poznámka: jedna z brankárskych legiend Slovenska Maroš Kolpak – ročník l971 ! a skúsený legionár A. Radčenko), ktorých doplnili traja hráči z kádra „A“ mužstva pre tento ročník v medzinárodných súťažiach: Miloš Šárpataky, Rečičár a Kríž (poznámka: zaťažili konto domácich brankárov 22 gólmi !).

Šaliansky HKM bol v nakoniec v súboji s mladou „rezervou“ Tatrana favoritom, nielen kvôli postaveniu v tabuľke, ale aj vzhľadom k tomu, že v prvej časti súťaže vyhral v 3. kole súťaže v Prešove 26:29, ale túto úlohu zvládal iba v priebehu prvých 26. minút, keď viac krát viedol rozdielom dvoch gólov (2:0, 4:2, 6:4, 11:9). Hostia sa však s priebehom neuspokojili a vždy sa dotiahli na súpera, aj vďaka „matadorovi“ Kolpakovi v bránke hostí, ktorý  zatiahol rolety, čo dalo hosťom krídla.. Domáci síce po góloch Michnievicza a Hájnika išli v 25. minúte do vedenia 11:9, ale hostia  s „áčkarmi“  nielenže dokázali vyrovnať, ale do kabín odchádzali na prestávku s vedením.

Po obrátke čakalo obecenstvo, že líder sa preberie, otočí vývoj duelu, ale obraz na palubovke bol iný. Hostia, ktorí hrali aj vďaka mladíkom dynamickú hádzanú neustále viedli o 1 – 3 góly (35. minúta 13:16), domáca defenzíva, ktorá bola do tejto predohrávky najlepšia v Extralige nevedela nájsť protizbraň na streľbu z druhej zóny a keď sa hostia presadzovali aj z krídla (poznámka: mladý Fach zaznamenal 5 gólov), mali na vrch hostia. Pričinil sa o to najväčšou mierou skúsený brankár Kolpak, ktorý zneškodnil niekoľko domácich  tutoviek (Michniewicz, Hájnik) a strelecké pokusy Fodoreana a Meľnyka skončili na konštrukcii bránky.  Pri troj gólovom náskoku Tatrana 16:19 sa dokázal v 40. minúte dva razy odvážne presadiť odchovanec Krokavec, ale hostia vďaka neomylným strelcom Rečičárovi a Šárpatakymu opäť odskočili v ďalšom priebehu  na rozdiel troch gólov 19:22. V závere 50. minúty sa lámal chlieb, kedy HKM vďaka Merľnykovi (poznámka: ten jediný dokázal strelecky držať krok so súperom), ale aj Dudášovi znížili opäť na rozdiel gólu 21:22.  Napriek tomu, že domáci brankár  Repáň mal niekoľko dobrých zákrokov, v ofenzíve domáci nedokázali skórovať štyri minúty, čo hostia v záverečných minútach tvrdo trestali a zlomili snahu HKM ešte o možný zvrat. Obecenstvo, ktoré sa v priebehu celého duelu snažilo vyburcovať svojich miláčikov aspoň k vyrovnaniu, nakoniec odchádzalo už druhý krát z domácej haly v krátkom časovom horizonte smutné, po strate dvoch dôležitých bodov (poznámka: predtým prehra s Topoľčanmi).

Ďalšie výslwdky: Piešťany – Nové Zámky 29:27; Topoľčany – Malacky 37:24; ŠKP Bratislava – Modra 29:17; Považská Bystrica – Hlohovec 36:27.

Tabuľka Extraligy: 1. ŠAĽA 356:293 – 19 bodov (HKM  má o zápas viac); 2. Považská Bystrica 375:308 – 18 bodov; 3. Prešov 355:285 – 16 bodov; 4. Topoľčany 304:283 – 14 bodov; ..... 8. ŠKP Bratislava 267:288 – 8 bodov; 9. Modra 228:330 – 3 body; 10. Malacky 264:356 – 0 bodov.

PROGRAM:  sobota 1. 12.2018 o 18.00 hod. Štart Nové Zámky – HKM Šaľa.

JOZEF  SKLENÁR                                                                                   + + + + +

HÁDZANÁ - ženy

Vzhľadom k tomu, že v medzinárodnej hádzanárskej MOL lige žien je asociačná prestávka (poznámka: súťaž bude pokračovať až v prvom januárovom víkende 2019) ,  v plnom prúde je príprava  a zápasy reprezentačných mužstiev vrátane Slovenska (poznámka: v rámci prípravy sa na blížiaci sa európsky šampionát 2018 a kvalifikáciu na MS 2019). .

45. ročník medzinárodného turnaja žien o Štít města Chebu

+ Štartovali: Slovensko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Česko, hralo sa systémom každý s každým.

+ Výsledky našej reprezentácie:  Slovensko – Švajčiarsko 35:22;  Slovensko – Chorvátsko 20:22 a Slovensko – Česko 20:22.

+ Zostávajúce výsledky turnaja: Česko – Švajčiarsko 34:25; Chorvátsko Švajčiarsko 25:18 a Česko – Chorvátsko 21:19.

+ Konečná tabuľka medzinárodného turnaja: 1. Česko 77:54 – 6 bodov; 2. Chorvátsko 66:59 – 4 body; 3. SLOVENSKO 75:66 – 2 body; 4. Švajčiarsko 65:94 – 0 bodov.

Poznámka: štart Slovenska na medzinárodnom hádzanárskom turnaji v Chebe bol malou generálkou pred I. fázou kvalifikácie o postup na MS 2019, ktorá sa odohrá v Šali v termíne od 30. 11. – 2. 12. 2018   a budú na ňom štartovať: Izrael, Ukrajina, Kosovo a Slovensko. Podrobnejšie Vás o kvalifikačnom turnaji a časovom harmonograme kvalifikačného turnaja budeme včas informovať.