publikované: 29.09.2020 - 21:04  //  aktualizácia: 06.10.2020 - 09:49  //  zobrazené: 1439

Hádzanárky potrápili favorita, muži nestačili na nováčika

HÁDZANÁ ženy

Medzinárodná hádzanárska MOL liga žien - 5. kolo:

Slovan Duslo Šaľa – Iuventa Michalovce 21:22 (10:15)

V šlágri mal majster pri Váhu namále....

R: Oťapka, Haščík – 450 divákov. Pokutové hody: 7/5 – 6/4, vylúčené: 3 – 5, ČK: 60. min. Trúnková po 3 vylúčeniach.

DUSLO: Furgaláková, Novotná – Takáčová,  Rácková 1,  A. Obstová 2, Špendlová 1, B. Königová 2, Pócsiková 3/2, Ščípová,  Matušincová 3/1,  Ušiaková, Tulipánová 1, J. Vargová, Némethová 7/1, Varjássiová 1. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.

IUVENTA góly: Popovcová 5, Klučková 5/4, Holejová 4, Štefánová 3, Godeč 2, Trúnková 2, Trifunovič 1. Tréner: Peter Dávid.

Veľkým favoritom šlágra 5. kola MOL ligy bola Iuventa, nakoľko v posledných piatich súťažných zápasoch sa tešila z víťazstva nad našimi dievčatami (poznámka: Duslo naposledy vyhralo nad Michalovcami dňa 13.2.2018, keď Šaľa zvíťazila na domácej palubovke 31:24) a aj v doterajšom priebehu MOL ligy ešte nestratila ani bod.

Iuventa išla hneď v úvode do vedenia 0:2 po góloch ex šalianky Klučkovej, Duslo síce kontrovalo Pócsikovou, ale technické chyby najmä v prvom dejstve, ktoré súper nemilosrdne trestal gólmi boli dôvodom, že súper sa gólovo vzďaľoval a v 28. minúte už viedol 8:15.  Matušincová s Némethovou dvoma presnými zásahmi zariadili zníženie, ale  aj tak päť gólový náskok Iuventy sa zdal byť už rozhodujúci.

Po zmene strán sa však zmenil obraz hry, keď zverenkyne trénera Pčolu začali trestať trochu laxný prístup Iuventy v úvode II. polčasu,  postupne znižovali a po góloch Obstovej, Varjássiovej  a Pócsikovej už viedli Michalovce v 39. minúte iba o gól 15:16!  Od tohto okamihu videli diváci na palubovke dramatickú hádzanú, bojovalo sa o každú loptu, ale Iuventa neustále tesne viedla. Vďaka dobrej streleckej potencii reprezentantky Némethovej (poznámka: so 7 gólmi bola najlepšia strelkyňa) dokázalo Duslo v 52. minúte vyrovnať na 20:20. Bola to však nová posila Iuventy reprezentantka Popovcová (poznámka: prišla z Prešova a bola v minulom ročníku so 128 gólmi 8. najlepšou strelkyňou MOL ligy), ktorá dostala v 57. minúte opäť Iuventu do vedenia. Némethová však pohotovou strelou vyrovnala opäť skóre - 21:21.

V nervóznom závere sa strelecky v drese Iuventy dokázala presadiť z krídla Holejová a naše hráčky napriek početnej prevahe už nedokázali vyrovnať, aj keď by duelu najmä za výkon Dusla v druhom dejstve pristala spravodlivá deľba bodov. Nakoniec sa z víťazstva tešila Iuventa, ktorej k ďalšiemu plnému bodovému zisku pomohlo aj sedem legionárok v šlágri 5. kola.

Ďalšie zápasy 5. kola: Plzeň – Slávia Praha 30:31; Hodonín – Zlín 20:25; zápasy Most – Prešov a Poruba – Písek  boli odložené z dôvodov pandémie; kolektívy: Dunajská Streda a Olomouc mali v tomto kole voľno.

