Šalianske plávanie podržalo Slovensko
Vo francúzskom meste Annemasse (35.000 obyvateľov) sa uskutočnili už 14. juniorské Majstrovstvá sveta (CMAS) v plávaní s plutvami. V spoločnosti viac ako 300 mladých plavcov z 31 štátov (poznámka: tesne pred štartom sa odhlásilo Rakúsko a Egypt) nechýbala ani „osmička“ reprezentantov Slovenska. Pod vedením vedúceho výpravy Štefana Miku a reprezentačného trénera Tibora Jakodu obaja funkcionári a členovia šalianskeho KVŠ Barakuda reprezentantovali: Ádám Bukor, Zuzana Hrašková, Samuel Augustín (všetci KVŠ Barakuda Šaľa), Monika Kosnáčová, Mikuláš Konček, Lukáš Častven, Filip Lobpreis, Lenka Malinowská (všetci Žralok Bratislava). Cestovali s úmyslom potvrdiť dobrú pripravenosť a výkonnosť, ako aj nadviazať minimálne na úspechy našej reprezentácie z európskeho šampionátu 2015 v srbskom Belehrade, kde získal Ádám Bukor, šaliansky plavec a najlepší slovenský plutvový plavec tri tituly majstra Európy, pričom Slovensko sa umiestnilo dokonca na druhom mieste v počte medailových umiestnení za víťazným Ruskom.
Už v prvý deň svetového šampionát zavládla v tábore slovenských plutvových plavcov veľká radosť. Slovenská medailová nádej Ádám Bukor už v prvej disciplíne, v ktorej štartoval na 400 PP presvedčil všetkých svojich 21 súperov, že na šampionát prišiel veľmi dobre pripravený, keď vyhral časom 02:59,77 minút, keď k prvému zlatu pridal aj nový svetový rekord. Na druhé miesto odsunul Alexandra Bessolova (Rusko - 03:06,34 min.) a tretí Juan Casanova Lopéz (Kolumbia – 03:07,08 min.) zaostal o viac ako sedem sekúnd. Na čerstvého majstra a svetového rekordéra Ádáma Bukora čakal na druhý deň plavecký maratón - disciplína na 1. 500 metrov PP. Úspešný reprezentant nenechal nič na náhodu, nasadil od štartu rýchle tempo a už na polovičnej trati mal pred svojimi prenasledovateľmi kolumbijcom Gomézom a ukrajincom Galtsevom viac ako dvanásť sekundový náskok, ktorý v druhej polovičke trate ešte znásobil. Keď na konci poslednej 30 – tej päťdesiatky do hmatol do cieľa, časomiera ukazovala opäť nový svetový rekord 12:22,74 min. so zlatou medailovou ozdobou, keď prekonal o päť sekúnd šesť rokov starý svetový rekord ukrajinca Olexa Odynokova. Striebro skoro z 20 sekundovou stratou v konkurencii 21 plavcov získal Goméz (Kolumbia – 12:47,10 min.) a bronz sa ušiel ukrajincovi Vladyslavovi Galtsevovi (12:54,82 min.). Ani tretí deň sa nezaobišiel vo Francúzsku bez slovenskej medailovej radosti. Bol to opäť Ádám Bukor, ktorý vyhral v konkurencii 24 plavcov aj tretiu disciplínu, v ktorej plával - 800 metrov PP časom 06:26,78 min., pred Galtsevom (06:34,97 min.) a Gomézom (06:38,04 min.). Za svetovým rekordom O. Odynokova 06:24,22 min. zaostal niečo cez dve sekundy, ale tretie zlato a primát najlepšieho plavca v kategórii chlapcov teší obzvlášť.
Slovenskú medailovú zbierku obohatila aj ďalšia šalianska plavkyňa Zuzana Hrašková. V konkurencii 30 konkurentiek nestačilav disciplíne 100 metrov BF iba na Máriu Patlasovú, ktorá časom 00:47,16 sek. prekonala juniorský svetový rekord a druhá skončila Valerija Bodnia (00:48.32 sek. – obe Rusko). Šalianska plavkyňa okrem zisku cenného bronzu časom 00:49,05 sek. prekonala slovenský rekord, ktorý v minulých rokoch držala ďalšia výborná šalianska plutvová plavkyňa Nikola Marinčáková. Zuzane Hraškovej sa ešte viac darilo v disciplíne 200 metrov BF. Opäť vyhrala v novom svetovom rekorde ruska Mária Patlasová – 01:42,46 min., ktorá zlepšila starý rekord maďarky Petry Senánszkej. Na druhom mieste však skončila naša plavkyňa Zuzana Hrašková časom 01:46,29 (nový slovenský rekord) a bronz si vybojovala (01:49,86 min.) maďarská plavkyňa Dorothy Hamlin.
Spokojnosť je aj s účinkovaním a výkonmi ostatných členov slovenskej výpravy, ktorá ziskom piatich medailových umiestnení zaskočila viaceré z minulosti úspešné mocnosti v plutvovom plávaní.“
Rusko suverén, Slovensko skončilo štvrté
Ruská plavecká plutvová škola aj vo Francúzsku potvrdila svoj vysoký štandard, keď jej plavci vybojovali 31 medailových umiestnení, z čoho bolo 17 zlatých, 10 strieborných a štyri bronzové medaily. Na ďalších miestach to však už bolo veľmi tesné, keď druhá Kórea získala 10 medailí (4 zlaté, 3 strieborné a tri bronzové), tretie sa umiestnilo Grécko (3, 2, 3) a na štvrtom mieste (poznámka: v doterajšej histórii konania Majstrovstiev sveta najlepšie umiestnenie) príjemné prekvapenie Slovensko, vďaka trom zlatým Á. Bukora a striebra a bronzu Z. Hraškovej. BLAHOŽELÁME
Slovenskej reprezentácii v plutvovom plávaní patrí za úspešnú reprezentáciu na 14. ročníku Majstrovstiev sveta veľké poďakovanie. Plaveckú verejnosť v plutvovom plávaní teší, že podstatný podiel na úspechoch slovenského plutvového plávania majú vedúci činitelia a plavci šalianskeho Klubu vodných športov Barakuda. Pre ďalší rozvoj tohto pekného športového odvetvia môže byť vzpruhou aj zvýšený záujem médií: slovenského denníka Šport, ako aj televízie JOJ, ktorá uverejnila vo štvrtkovom televíznom spravodajstve (14.7.2016 o 12.00 hod.) rozhovor s trénerom slovenskej plaveckej reprezentácie Tiborom Jakodom a s jeho úspešným zverencom Ádámom Bukorom, trojnásobným majstrom sveta a Európy. Tieto aktivity a väčšia pozornosť zástupcov podnikateľskej obce by mohli pomôcť k zvýšeniu popularity plutvového plávania na Slovensku, ale aj v našom regióne.
JOZEF SKLENÁR
Foto: Tibor JAKODA
+ trojnásobný majster sveta, šaliansky plutvový plavec Ádám Bukor;
+ Tréner slovenskej reprezentácie v plutvovom plávaní Tibor Jakoda spolu so svojim zverencom Ádámom Bukorom;
+ šalianski plutvoví plavci Zuzana Hrašková spolu so svojim oddielovým kolegom Ádámom Bukorom, medailisti z MS vo Francúzsku.
Slovenská reprezentácia v plutvovom plávaní na 14. MS vo Francúzsku. Vzadu druhý zľava Ádám Bukor, vedľa Zuzana Hrašková a úplne vpravo Samuel Augustín plavci KVŠ Barakuda Šaľa