Vedenie mesta uviedlo, že pripravuje opatrenia, pre prípad uzavretia cestného mostu medzi Šaľou a Večou
Odpoveď na interpelácie podané v rámci 3. zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Šali v roku 2024, ktoré sa konalo dňa 13. júna 2024
V rámci 3. zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Šali, ktoré sa konalo dňa 13. 06. 2024, ste podali písomné interpelácie v znení:
- Nedávno vedenie mesta uviedlo, že pripravuje opatrenia, pre prípad uzavretia cestného mostu medzi Šaľou a Večou. Preto sa chcem opýtať, aké opatrenia mesto chystá (samostatne respektíve v spolupráci so štátnymi inštitúciami a okolitými obcami) pre prípad uzavretia mosta pre automobilovú dopravu aj pre peších (ako sa stalo v obdobnom prípade v Hlohovci)?
Zahŕňajú tieto opatrenia aj:
a) zabezpečenie pontónového mostu?
b) navýšenie parkovacích kapacít na železničnej stanici v Trnovci nad Váhom, respektíve zavedenie kyvadlovej dopravy Trnovec železničná stanica - Veča?
c) reorganizáciu zásahov záchranných zložiek?
d) reorganizáciu fungovania mestskej polície, ktorá má stanicu na Veči?
e) možnosť prejazdu po “korune” VD Kráľová?
f) zmeny v rámci MHD?.
- Sú emailová adresa mesto@sala.sk a emailové adresy zamestnancov mesta plne funkčné? Množia sa podnety od občanov, že keď na ne zašlú podnet alebo otázku, tak často nedostanú žiadnu odpoveď. Môže príslušný zamestnanec, ktorý má komunikáciu s občanmi zabezpečiť aspoň krátku odpoveď, napríklad, že mestský úrad podnet eviduje a bude sa ním zaoberať?
Aké ďalšie kroky spraví mesto na zlepšenie komunikácie s občanmi, respektíve, aby si príslušní zamestnanci a zamestnankyne plnili svoje povinnosti v tejto oblasti? Bez odpovede často zostávajú aj podnety v oficiálnej facebookej skupine mesta.
- Keďže na nasledujúce otázky občania nedostali žiadnu, prípadne nerelevantnú odpoveď, chcem na ne požiadať odpoveď prostredníctvom interpelácie:
a) Aké kroky a kedy spraví mesto na zabezpečenie opráv ihriska (osobitne betónu, respektíve jeho nahradením vhodnejším povrchom) v priestore ihriska na ulici Slnečnej/ Narcisovej?
b) Plánuje sa v Šali v roku 2025 väčšia rekonštrukcia chodníkov (okrem vnútromestskej cyklotrasy)?
c) Akým efektívnym spôsobom chce mesto dosiahnuť dodržiavanie cestovného poriadku MHD pri odchodoch spojov zo železničnej stanice? Konkrétne, ako chce riešiť nečakanie na vlakový spoj, respektíve zbytočné čakanie na vlak, ktorý už dávno prišiel, alebo má extrémne meškanie?
d) Prečo mesto nepristúpilo k dočasnému zobojsmerneniu premávky na Štúrovej ulici v súvislosti s výstavbou kruhovej križovatky a zvolilo obchádzkové trasy po úzkych uliciach? V čom je aktuálne riešenie lepšie oproti variantu so Štúrovou ulicou?
V zmysle § 34 ods. 4 Rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva v Šali Vám zasielame odpoveď na interpelácie a oznamujeme nasledovné:
- Keďže zatiaľ nemáme žiadne informácie o tom, že by sa mal most zavrieť, nie je dôvod prijať konkrétne opatrenia, úlohy. Sme na prípadné uzavretie ale pripravení tým, že sme takúto situáciu už zažili a máme s ňou priamu skúsenosť. Vďaka tejto skúsenosti vieme, čo máme robiť, s kým začať rokovania, ak takáto situácia nastane.
Zatiaľ nie je o čom spísať konkrétne opatrenia. Existuje aj inštitút krízového štábu, ktorý by sme v prípade potreby okamžite zvolali a zasadol by. Krízový štáb sa vysporiadal aj s covidom, vysporiada sa určite, v prípade potreby, aj s uzavretím mosta.