Neúplná tabuľka MOL ligy: 1. Most 158:88 – 8 bodov (4 zápasy); 2. Slávia Praha 128:114 – 6 bodov (4 zápasy; 3. Michalovce 74:65 – 6 bodov (3. zápasy); 4. Písek 93:68 (3 zápasy);... 6. ŠAĽA 99:104 – 3 body (4 zápasy);..... 10. Dunajská Streda 50:53 – 1 bod (2 zápasy);  11. Plzeň 65:91 – 0 bodov (3 zápasy); 12. Hodonín 81:130 – 0 bodov.

Najbližší program: V 6. kole, ktoré sa malo uskutočniť po asociačnej prestávke (reprezentácia SR) 10. a 11. októbra 2020 by mal mať Slovan Duslo Šaľa voľno                                                                                     JOZEF SKLENÁR

+ + + + +

HÁDZANÁ muži

Nováčik bol nad naše sily

Hádzanárska Slovnaft Extraliga mužov: HK Košice  – HKM Šaľa 34:25 (17:13)

R: Baďura – Ondogrecula, 100 divákov; pokutové hody: 4/4 – 4/1; vylúčení: 3:3.

HK góly: Baláž  9, Vasiľ 7, Tumidalský 6, Guzy 5, Ľoch 3, Melich 2, Pekár a Maguška  po 1. Tréner: Martin Lipták.

HKM: Mi. Kosák, Bako,  Sopka – Meľnyk 5/1, Lužica 2, Michniewicz 3, Moravec 3, Magdolen 3, Bogár 4, Lukačin ml., Kováč, Polák 2, Percze, Petro 3. Tréner: Michal Lukačin st.

Zatiaľ, čo pred dvoma rokmi boli Košice bez mužskej hádzanej, teraz majú v najvyššej súťaži až dvoch zástupcov. Po tom, čo prehrala Šaľa v prvom kole na pôde hádzanárskeho klubu CROWS Košice prijateľným pomerom 27:24 (10:9), keď reprezentant Patrik Hruščák strelil 9 gólov, vo víkendovom dueli s nováčikom HK Košice sme však prehrali rozdielom 9 gólov.

V úvode išla Šaľa do vedenia Bugárom 0:1 a vyrovnanú hru udržala do 8. minúte, keď po góloch skúsených hráčov (Petro s Meľnykom) bol stav nerozhodný 5:5. V ďalších minútach však nováčik vedený bývalým reprezentačným lodivodom Liptákom odskočil na rozdiel štyroch gólov (9:5) a týmto rozdielom skončil aj prvý polčas.

Naša defenzíva po obrátke nestačila pokryť spojky Baláža s Vasiľom, ktorí strelili 16 gólov a keď sa k nim pridali ešte nestarnúci Tumidalský (41 rokov) s ex šaľanom Viktorom Guzym (strelil 5 gólov) o našej prehre bolo rozhodnuté. Aj keď sme Petrom znížili v 37. minúte na 20:16 a v 48. minúte po góle Bogára sme prehrávali o päť gólov 25:20,  tento raz si nováčik po zásluhe pripísal dva dôležité body do tabuľky. Priaznivcov šalianskej mužskej hádzanej teší aspoň to, že sa o päť gólových zápisov postarali šalianski odchovanci.

Šancu na reparát budú mať naši hádzanári v sobotu, keď privítajú doma Modru, ktorá má v svojom strede najlepšieho strelca Extraligy Tomáša Tschura, ktorý prišiel z Nových Zámkov a v 4 zápasoch strelil 37 gólov (poznámka: ak sa bude môcť hrať)!

Ďalšie výsledky 4. kola: Modra – Hlohovec 32:26; Považská Bystrica – ŠKP Bratislava 27:23; Prešov – CROWS Košice 41:24; Nové Zámky - Topoľčany 24:21.

Tabuľka po 4. kole: 1. Prešov 132:81 – 8 bodov;  2. Považská Bystrica 108:83 – 6 bodov; 3. Modra 106:106 – 4 body; 4. ŠAĽA 109:111 – 4 body;.......  8. Hlohovec 101:107 – 2 body;  9. Topoľčany 91:106 - 2 body; 10. Nové Zámky 85:103 – 2 body.

Najbližší program: sobota 3.10.2020 HKM Šaľa – HK Modra (poznámka: ak to povolia nariadenia vlády ohľadne pandémie koronavírusu).