Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 19.02.2020 - 13:12  //  aktualizácia: 19.02.2020 - 13:14  //  zobrazené: 1504

Mesto intenzívne pracuje na viacerých náročných projektoch

Šalianska radnica je aktívna aj počas zimy. Pracuje prevažne na príprave investičných zámerov tak, aby na jar či počas letných mesiacov mohli byť realizované, alebo aby mohli byť predložené v rámci rôznych výziev, s cieľom získania mimorozpočtových zdrojov na ich realizáciu.

Koncom roka 2019 bola podpísaná zmluva o poskytnutí NFP na realizáciu projektu  “Zníženie energetickej náročnosti budovy kultúrneho domu Šaľa“, ktorý je spolufinancovaný z Európskej únie vo výške 85% z oprávnených výdavkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Kvalita životného prostredia. V rámci tohto projektu sa bude realizovať zateplenie strechy a fasády budovy, ako aj výmena vonkajších výplní okien a dverí. Na dofinancovanie tohto projektu budú však potrebné ďalšie zdroje. Nakoľko počas tejto investície v súvislosti s výmenou veľkorozmerných sklenených výplní budú musieť byť vysťahované aj viaceré priestory, zámerom mesta je spojiť túto investíciu aj s čiastočnou rekonštrukciou interiéru. Táto by sa mala týkať aj kinosály. Na výmenu sedačiek bola schválená dotácia z Audiovizuálneho fondu. Celkovo teda investície do kultúrneho domu v Šali budú kryté z viacerých zdrojov - nenávratného finančného príspevku z EÚ a ŠR, z dotácie Audiovizuálneho fondu, úveru a vlastných zdrojov mesta. V súčasnosti sa dopracováva rozpočet rekonštrukcie interiéru, ktorý bude podkladom pre verejné obstarávanie.

Vo fáze prípravy pre následné predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok je už v minulom roku vo forme vizualizácie predstavený projekt predstaničného priestoru, kde by sa malo vybudovať záchytné parkovisko, premiestniť autobusová stanica, vybudovať pešia časť, sieť chodníkov, zeleň, ale aj infraštruktúra pre cyklistov a celkovo zveľadiť priestor. V uplynulom roku boli po vyhotovení projektovej dokumentácie pre územné konanie vypracované podklady pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Po získaní rozhodnutia z tohto procesu nasledovalo územné konanie, ktorého výsledkom bolo vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby. Nakoľko však rovnako ako v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie svoje námietky prednieslo celoslovensky známe Združenie domových samospráv, všetky procesy sa predlžujú a vydané rozhodnutie o umiestnení stavby zatiaľ nemohlo nadobudnúť právoplatnosť.

Súbežne s týmito aktivitami na paralelnej línii ďalšia pracovná skupina úradu rokovala niekoľko mesiacov so ŽSR kvôli dotknutým pozemkom, ktoré má mesto záujem nadobudnúť do dlhodobého nájmu. V tejto otázke sa konalo niekoľko kôl rokovaní na rôznych úrovniach riadenia a odboroch ŽSR s cieľom vyrokovať čo najlepšie podmienky nájmu pre mesto. Predstaničný priestor je predsa v prvom rade využívaný klientmi ŽSR. Podmienkou ŽSR bolo zapracovať do zámeru aj vybudovanie verejných toaliet. Projekt je rozdelený stavebne na dve etapy, ich realizácia bude závislá od výšky získaných finančných prostriedkov, o ktoré sa mesto má záujem uchádzať v rámci výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu. Ak však bude proces povoľovania stavby predlžovaný, môže byť ohrozená možnosť získania nenávratných finančných prostriedkov na realizáciu projektu.

Ďalším rozpracovaným a na prípravu náročným projektom je vybudovanie cyklotrasy do Diakoviec. O tomto zámere, ktorý sa rodí v spolupráci so susednou obcou, už mesto nedávno informovalo. Aktuálne sa pripravujú dokumenty a doklady pre územné konanie a súbežne sa rieši majetkové vysporiadanie, ktoré bude nevyhnutné pre neskoršie stavebné konanie. Aj tu sa bude mesto snažiť získať aj mimorozpočtové zdroje na neskoršiu realizáciu projektu, avšak aj tento musí byť pripravený do fázy vydaného stavebného povolenia, aby sa mohlo uchádzať o dotáciu zo štátu. Samotná realizácia potom už bude posledným krokom s cieľom vybudovania podmienok pre bezpečné spojenie Šale a Diakoviec pre cyklistov.  

Projektovým zámerom, na ktorom taktiež pracujú tímy na úrade, je revitalizácia lesoparku. Tento zámer má mesto záujem predložiť v rámci výzvy tzv. Grantov EHP a Nórska, ktorých cieľom je aj podpora aktivít vedúcich k zníženiu emisií CO2. V rámci neho sa budú kombinovať viaceré opatrenia od výsadby stromov a revitalizácie verejných priestorov po zateplenie objektov.

Predstavili sme vám veľké projekty, ktoré si vyžadujú dlhodobú prípravu podkladov, sú náročné na získanie vyjadrení a povolení a v neposlednom rade sú závislé od získania mimorozpočtových zdrojov na ich financovanie a realizáciu. Snahou mesta je súbežne pracovať na viacerých zámeroch tak, aby mesto bolo úspešné a mohlo čo najskôr realizovať tieto projekty na zveľadenie mesta. Bez týchto krokov sa však žiadny zámer nedostane do fázy realizácie, ktorá je pre obyvateľov jedinou viditeľnou fázou projektového cyklu.

Samozrejme zástupcovia mesta majú na zreteli aj riešenie plavárne. Je to však taktiež náročný proces kombinácie riešenia vlastníckej stránky tohto objektu, prípravy odborných dokumentov a posudkov a získania finančného krytia.

Niekoľko podobných náročných projektov už mesto zvládlo, hoci boli mnohí skeptickí a videli plány mesta ako nereálne. Napriek tomu máme vynovenú budovu mestského úradu, kultúrny dom vo Veči, revitalizované vnútrobloky vo Veči, postavené nájomné byty, cyklotrasu do Dusla  a potešili sme aj  dobrovoľných hasičov vynovenou budovou, ku ktorej im nedávno pribudlo nové zásahové vozidlo.