publikované: 09.11.2023 - 08:16  //  aktualizácia: 09.11.2023 - 08:35  //  zobrazené: 511

Hádzanárky v lige zmierlivo.

Hádzanárky v lige zmierlivo.

Šalianske hádzanárky v anglickom týždni aj z dôvodov štartu v pohári EHF majú nabitý program, čo je pri pohľade na zdravotnú situáciu kolektíve dosť náročné.  V priebehu päť dní odohrali totiž dva dôležité duely v MOL lige a  cez víkend (sobota o 18.00 hod.) na nich čaká v 3. kole pohára na domácej palubovke chorvátsky kolektív ŽRK Bjelovar. Zatiaľ čo  MOL lige dosiahli vyrovnanú bilanciu nielen bodov a skóre (poznámka: v sobotu vyhrali doma s Pískom 29:27, včera úplne rovnakým výsledkom prehrali na palubovke českého majstra Slávie Praha. Ako sa im bude dariť v pohári EHF budeme mať možnosť vidieť priamo cez víkend.

+ + +

Favorita sme aj potrápili...

10. kolo MOL ligy: Slávia Praha - Slovan Duslo Šaľa 29:27 (16:9).

R: Šlezingr,  Špunar (obaja Česko)  -   165 divákov; vylúčené: 0:3; pokutové hody: 4/4 – 2/0.

SLÁVIA: Švihnosová 8/2, Míšová 6, Vostárková 5, Holečková 3, Franzová 3, Motejlová 3, Vavroušková 1. Tréner Daniel Čurda.

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Oláhová –D. M. Vargová 3,  Pócsíková 4,  Ščípová 12,  Pastoreková 2, Pálová 1, S. Ratvajská 2,  Susíková,  Matušincová 1, L. Ratvajská 2. Tréner: Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Priebeh: 1:0, 1:2, 4:4, 8:4, 11:7, 16:9, 20:14, 22:16, 28:24, 29:26, 29:27.

Na predohrávku 10. kola (poznámka:  v sobotu 11.11.2023 o 18.00 hod. hrá Šaľa doma v 3. kole pohára EHF so ŽRK Bjelovar – Chorvátsko) s majstrom Česka a vysokým favoritom (poznámka: ťahal sériu 6 víťazných zápasov v rade, o. i. porazili aj lídra tabuľky Dunajskú Stredu) cestoval náš kolektív v okyptenej zostave,  nakoľko okrem dlhodobo zranených hráčok chýbali aj reprezentantka Slovenska Barbora  Königová a necestovala ani Holešová (zranená achilovka). Aj z toho dôvodu sa po prvý krát predstavila  v šalianskom drese dorastenka Pavla Kormúthová (r. 2005), na viac ale hrala aj rovnako stará Timea Susíková a ďalšia dorastenka Slávka Ratvajská. Na druhej strane domáci nastúpili v plnej zbroji so štvoricou reprezentantiek Česka, trojicou kanonierok (Švihnosová, Míšová, Holečková), ktoré sú v prvej 15.- tke najlepších strelkýň súťaže, ale aj so zámerom nadviazať na víťaznú sériu a napredovanie v tabuľke.

Najlepšia strelkyňa Švihnosová dostala favorita do vedenia, ale Vargová s Pálovou gólmi otočili skóre (1:2). Úvod bol dosť gólový, keď po dvoch strelách  reprezentantky Slovenska Ščípovej bol stav na ukazovateli skóre 4:4. Skúsenejší a hlavne „zdravší“ domáci team sa dostával postupne do vedenia až o 4 góly (9:5, 12:8,...), keď ho podržala aj reprezentačná brankárka Kudláčková a vzhľadom k tomu, že náš kolektív mohol do poľa rotovať iba 10 hráčok, Slávia až 14 jej náskok do polčasu narástol až na rozdiel sedem gólov.

V druhom dejstve to bolo už z našej strany podstatne lepšie (poznámka: Šaľa vyhrala druhý polčas o päť gólov v pomere 13:18, podobne ako v Dunajskej Strede) najmä vďaka streleckej produktivite Olívie Ščípovej, ktorá sa s 12 gólmi stala nielen  najlepšou kanonierkou zápasu, ale po troch predohrávkach „útočí“ aj na najlepšiu kanonierku 10. kola.  Škoda, že sa k nej vo väčšej miere nepridali aj naše ďalšie hráčky,...  Šaľa hlavne zlepšenou defenzívou, ale aj premieňaním streleckých príležitostí viac krát znížila náskok súpera (23:19, 27:23,...) , v závere až na rozdiel dvoch gólov, ale čas a sily na vyrovnanie nezostali.... Slávia sa po dvoj bodovom zisku prebojovala za vedúci tandem súťaže , naše dievčatá zostali so  siedmimi bodmi v strede tabuľky. Kiež by sa ich výkon z druhého pražského polčasu preniesol aj do víkendovej medzinárodnej konfrontácii s Bjelovarom, na ktorý Vás dievčatá a vedenie HK Duslo srdečne pozývajú.

Najbližší program  HK Slovan Duslo Šaľa:

3. kolo pohára EHF: sobota 11.11.2023 o 18.00 hod. Slovan Duslo Šaľa – ŽRK Bjelovar (Chorvátsko).

MOL liga: streda 15.11.2023 o 18.00 hod. Slovan Duslo Šaľa – DHC Plzeň (predohrávka 11. kola).

+ + +

9. kolo: Slovan Duslo Šaľa – Sokol Poruba 29:27 (14:13).

R: Balog,  Klimko - 750 divákov; vylúčené: 5:5; pokutové hody: 6/4 – 2/1.

