publikované: 10.10.2018 - 08:31  //  aktualizácia: 10.10.2018 - 08:41  //  zobrazené: 1068

Hádzanári stále na čele, dievčatá s posunom v tabuľke

Šalianky sa posúvajú vyššie

Slovan DUSLO Šaľa – Sokol Bánovce n/B  30:21 (15:8)

Priebeh stretnutia: 0:1, 4:1, 8:4, 12:6, 15:8 – 18:8, 21:10, 24:14, 27:18, 30:21.

R: Gábriš, Veselka – 400 divákov, pokutové hody: 1/0 – 6/3, vylúčené: 2 – 2.

DUSLO: Ladicsová, Furguláková -  Takáčová 3, Gajdošová 1, Špendlová 2, B. Königová  2, Pócsiková 1, Greštiaková 2, Ušiaková 4, I. Bahýlová, N. Némethová 6, Kúrňavová 4, Tisajová 5. Tréner  Michal Lukačin.

SOKOL: Matušincová 5, Z. Hollá 4, Šipláková 4/2, Obstová 3, Hullmanová 3, Galková 1, K. Michnová 1/1. Tréner Richard Makýš.

V domácom kolektíve chýbali pre zranenie  Rácková, Blehová a Vargová, ale postavenie v tabuľke velilo chemičkám vybojovať v západoslovenskom derby víťazstvo a dva povinné body do tabuľky.

Omladený hosťujúci kolektív (poznámka: päť hráčok r. 2000 a mladšie) začal nebojácne a už v úvode šiel dovedenia gólom Obstovej. Bolo to však ich prvé a posledné vedenie v tomto dueli. Domáci obratom gólom Königovej z miesta pivota vyrovnali a po ďalších presných streleckých zásahoch Némethovej a Tisajovej viedlo Duslo v piatej minúte už 4:1.  Hostky však dvomi premenenými pokutovými hodmi Šiplákovej síce znížili na 5:3, ale skúsenejší favorit nepripustil možnosť prekvapenia. Presné zásahy Kúrňavovej a Tisajovej dostali domácich po štvrť hodine už do šesť gólového vedenia (10:4) a o osude zápasu bolo rozhodnuté. Napriek tomu, že hostky mali vo svojom strede aj ôsmu najlepšiu strelkyňu MOL ligy a slovenskú ex reprezentantku z minulého ročníka Klaudiu Michnovú, ktorá strelila 153 gólov (poznámka: je na hosťovaní z Partizánskeho), domáca defenzíva aj vďaka dobrému výkonu brankárky Ladicsovej jej však veľa priestoru ku gólovému prídelu nedali, nakoľko zaznamenala iba 1 gól zo sedmičky. V ďalšom priebehu si domáci udržiavali gólový odstup aj napriek tomu, že si schuti zahrali všetky hráčky (poznámka: viacej oddychu mali skúsené opory Pócsiková s Bahýlovou) a tak sa ešte v prvom dejstve do streleckej listiny zapísali aj najmladšie hráčky Takáčová, Greštiaková a Kúrňavová.

V úvode druhého polčasu sa snažili hostky  znížiť sedem gólový náskok domácich, ale brankárka Ladicsová „zatiahla“ rolety, keď zneškodnila niekoľko náskokov hosťujúceho kolektívu a na viac zneškodnila aj dva sedem metrové hody Šiplákovej a Galkovej.  Na druhej strane sa strelecky darilo domácim hráčkam, ktoré viedli v 35. minúte už 18:8 a vďaka gólom novej posily z Trenčína Ušiakovej (poznámka: strelila v II. polčase štyri góly) v 38. minúte už vyhrávala Šaľa o dvanásť gólov. Až v tomto momente sa dokázala gólovo presadiť v hosťujúcom kolektíve Hullmanov (20:9). V priebehu ďalších desiatich minút sa však hostkám podarilo niekoľkými gólmi najlepšej strelkyne Matušincovej a skúsenej Hollej z krídla stiahnuť vysoký náskok chemičiek až na rozdiel siedmych gólov (24:17).  Slovenská reprezentantka Némethová spolu s Kúrňavovou pridali ďalšie góly a keď v záverečnej minúte splnila Tisajová želanie obecenstva a dala 30 gól  Dusla, tešili sa priaznivci z víťazstva o 9 gólov a posunu Dusla v priebežnej tabuľke do hornej polovičky, čo nie je po náročnom úvode súťaže (duely s Michalovcami, Veselím a Mostom) zanedbateľné.                                                                                                                                                                                                                         JOZEF SKLENÁR

