Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 18.10.2023 - 15:34  //  aktualizácia: 18.10.2023 - 15:38  //  zobrazené: 541

Petičné hárky sme odoslali

4736 ľudí jasne povedalo nie na návrh zrušenia detskej pohotovosti v Šali. Rozhodnutie pochádza z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Primátor Šale je názoru, že na ministerstve rozhodli „o nás bez nás“. To, že pohotovosť vie organizátor zabezpečiť, potvrdzuje aj riaditeľ Polikliniky NSK v Šali, Róbert Baros. So zberom podpisov výrazne pomohli aj zamestnanci polikliniky.

Do procesu sa zapojil aj lekár Nitrianskeho kraja Bruno Rudinský, ktorý robí všetko pre zachovanie detskej ambulantnej pohotovostnej služby (APS). Štát rozhodol o zrušení niekoľkých pohotovostí v júni tohto roka, informáciu sa kompetentní dozvedali len cez médiá. Na detskej pohotovosti v Šali by mali pediatri prestať slúžiť od novembra 2024, v Galante o štyri mesiace skôr. Pohotovosť funguje pod vedením šalianskej polikliniky, ktorá patrí pod Nitriansky samosprávny kraj. Samotné vedenie polikliniky a kraja zostali z informácie o zrušení pohotovosti nemilo prekvapení. Primátor Šale sa rozhodol pre zber podpisov a petíciou dať najavo ministerstvu, že pohotovosť je v tomto okrese nevyhnutná. K petícii pripojil aj list adresovaný ministrovi zdravotníctva. „Je to síce minister, ktorý práve končí, ale veríme, že si to nový minister zdravotníctva nájde na stole, že sa petícia nestratí a nový minister prijme primerané opatrenia, aby aj Šaľania sa cítili ako obyvatelia Slovenska. Lebo ak verejnosť si želá takúto službu, lebo ju potrebuje a ak prevádzkovateľ je ochotný to zabezpečiť a máme skupinu lekárov, ktorí sú ochotní slúžiť, ja nerozumiem, v čom je problém. V čom sa zlepší financovanie zdravotníctva, ak v Šali zrušia pohotovosť?“ vyjadril sa primátor Šale Jozef Belický pre médiá. 

Priemerná mesačná návštevnosť detskej pohotovosti je podľa riaditeľa polikliniky vyše 300. So zberom podpisov výrazne pomohlo práve vedenie a zamestnanci polikliniky. Aj to je dôkaz toho, že majú záujem o zabezpečovanie detskej pohotovosti aj naďalej. „Neviem si predstaviť, ako by niektorí ľudia chodili do Nových Zámkov, čo je hodina cesty tam a späť. Chodia sem s deťmi s horúčkami, so zápalmi. Je tu záujem zo strany polikliniky, mesta Šaľa, Nitrianskeho samosprávneho kraja, aby sme to zabezpečili. Máme 11 detských lekárov, z ktorých drvivá väčšina je ochotná, chce slúžiť, s pokrytím služieb nemáme problém. Ak niekto nemôže, vždy si nájde ten človek za seba náhradu. Patrí im za to veľká vďaka. Navyše, budeme mať od 1. januára nového pediatra, ktorý je tiež ochotný slúžiť. Urobíme všetko pre to, aby sme pohotovosť zachovali,“ hovorí Róbert Baros, riaditeľ šalianskej polikliniky. Pre médiá sa vyjadrila aj Mirka Antalová, vedúca sestra pohotovosti v Šali. Potvrdzuje, že lekári slúžiť chcú a z rozhodnutia ministerstva sú rozčarovaní. Prácu na detskej pohotovosti dôkladne pozná a preto si zrušenie nevie predstaviť ani ona. „Pracovala som v inom meste, ak tam prídete, pošlú vás preč, aj keď by to robiť nemali, ale stáva sa to. A tie deti, kým ich tam s dusením, s laryngitídiou priveziete, pol hodina na cestu je strašne veľa,“ dodáva vedúca sestra pohotovosti v Šali Mirka Antalová.

 

(EK)