Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 15.12.2021 - 16:07  //  aktualizácia: 15.12.2021 - 16:10  //  zobrazené: 3943

Hygienici zakázali stánky s vianočným punčom

Kávu, punč či trdelník, ktoré by mohli pripomínať predvianočnú atmosféru, si na pešej zóne v Šali nebudete môcť dať. Rozhodli tak hygienici z RÚVZ v Nitre, ktorí na základe podnetu prišli na kontrolu a predaj v stredu predpoludním zakázali. Miestni stánkari sú zúfalí, nariadenia považujú za nezmyselné a likvidačné.

Usporiadať vianočné trhy s programom znemožnili aktuálne platné protipandemické opatrenia. „Vieme, že sa vianočné trhy nedali usporiadať, je to v rozpore so všetkými predpismi. Ale jednoducho sme nebránili tomu, aby, pri dodržaní všetkých opatrení, ktoré si sami títo predavači zabezpečili, aby aspoň nejako prežili. Zabránili sme tomu, aby sa tu ľudia združovali - nedovolili sme stoly rozložiť. Chýba trošku toho zdravého sedliackeho rozumu pri hľadaní rovnováhy medzi tým, aby sme chránili občana - lebo to je absolútna priorita, a medzi tým, aby sme neprestali úplne žiť,“ zareagoval primátor Jozef Belický na rozhodnutie RÚVZ v Nitre o zatvorení stánkov.

RÚVZ v Nitre vo svojom vyjadrení argumentuje tým, že povolený je okienkový predaj kamenného obchodu. Predaj z prenosného stánku je však považovaný za ambulantný predaj a ten je podľa nových pravidiel zakázaný. „Výnimka z uzatvorenia prevádzok sa nevzťahuje na prenosné stánky rýchleho občerstvenia , ani na remeselné stánky a z toho dôvodu nemôžu byť otvorené. Na predajne potravín vrátane ambulantného predaja potravín sa vzťahuje podľa §2 ods.2 písm.c vyhl. ÚVZ SR č.290 výnimka z uzatvorenia, avšak platí zákaz usporiadania vianočných trhov,“ píše sa vo vyjadrení RÚVZ v Nitre. Mesto vianočné trhy neusporiadalo. Na pešej zóne mali predávať len traja stánkari punč, cigánsku pečienku či trdelník. Stánkari si dali záležať na dodržaní hygienických pravidiel a výdaj robili cez malé okienko. Ostatná predná časť stánku bola prekrytá fóliou či plexisklom. Jedlo sme zabalili a cez okienko vydali, ľudia tu nič nekonzumovali, ani stoly sme nedali. Ale podľa hygieny je povolený len okienkový predaj. Povolený je predaj potravín. Cigánska podľa nich nie je potravina, asi je to autosúčiastka. Všetko je len otázka chcem-nechcem a otázka slovíčok,“ hovorí sklamaný Gabriel Sáraz, miestny stánkar.

Zúfalstvo neskrýval ani ďalší miestny stánkar, u ktorého ste si častokrát mohli dať na pešej zóne kávu či horúcu čokoládu. Podľa nových pravidiel dnes musel svoj stánok zatvoriť aj on. „Pevná kaviareň môže predávať, ja nemôžem, lebo mám kolesá. To je ambulantný predaj a ten je po novom už zakázaný. Naši poslanci v parlamente „prdia do sedačiek“ za 4-5-tisíc eur a my čo máme robiť? Je tu zlatníctvo, banka, pôjdeme vykradnúť? Máme štvorročného synčeka, ja zjem mastný chlieb s cibuľou, ale čo dáme jemu?“ povedal Roland Rapi. Predajcovia hovoria o poklese tržieb, v porovnaní s bežným rokom, o 80-90%. „U nás je všetko zavreté, zrušené, ale v maďarskom Győri môžete tancovať aj na stole a to je v poriadku,“ dodal stánkar Gabriel Sáraz.

Hygienici z Nitry tvrdia, že na kontrolu prišli na základe anonymného podnetu. Ak by predajcovia stánky nezavreli, hrozila by im pokuta od 1000 do 20-tisíc eur. „Sám sa čudujem, že sa stane prípad, že na pohrebe môže byť 6 ľudí a niekto zavolá z činžiaku, že príďte rýchlo, teraz sú siedmi. Aj toto žiaľ prináša táto doba a tak, ako vyplavila na jednej strane z ľudí to najlepšie – solidaritu a pomoc, tak z nich bohužiaľ vyplavila aj negatíva,“ dodal primátor Jozef Belický.

 

(ek)