Michal Lukačin: „ Napriek tomu, že máme z dôvodov zdravotných výpadkov preriedený hráčsky káder,  príležitosť z chuti si zahrať dostali všetky dievčatá. O našom víťazstve nebolo pochýb od samotného začiatku. Až na malý výpadok v strede druhého polčasu som bol s herným prejavom mojich dievčat spokojný, nakoľko sme dosiahli aj vyššie víťazstvo ako v minulom ročníku (poznámka: v ročníku 2017/2018 vyhrala Šaľa doma 32:26 a v Bánovciach 34:21). Verím, že v ďalšom priebehu majstrovskej súťaže sa naše výkony ešte viac stabilizujú a náš mladý kolektív (poznámka: v tomto dueli nastúpilo päť hráčok r. l999   a mladšie) po čase opäť nadviaže na úspešné výsledky šalianskej hádzanej z minulosti.“

Z ďalších výsledkov 4. kola medzinárodnej MOL ligy žien: Michalovce – Most 29:21; Olomouc – Veselí n/M 31:25; Písek – Slávia Praha 21:21; Plzeň  - Prešov 21:19; Poruba – Zlín 30:14 ! .

Tabuľka MOL ligy: 1. Michalovce 119:94 – 7 bodov; 2. Veselí n/M 117:100 – 6 bodov; 3. Olomouc 100:109 – 5 bodov;... 6. ŠAĽA 100:98 – 4 body; ;... 8. Plzeň 102:108 – 4 body;... 10. Písek 106:113 – 2 body; 11. Prešov 94:110 – 2 body; 12. Bánovce n/B 90:123 – 0 bodov.

PROGRAM – 5. kolo  medzinárodnej MOL ligy žien:  sobota 13. 10. 2018 o 16.00 hod.  HK Plzeň (nováčik,  8. miesto) -  Slovan DUSLO Šaľa (6. miesto).

+ + + + +

Muži  bez straty kvetinky

HKM Šaľa – MŠK Považská Bystrica 34:33 (18:16)

Priebeh stretnutia: 1:0, 3:5, 9:8, 11:11, 17:13, 18:16 – 20:19, 24:23, 27:24, 31:26, 34:33.

R: Sabol – Daňo, pok. hody: 3/3 – 3/3, vylúčení: 3:1, 650 divákov.

HKM:  Konečný, Miskevich, Repáň – Pľjasun 1, Meľnyk 7, Michniewicz 3, Moravec, Tymoščuk 1,  Hájnik 2, Hricišon 4, Fodorean 4/3, Samuel Mažár 6,  Percze 1,  Šátek, Dudáš 3, Petro 2. Tréner Ján Kolesár.

MŠK: Pupík 7, Ivanycja 7/1, Macháč, Vallo po 4, Jurák 3, Briatka 3/2, Gardian a Bystrický po 2, M. Kozák 1. Tréner Václav Straka.

V šlágri šiesteho kola sa stretli prvé dva kolektívy z Extraligovej tabuľky a po záverečnom hvizde bol spokojnejší líder súťaže.

Na úvodný gól domáceho S. Mažára, ktorý má v posledných dueloch dobrú hernú a streleckú fazónu odpovedali hostia nielen vyrovnaním ((Vallo), ale aj vedúcim gólom zo sedmičky Briatkom. Zverenci trénera Kolesára okamžite kontrovali v súčasnosti najlepším strelcom domácich Melnykom (2:2), ale hostia až do 12. minúty boli na koni, nakoľko viedli o 1 – 2 góly (3:5, 4:6).  Bolo dobré, že domácich nielen v týchto momentoch, ale aj v priebehu celého duelu „potiahli“ výborní diváci, ale  aj túžba domácich za víťazstvom v tomto dôležitom dueli.  Po vyrovnávajúcom góle Fodoreana z pokutového hodu a strely Melnyka v 13. minúte Šaľa vyhrávala 7:6 a hosťujúci MŠK až do konca duelu nepustila do vedenia.  Hostia síce v priebehu prvého dejstva ešte stihli vyrovnať (9:9. 11:11) aj vďaka výbornému brankárovi Kovačinovi a strelecky disponovanému legionárovi  Ivanyciovi (Ukrajina), ktorý v I. polčase  vsietil do siete veľmi dobrého brankára domácich Miskevicha päť gólov.  Aj zásluhou domáceho brankára, ale aj tým, že domáci hráči si trošku viac „posvietili“ na najlepšieho strelca Extraligy Macháča (poznámka: pred týmto duelom mal na svojom konte 46 strelených gólov, najlepší strelec HKM Melnyk „iba“  25 gólov) a strelecky sa pridal reprezentačný pivot Petro s Dudášom a vedúci celok si vypracoval dva krát štvorgólové vedenie (17:13, 18:14), ale húževnatí hostia Pupíkom a Bystrickým domáce vedenie kozmeticky upravili.