Máme však reálnu skúsenosť s uzavretím mosta z 90-tych rokov. Mestská polícia strážila most pri jeho rekonštrukcii a aj na základe toho vieme, čo to vtedy sprevádzalo.
Najnevyhnutnejšie bolo zabezpečiť záchranné zložky, aby dostupnosť pre obyvateľov Šale, aj obyvateľov Veče bola rovnaká. V tejto veci vieme rokovať, tak ako tomu bolo v 90-tych rokoch, s Duslom Šaľa. Má vlastný hasičský zbor, má aj polikliniku. Čo sa týka sanitiek, dnes už chodia z rôznych bodov. Je to otázka rokovania a zrejme aj ministerstvo zdravotníctva by k tomu zaujalo nejaký postoj alebo navrhlo riešenie.
Potom je tu zásobovanie obyvateľstva, resp. obchodov základnými vecami. To sme ale už v inej situácii ako pred 30-timi rokmi, keď sa doslova riešilo, odkiaľ sa bude voziť chlieb. Dnes sú pekárne na jednej, aj druhej strane mosta tak dostupné, že toto nenastane ako problém. Zásobovanie pre Tesco už teraz nie je zabezpečené cez Šaľu, ale cez Šintavu. Čiže toto sú riešiteľné veci a netreba k tomu prijímať vopred nejaké opatrenia.
Riešiť by bolo potrebné samozrejme MHD. Nastane zrejme to, čo sme už zažili v minulosti. V prípade zavretia mosta by museli autobusy prísť k mostu, ľudia by prešli peši cez most a na druhej strane by ich čakal druhý autobus.
Vystavanie pontónu je jedna z možností, ktorú môže zabezpečiť Správa štátnych hmotných rezerv. Ide však o najširší tok rieky Váh, čo znamená, že vystavať tu pontón nie je také jednoduché.
Čo sa týka koruny hrádze na vodnom diele Kráľová, je tam možný prejazd, ale predpokladáme, že správca by dal súhlas maximálne na prejazd záchranným zložkám.
Ak tento most vydrží bez uzavretia do konca výstavby obchvatu, tak vznikne alternatívna doprava cez obchvat a tento most by sa mohol bez výraznejších obmedzení opraviť tak, ako to sľubuje Slovenská správa ciest.
- Mesto komunikuje mnohými spôsobmi s občanmi – k dispozícii majú jednak mailové kontakty, ale aby sme boli čo najbližšie k ľuďom, vybavujeme ich podnety aj cez sociálne siete Facebook a nedávno sme zriadili aj účet mesto.sala na sociálnej sieti Instagram, ktorá je zameraná na zástupcov mladšej generácie. Cieľom je, aby sa informácie dostávali k čo najširšiemu počtu obyvateľov.
Aj na webovej stránke je možnosť poslať podnet – táto možnosť sa návštevníkovi zobrazí hneď na úvodnej stránke ako „Chcem napísať primátorovi“. Túto možnosť však už využívajú ľudia čoraz menej, podnety a častokrát len pripomienky prichádzajú najmä cez Facebook a Messenger. Snažíme sa ich vybavovať a odpovedať naň v čo najkratšom čase. Dôkazom toho sú odpovede alebo už priamo v teréne úspešne vyriešené podnety. Častokrát sa obyvatelia pýtajú a dožadujú sa o riešenie vecí, ktoré mesto ani nemá v kompetencii riešiť.
V neposlednom rade treba napísať, že v skupine na Facebooku je obrovské množstvo členov, takmer 21-tisíc. Dokazuje to opodstatnenosť a čítanosť tejto stránky, na druhej strane nie je možné, aby sme na každú jednu pripomienku, komentár, ktoré majú častokrát tón skôr „rečníckej otázky“ ako skutočného podnetu, dokázali promptne odpovedať v časovom rozsahu 24/7. Faktom je, že administrátorom sociálnych sietí mesta je jedna zamestnankyňa, ktorá situáciu na sieťach mesta sleduje, nie je však v kapacitných možnostiach sledovať každý jeden komentár ku každému jednému príspevku na každej stránke, kde sa príspevok prezdieľa.
