publikované: 01.01.2020 - 12:27  //  aktualizácia: 02.01.2020 - 09:33  //  zobrazené: 1663

Hádzanárky spokojné, muži celkom nie,....

Záverečné majstrovské zápasy v oboch najvyšších súťažiach v roku 2019, ktoré odohrali šalianski zástupcovia na palubovke Mestskej športovej haly priniesli viac radosti pre šalianske ženy štartujúcim v medzinárodnej hádzanárskej MOL lige, ktoré po troch víťazstvách so zástupcami Moravy (Zlín, Olomouc a Veselí n/M) si upevnili tretie miesto v tabuľke. Mužom sa už natoľko nedarilo, keď v druhej polovičke decembra sa naprázdno vrátili z palubovky ŠKP Bratislava a v domácom dueli s Novými Zámkami stihli iba remizovať, čo im zatiaľ stačí iba na piate miesto v tabuľke mužskej Extraligovej hádzanárskej súťaži Slovnaft, hoci očakávania boli vyššie.

+ + + + +

HÁDZANÁ ženy

Duslo s ďalším moravským skalpom

Slovan Duslo Šaľa – SHK Veselí n/M  34:26 (19:13)

R: Nagy  a Balogh – 400 divákov; 7 m hody: 5/3 – 4/2, vylúčené 3:5.

DUSLO: Furgaláková, Chudovská – Takáčová, Rácková 7, Gajdošová 1, Trepáčová 5, Pócsiková, Špendlová,  B. Königová 4,  Matušincová 2/1, Ušiaková 2/1, N. Némethová 2/1,  A. Obstová 6, Tisajová 5.  Tréner:  Ján Packa.
SHK  – góly: Kučerová 10/1, Boorová 5,  Pastorková 4/1, Kubáčková 2, Michálková 2,  Víchová 2, Vodná 1. Tréner Ľuboš Hudák.

Hostky v minulom ročníku bojovali v domácom play off o bronz a aj v tomto ročníku sa chystajú podobný scenár zopakovať.

Hneď v úvode legionárka Kučerová v službách SHK exportnou delovkou do šibenice potvrdila svoje strelecké kvality (poznámka: po 14. kole je na čele kanonierok MOL ligy so 101 gólmi), ale slovenská reprezentantka Trepáčová obratom vyrovnala. Jej kolegyňa z klubu a reprezentácie Némethová  dostala Duslo do vedenia, ale hostky opäť vyrovnali. Šaľa aj vďaka výbornému výkonu Ráckovej, Trepáčovej  a Königovej, ktorý zastrešila výbornými zákrokmi brankárka Furgaláková bola vo vedení o jeden až tri góly (4:2, 6:3) v 11. minúte po góle Königovej dokonca viedla o štyri góly, ale Kučerová kontrovala (poznámka: v I. polčase vsietila 8 gólov) a v 17. minúte už bolo iba 7:6 a to jej ešte ej Furgaláková zneškodnila sedmičku. Hostky ešte dva razy stihli vyrovnať (8:8 a 10:10), ale od tohto stavu aj vďaka presným zásahom Obstovej a Tisajovej z krídla už viedla iba Šaľa o 4 góly (14:10, 16:12) po gólových prienikoch Ráckovej a Trepáčovej. Tento náskok narástol až na 19:12 a do kabín odišli chemičky so 6 gólovým náskokom (poznámka: 3 sekundy pred záverečným hvizdom vsietila Kučerová 13 gól SHK).

Po obrátke si šalianska defenzíva trochu viac „všímala“ Kučerovú, ktorej zvlhol pušný prach a náskok Dusla narastal aj vďaka výbornej Furgalákovej a góloch Ráckovej a Tisajovej až na rozdiel 8 gólov (23:15, 25:17). Bolo jasné, že dôležité body zostanú pri Váhu. Hostky sa snažili o zvrat, Boorová tromi gólmi ešte stihla stiahnuť vedenie Dusla na rozdiel šiestich gólov (47. minúte 27:21), ale domáca Rácková, ktorá bola v tomto dueli hádam najlepšou hráčkou Dusla (poznámka: so 7 gólmi bola aj najlepšou strelkyňou domácich) tromi presnými zásahmi zvýšila náskok na 30:21 a zlomila posledný odpor súpera. Šaľa dohrávala aj s lavičkou, keď možnosť dostala aj druhá brankárka iba 18. ročná Chudovská (poznámka: vyrazila aj sedmičku Pastorkovej) a tak veľký potlesk priaznivcov po záverečnom hvizde za víťazstvo a upevnenie 3. miesta v tabuľke bol na mieste.                                                                                                     JOZEF SKLENÁR

Ján Packa – tréner: „ Veľmi ma teší, že sme dokázali zvládnuť majstrovské duely s moravskou trojicou (Zlín, Olomouc, Veselí n/M) bez straty kvetinky, keď sme vo všetkých vzájomných dueloch naplno bodovali, čo nám pomohlo k upevneniu tretieho miesta v tabuľke a hlavne k tomu, že nám špica tabuľky bodovo neodskočila. Napriek tomu, že sme nastúpili citeľne oslabení (poznámka: chýbala zranená opora česká reprezentačná brankárka Novotná, a Pócsiková nastúpila so sebazaprením) dokázali sme si poraziť s nebezpečným súperom, ktorý má vo svojom strede aj najlepšiu strelkyňu súťaže Kučerovú. Od 20. minúty sme sa dostali do gólového trháku, ktorý sme veľmi dobrou hrou po obrátke ešte navýšili a zaslúženým víťazstvom sme dali našim  vynikajúcim divákom darček pod stromček v podobe zisku ďalších dôležitých bodov. Krátku prestávku využijeme aj na prípravu a stretneme sa v nej aj s viedenským Hypo bankom, nakoľko hneď v úvode Nového roka cestujeme do Michaloviec. “