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Oláhová – Takáčová 6,  D. M. Vargová 3, B. Königová 3,  Pócsíková 4/1,  Ščípová 4/2,  Pastoreková 5/1, Holešová,  Pálová , S. Ratvajská,  Susíková,  Matušincová 2, L. Ratvajská 2. Tréner: Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.
                                                                                          SOKOL: Demlová 6, Dybalová 4, Karolína Rajová 4, Kavalová 3, Farářová 3/1, Kristína Rajová 2, Cabadajová, Bestová, Kučerová, Hiraldo, Kalyninová po 1.

Priebeh: 1:0, 2:3, 9:7, 12:10, 14:13, 14:15, 16:16, 23:16, 23:20, 25:25, 29:27.

Podľa postavenia mužstiev v tabuľke a bodových ziskov sme boli favoritom, ale zástupca Ostravy hrá podstatne lepšie, než aké má postavenie v tabuľke. Výsledky aké v doterajšom priebehu súťaže zaknihovali: napr. Poruba dosiahla najlepší výsledok z mužstiev MOL ligy v Michalovciach (29:26), kde prehral Kynžvart, ale aj Šaľa o 15 gólov, či bronzový Olomouc o 7 gólov, ale varovaním pred prílišným optimizmom bola aj ich prehra o dva góly s Plzňou 21:23,  či o 3 góly s Pískom ... Tieto výsledky však dosiahli až po príchode talentovanej brankárky, iba 19. ročnej zahraničnej posily Mariny Shalimovej, ktorá bola vo víkendovom súboji so Šaľou neprekonateľnou prekážkou našej ofenzívy a mala veľký podiel na zdramatizovaní zápasu a tesnom výsledku.

Duslo išlo do vedenia gólom L. Ratvajskej a keď Takáčová z krídla (poznámka: si v tomto zápase vytvorila tohto ročníkové strelecké maximum) pridala vzápätí druhý zdalo sa, že by to mohol byť bezproblémový duel. Sokol však mal v svojom strede dvojicu kanonierok: Anežka Farářová (4. miesto) a robustného, ale pohyblivého pivota Michaelu Demlovú, ktorá bola po 8.  kolách na 19. mieste streleckej tabuľky a kontroval. Shalimová chytila sedmičku Pócsíkovej a tutovku  Ščípovej , po  góle Kar. Rajovej sa dostali aj do vedenia 2:3.  Práve eliminácie tohto streleckého dua, ktoré zaznamenalo spolu iba 9 gólov (poznámka: v zápasoch s Dunajskou Stredou a Sláviou Praha zaznamenali spolu 13 gólov a v Michalovciach dokonca 14 gólov)  bolo pri záverečnom bilancovaní  rozhodujúce. Šaľa od  17. minúte po vyrovnaní  (6:6) bola v neustálom vedení o 1 – 3 góly (8:6, 12:9,..), keď sa strelecky presadili Pócsíková, Vargová a Ščípová, ktorú však „brzdili arbitri (do 24. minúty už dve vylúčenia), ktorí viacerými verdiktmi „pobúrili“ najvyššiu návštevu kola. Hostky však boli v hre, keď sme si nechali streliť 13. gól v 29.59 minúte legionárkou Hiraldo !.

Hneď po obrátke sme mohli navýšiť vedenie, ale brankárka hostiek opäť vynikla pri sedmičke Ščípovej. Hostky kontrovali a po góloch Dybalovej  a ďalšej z dvojičiek Rajových Kristíny (r.2004) išli dokonca do vedenia 14:15. Ešte že sa strelecky prebudila Pastoreková (poznámka: v II. polčase strelila 5 gólov), ktorá spolu s Vargovou vyrovnala v 38. min. na 16:16 a potom prišli svetlé momenty našich dievčat. Najskôr potrestali vylúčenie  Kar. Rajovej gólmi Pócsíkovej,  Pastorkovej a Königovej (nastúpila po zranení a nemocničnom ošetrení v zápase v Dunajskej Strede) a vedenie na 23:16  (46. min.)  zvýšili po presných zásahoch Ratvajskej, ale aj Matušincovej. Zbytočné vylúčenie Pálovej a naše chyby v defenzíve dostali Sokol opäť do zápasu (23:20). Takáčová, ktorá jediná našla strelecký recept na brankárku Shalimovú zvýšila v 50. minúte na rozdiel štyroch gólov, ale hostky  vyrovnali  stav na 26:26, k čomu pomohlo aj vylúčenie Vargovej, ktoré poriadne „zabrnkalo“ na psychiku šalianskeho objektívneho publika. V závere sa strelecky presadili aj naše kanonierky Pócsíková, Ščípová, ale aj Pastoreková a viedli sme 29:26. V poslednej sekunde zápasu sme však opäť zbytočne inkasovali po strele Dybalovej ! Nechať si streliť v zápase dva góly v poslednej sekunde polčasov sa nevidí až tak často.

Ďalšie výsledky 9. kola MOL ligy: Olomouc – Písek 29:28;  Hodonín - Dunajská Streda 22:36; Slávia Praha -  Plzeň 39:29; Michalovce - Kynžvart 41:26; Most – Zlín 42:25 .

Tabuľka MOL ligy po 9. kole: 1. Dunajská Streda 311:238 - 16 bodov; 2. Michalovce 287:215 – 16 bodov; 3. Most 292:227 – 14 bodov; 4. Slávia Praha 283:249 – 13; 5. Kynžvart 290:264 – 11 bodov; 6. Písek 271:275 – 9 bodov; 7. ŠAĽA 249:273 - 7 bodov;  8. Olomouc 258:286 - 7 bodov; 9. Plzeň 255:277 – 6 bodov; 10. Zlín 222:274 – 5 bodov;  11. Poruba 225:265 – 2 body; 12. Hodonín 204:304  – 2 body.                                                                                                                             JOZEF SKLENÁR