Okrem sociálnych sietí je samozrejme k dispozícii telefónne číslo na každého jedného zamestnanca, mnohí už disponujú aj mobilnými telefónmi. A v neposlednom rade sú zamestnanci otvorení pre verejnosť aj priamo na úrade vždy v úradných hodinách a opätovne boli upozornení na zareagovanie na podnety v čo najkratšom čase.
- časť a)
Nad nahradením betónového povrchu iným povrchom mesto v súčasnosti neuvažuje, aj z dôvodu finančnej náročnosti. V roku 2015 bol na ihrisko doplnený hrací prvok „mravec“ aj s dopadovou plochou a následne v roku 2019 ďalšie tri hracie prvky s gumovou dlažbou. V roku 2023 bola na trávnatú plochu umiestnená drevená preliezačka a drevená šmykľavka k pieskovisku. V dostupnej vzdialenosti na ul. G. L. Svobodu je zrevitalizované detské ihrisko, ktoré slúži aj pre obyvateľov okolitých ulíc.
časť b)
Rozsiahla rekonštrukcia chodníkov v meste Šaľa je v pláne prípravy už niekoľko rokov. Je spracovaná kategorizácia chodníkov podľa ich technického stavu a na základe ktorej bude vyhotovená projektová dokumentácia. Hlavným faktorom pre realizáciu finančne náročnej rekonštrukcie bude stav verejných financií mesta Šaľa v nasledujúcom roku 2025 a forma financovania diela. Uvažuje sa o splátkovej forme, aká bola použitá v roku 2021 pri rekonštrukcii 16 miestnych komunikácií v Šali.
časť c)
V prvom rade treba podotknúť, že mestská autobusová doprava na základe ročných výkazov plní cestovný poriadok v presných časoch bez výpadku jediného spoja. Uvedenú situáciu meškaní vlakov a následného čakania konkrétneho spoja mestskej autobusovej dopravy bude dopravca riešiť poskytnutím služobného mobilného zariadenia pre vodičov, ktoré bude napojené na cestovný poriadok ŽSR. Momentálne prebiehajú rokovania a o jeho výsledku Vás budeme informovať na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
časť d)
Na túto otázku bolo zodpovedané počas rokovania 3. MsZ, konaného 13.06.2024 v Šali Mgr. Jozefom Belickým, v nasledovnom znení:
- mnohí sa pýtajú, prečo nebola presmerovaná doprava na Štúrovú; ľudia na Štúrovej si postavili domy presne ako na Sama Chalupku, dokonca v slepej ulici; kedysi dávno niekto rozhodol, vtedy sa ich nikto nepýtal, že sa tam zvalia dva domy vedľa Čibrikových domov, tie dva domy boli zvalené, bola otvorená priama rovná cesta na Galantu do času, kým sa opraví Kráľovská a už sa to nikdy nevrátilo, zostala na Štúrovej cesta I/75, pred mnohými rokmi sa podarilo docieliť rozdelenie cesty I/75, lebo bolo neúnosné, aby 20 000 áut prešlo po ulici, ktorá má odstupy domov od vozovky, ja neviem, možno 5 m, niekde 10, tak sa rozdelila táto doprava, ale faktom je, že obyvateľom Štúrovej ulice do dnešného dňa aj v tejto chvíli prechádza cez ulicu 10 000 áut, pretože my ten priechod von sme nechali rovnako ako bol doteraz, čiže tade normálne prúdia autá osobné, nákladné, všetko,
- pri rozhodovaní o tom, ako to spraviť, sme radšej rozhodli o tom, že vylúčime nákladnú dopravu už v Galante, tzn. že v Galante bude nákladná doprava nad 3 a pol tony odklonená smerom na Šintavu a budú musieť prísť do Šale, o čom sme informovali aj veľkých zamestnávateľov v okolí a výrobcov tak, aby sa vedeli zariadiť, pripraviť;
- a že osobnú dopravu a autobusy máme 2 možnosti, jedna možnosť je Sama Chalupku Murgašová, druhá možnosť bola Hlboká, Horná,