Hostia, ktorí patria k nepríjemným súperom domácich,  hneď po obrátke znížili Vallom na rozdiel gólu (18:17) a začínalo sa odznova. Pre domáci kolektív bolo dobré v týchto chvíľach, že sa po zranení vrátil späť slovenský reprezentant Hricišon, nakoľko jeho góly z krídla boli dôležité a HKM bolo neustále vo vedení (20:17, 22:19). Hostia však neustále hrozili Pupíkom a prebral sa aj Macháč (22:21. 24:23) a tak boli nielen hráči, ale aj priaznivci v neustálom strehu, nakoľko napriek dobrým výkonom brankárov oboch družstiev gólov neustále pribúdalo na oboch stranách. Kolesárovci však boli neustále vo vedení a vďaka pohotovým streleckým zásahom Melnyka, Mažára a Fodoreana sa dostali do v 45. minúte do štvor gólového vedenia (28:24), ktoré o päť minút neskôr navýšili na rozdiel piatich gólov 30:25 (poznámka: strelecky sa dvomi gólmi z krídla zapísal Hájnik) a zdalo sa, že o osude súboja o prvé miesto je rozhodnuté. Nebolo.  MŠK pomaly, ale isto začalo ukrajovať z domáceho náskoku, keď ich podržal viacerými skvelými zákrokmi druhý brankár Dobroň a tri dôležité góly streli Gardián. V domácom kolektíve pridali dôležité góly Mažár s Dudášom a tak ani dva góly ich najlepšieho strelca v tomto dueli Pupíka v zíáverečnej minúte už nič nezmenili na zaslúženom víťazstve vedúceho kolektívu, ktoré odmenilo vďačné obecenstvo, ktoré bolo svedkom domáceho víťazstva, potvrdenia vedúceho postavenia ich miláčikov v súťaži a 67 gólov (poznámka: po dueli úvodného kola Prešov – Považská Bystrica 45:28) je druhým najväčším gólovým výsledkom   veľkým aplauzom.

JOZEF SKLENÁR                                                                                                                                                                       Z ďalších výsledkov 6. kola Slovnaft Extraligy mužov: Malacky – Prešov 26:32; ŠKP Bratislava – Piešťany 28:22; Modra – Nové Zámky 21:30; Topoľčany – Hlohovec 33:26.

Tabuľka po 6. kole: 1. ŠAĽA 194:154 – 12 bodov; 2. Prešov 196:149 – 8 bodov; 3. Nové Zámky  169:162  - 8 bodov;.... 7. Piešťany 160:164 – 5 bodov; 8. Modra 124:171 – 3 body; 9. Hlohovec 159:191 – 2 body; 10. Malacky 137:170 – 0 bodov.

PROGRAM -  7. kolo Extraligy:  sobota 13.10.2018 o 18.00 hod.: MHK Piešťany (7. miesto) – HKM Šaľa (1. miesto).

Ján Kolesár – tréner HKM: „ Myslím si, že sme v šlágri kola uspokojili náročné šalianske obecenstvo, ktoré  sa opäť a to nás teší vracia do Mestskej športovej haly. Moji chlapci podali proti odvekému rivalovi kvalitný a bojovný výkon, vďaka ktorému sme mali počas majstrovského zápasu viac ako z dvoch  tretín duelu pod kontrolou. Niekoľko drobných chýb a nepresností v záverečných desiatich minútach stihol kvalitný protivník trestať, ale radosť z víťazstva, dvojbodového zisku a na pokračovaní víťaznej série to nič nezmenilo, za čo chlapcom aj v mene našich priaznivcov pekne ďakujem a teším sa s nimi v náročnej Extra ligovej súťaži na ďalšie súboje.“