Tabuľka po 14. kole: 1. Most 501:344 – 26 bodov; 2. Michalovce 448:309 - 23 bodov; 3.  ŠAĽA 426:341 – 22 bodov; 4. Olomouc 409:379 – 20 bodov;...  12. Prešov 377:409 – 6 bodov; 13. Hlohovec 358:459 – 2 body; 14. Bánovce 266:509 – 0 bodov.

+  Najbližší program: sobota  04. 01. 2020 o 17. 30 hod. Iuventa Michalovce  (2. miesto) - Duslo Šaľa (3. miesto).

+ + + + +

HÁDZANÁ muži:

V krajskom derby exceloval Meluš

HKM Šaľa – ŠTART Nové Zámky  20:20 (12:11)

R: Budzák, Manek – 550 divákov, 7 m hody: 2!2 – 3/2, vylúčení: 6:5.

HKM: Konečný, Králik, Bako – Michniewicz 3, Moravec, Prokop 4, Bogár 7, Prikryl,  Kucsera, Lužica, Polák 1,  I. Veréb 1, S. Kováč, Dudáš 2, Petro 2/2. Tréner Ján Kolesár.

ŠTART –  góly: Rakatynec 7, Vadkerti 5, Kocák 3, T. Stráňovský 2/1, Salgó, Masaryk Tilandy po 1. Tréner Peter Sporni.

Šalianski hádzanári  v krajskom derby nenašli recept na vynikajúceho brankára veterána Meluša a uhrali doma iba remízu.

Hosťujúci kolektív po prekvapujúcej výhre pred týždňom v Hlohovci bodoval aj v Šali a pevne vykročil za umiestnením v prvej šestke tabuľky znamenajúcej štart v hádzanárskej nadstavbe o majstrovský titul. Keď v 46. sekunde najlepší strelec domácich Michniewicz (poznámka: 10. miesto v tabuľke najlepších kanonierov Slovnaft Extraligy) technickou parádou prekonal brankára hostí Meluša a dostal Šaľu do vedenia zdalo sa, že duel by mohol skončiť plným bodovým ziskom domáceho HKM.  Hostia napriek tomu, že pricestovali na derby bez druhého najlepšieho strelca súťaže Tschura okamžite vyrovnali z nariadenej sedmičky Vadkertim (poznámka: ešte pred rokom obliekal šaliansky dres). V ďalších minútach sa družstvá striedali v gólovom vedení, keď sa na jednej strane strelecky presadili Prokop s Bogárom, u hostí kontroval  Vadkerti  s legionárom Rakatyncom, ktorý bol nakoniec so 7 gólmi aj najlepším strelcom Štartu. V 19. minúte „odskočilo“ HKM po presnom zásahu Veréba do trojgólového vedenia – 8:5, aj vďaka brankárovi Konečnému, ktorý zneškodnil niekoľko nebezpečných striel, ale aj sedmičku Vadkertiho.  Na druhej strane „spustil rolety“ mnoho násobný reprezentant Česko  - Slovenska obrovitý a skúsený brankár Michal Meluš (poznámka: 205 cm, 109 kg a 28 rokov aktívnej činnosti) a po presnom zásahu Tilandyho viedli v 28. minúte už hostia 10:11. Vďaka gólom Petra a Bogára išli predsa len do kabín spokojnejší domáci.

Domáci v druhom dejstve zvýšili Bogárom na rozdiel dvoch gólov (13:11) a priaznivci verili v zisk dvoch bodov. Hostia však vycítili šancu a aj vďaka benevolencii mladej rozhodcovskej dvojice, ktorá bola najslabším článkom derby otočili skóre  a v 39. minúte po góle Masaryka už  viedli 14:15. Hostia boli posmelení a aj vďaka vynikajúcemu Melušovi až do 54. minúty  viedli o 1 – 2 góly (15:17, 18:19). Šaľa však zabojovala a po presných strelách Dudáša a Petra, vyrovnala  na 19:19. V závere išiel Štart do vedenia Vadkertim, ale Bogár obratom vyrovnal. Necelé dve minúty pred koncom obrana hostí evidentne faulovala na bránkovisku pivota Petra, arbitri mlčali a tak sa v nervóznom závere dostali oprávnene „ k slovu“ aj domáci priaznivci. Nič to však na nečakanej deľbe v krajskom derby nezmenilo.

Ján Kolesár tréner: „ Vedeli sme, že to nebude ľahký duel, ale mali sme všetko vo vlastnej moci. Skúsený celok hostí využil všetko to, čo mu bolo poskytnuté. V prvom rade to boli naše chyby, ktorých náš kolektív urobil dosť, rozchytali sme skúseného harcovníka Meluša a potom sme v nervóznom závere zachraňovali remízu. Očakával som v závere roka na našom konte väčší bodový prírastok.“