- to rozhodnutie bolo veľmi jednoduché, hádam nepustíme tú premávku pred základnú školu, proste to nebolo možné, tak sme radšej dali stanovisko k tejto alternatíve; však aj mne je ľúto, že tým ľuďom to tam bude chodiť, ale nie je to navždy, je to na dobu výstavby kruhovej križovatky, ktorá by zásadne mala zlepšiť pomery práve vo vzťahu ku Kráľovskej, kde sme už nainštalovali bezpečnostný semafor, aby deti mohli kľudne prejsť, mala by tam nastať nová situácia, verím tomu, že to bude lepšie,
- spustila sa premávka podľa nových pravidiel, do tohto všetkého vstúpil nový predpis, ktorý určuje dopravné značenie, popravde neviem, kto ho vymyslel, ale je katastrofálny, tie tabule, že obchádzka, to je proste, nikto tomu nerozumie, ani šoféri, ja si myslím, že dokonca ani cestári, to je niečo hrozné, tak teraz sme vymohli nakoniec rokovaniami s dodávateľom stavby, teda s realizátorom stavby, s policajtmi Okresného riaditeľstva Policajného zboru, že to je jedno čo hovorí vyhláška, tam musia byť umiestnené doplnkové tabule, aby v Galante bolo každému jasné, že cez Šaľu neprejde,
- áno, patrí poďakovanie tým policajtom, čo tam stoja celý deň, vypokutovali tie autá, lebo proste on má dodržiavať predpisy, on tu nemá čo robiť a teraz my už nemáme personálny stav, ani Obvodné oddelenie Policajného zboru, ani mestská polícia, koho tam každý deň postaviť na celý deň, no jednoducho nemáme, snažíme sa dať väčšie informačné tabule a dnes ma náčelník informoval o tom, že pred Šaľou ešte tesne budú umiestnené ďalšie tabule, aby bolo jasné, že v Šali to nákladné auto neprejde, aby mal ešte poslednú šancu niekde sa otočiť, lebo cúvanie na Kráľovskej, cúvanie na Sama Chalupku, cúvanie na Murgašovej, no to proste toto bolo hrozné, no ale tak myslím, že momentálne tá situácia je už ukľudnená alebo je kľudnejšia, než bola, ja samozrejme, že nechcem, kto tu chce zle tým ľuďom?, ale 12 týždňov alebo teda 10, čo máme teda vyhliadku, že možno by to mohlo skončiť, tí ľudia musia vydržať, chceme aj obchodné centrum, chceme aj bez obchádzky, no zvečera do rána sa to nepostaví,
- ďalší problém, družstvo, včera sa na nás obrátili, policajti im nepustia traktory a kombajny, pretože je zákaz vjazdu, teraz sa opýtam, že či naozaj chceme to, že aby nechodili po Sama Chalupku tieto mechanizmy, tak zbožie z role v Kráľovej sa bude zvážať cez Šintavu, či naozaj chceme toto, teraz je otázka, majú dostať výnimku? kto im ju má udeliť? tu sa rieši „x“ problémov, ľudia vyvolávajú, máme telefonáty, esemesky, dozvedeli sme sa, aký sme múdri, ale nejako to musí byť, nejako tie obchádzkové trasy bolo nevyhnutné stanoviť a kto hovorí, že najlepšie by bolo, keby ľuďom na Štúrovej namiesto 10 000 áut chodilo od zajtra 16 000 áut, no tak áno, však samozrejme, pre tých na Chalupku by to bolo najlepšie, pretože oni by žiadne autá nemali, ale trošku solidárnosti, tak som aj odpovedal jednej občianke na email, trošku buďme solidárni v tom, že no vydržíme to nepohodlie, musíme, nič sa nedá robiť, už teraz chodí cez Šaľu asi o tretinu menej áut, pretože je jasné, že teraz sa veľmi ťažko dá prejsť.
S pozdravom
Ing. Jana Nitrayová
prednostka Mestského úradu v Šali
Vypracovali:
Mgr. Erika Kollerová, referent pre komunikáciu
Ing. František Čibrik, vedúci oddelenia investícií a komunálnych činností