publikované: 13.04.2021 - 10:27  //  aktualizácia: 15.04.2021 - 08:00  //  zobrazené: 1843

Šaliansky petang v slovenskej špičke

Šaliansky  petang v slovenskej špičke

Návštevníkom našej stránky sme predstavili v dvoch pokračovaniach aktivity členov Šalianskeho petangového klubu Svätopluk a v dnešnom treťom a záverečnom predstavíme ich organizačné schopnosti a aj ich medailové úspechy v rámci roka 2020.

Nosné podujatia sa uskutočnili

Vedenie Klubu priateľov petangu Svätopluk Šaľa sa zaradilo vďaka dobrej organizačnej činnosti k slovenskej elite a napriek tomu,  že minulý rok bol „ukrátený“ vinou rozpínajúcej pandémie a z toho vyplývajúcich nariadenío viacero hodnotných podujatí. Areál Únovce – Kaskády pri Vodnom diele Kráľová n/V, kde  má svoje petangové ihriská KPPS Svätopluk  privítal v troch termínoch nielen účastníkov Slovenskej federácie petangu (SFP), ale aj zahraničných vyznávačov hry s oceľovými guľami. Po dvoch augustových podujatiach MILUjeme petang (dvojice a trojice) sa medailovo podarilo presadiť v silnej konkurencii aj šalianskym petangistom. V turnaji dvojíc člen KPPS Šaľa Tomáš Sýkora spolu so zástupkyńou nežného pohlavia Janette Méry (Slopak Bratislava) skončili tretí, keď víťazom sa stala dvojica Mária Štrbová (CAP Bratislava) – István Federi (Rakúsko), Turnaj trojíc sa stal doménou hráčov petangového klubu CAP Bratislava: Lukáš Tomka, Dana Klúčiková a Patrik Šebeňa. Dobre im sekundovali aj členovia KPPS Šaľa, keď vekom ešte junior Matej Meluš spolu s Martinom Lampertom (CAP Bratislava) a Vladimírom Tomanom (Slopak Bratislava) skončili na 3. – 4. mieste s trojicou: Adrián Drugda (Hohenlohe Bratislava), Milan Szabo a Juraj Bilík (obaha KPPS Šaľa) (poznámka: zápas o 3. miesto sa nehral).  Jedno z najpopulárnejších podujatí „O tri Svätopukove prúty“ s medzinárodnou účasťou sa stalo korisťou „vidieka“, keď zvíťazilo lombinované družstvo: Ján Duban (Laboule Modra). Milan Kankara (Spiders Pezinok) a Peter Meliš (Harmony Modra).

Medailové umiestnenia zo šampionátu

Šalianski petangoví hráči si veľmi dobre vedú v posledných rokoch aj na slovenskom šampionáte, odkiaľ sa pravideľne vracajú s medailovým umiestnením a túto tradíciu neporušili ani v minulom roku. Na majstrovstvách Slovenska trojíc, ktoré sa uskutočnili v Martine potešil bronzovou medailou v kombinovanom družstve (Jozef Karacsónyi, Stanislav Seman – obaja Slopak Bratislava; Marián Čík - Jewel Bratislava) skúsený šaliansky hráč Daniel Meluš). Tesne za stupňom víťazov skončila šalianska trojica: Miroslav Černák, Tomáš Bleho a Juraj Bilík, ktorej síce tesne unikla medaila, ale do rebríčka najlepších licenčných hráčov Slovenska si pripísali za toto umiestnenie po 255 bodov.

Historický úspech dosiahli hráči KPPS Svätopluk Šaľa v záverečnom finále Slovenskej ligy petangových klubov, ktoré usporiadala Slovenská federácia petangu na centrálnom Guľodrome v Bratislave (poznámka: Tyršové nábrežie), do ktorého sa prebojovalo z regionálnych kôl 12 najlepších klubov zo Slovenska (poznámka: KPPS Šaľa sa stal víťazom regionálneho turnaja v Modre, kde získala  58 bodov a spolu s domácim klubom Harmony Modra - 48 bodov postúpili oba do finále).  Na bratislavských dráhach sa šalianskym petangistom, ktorých reprezentovali: Juraj Bilík, Tomáš Bleho, Nevenka Horváthová, Matej Meluš, Dávid Sýkora, Milan Szabo, Daniela Vargová, Róbert Tóth a Miroslav Černák (poznámka: ako najlepší hráč KPPS Šaľa bol v rebríčku licenčných hráčov SFP na 13. mieste) darilo, keď   nakoniec postúpili z vyraďovacích súbojov až do finále, kde nestačili iba na víťazný bratislavský petangový klub Hohenlohe, ktorý mal vo svojich radoch v tom čase aj hráčov: Michal Stano (2. miesto v rebríčku najlepších hráčov SFP), Patrik Šebeňa (4. miesto) a Andrej Fratrič (5. miesto v rebríčku najlepších). Na treťom mieste, čo je tiež veľké prekvapenie skončil klub Novoker Lučenec, keď obhajca titulu hráči klubu CAP Bratislava skončili spolu s PAF Martin a Harmony Modra na 4.- 6. mieste !   Šalianski petangisti ziskom striebra nadviazali na výborné výsledky z priebehu minulého roku a potvrdili svoje postavenie medzi najlepšími petangovými kolektívmi Slovenska.

Foto archív KPPS Svätopluk Šaľa

č. 1:  strieborný šaliansky kolektív z finále Slovenskej ligy petangových klubov v Bratislave.

č. 2:  Daniel Meluš druhý zľava (v klobúčiku) vybojoval na slovenskom petangovom šampionáte trojíc pre šalianske farby bronzovú medailu.