Domov   >  Zaujímavosti
publikované: 14.05.2024 - 12:03  //  aktualizácia: 14.05.2024 - 12:05  //  zobrazené: 172

Magický víkend pre voltižérov

„Vždy si vyber tú najlepšiu zo všetkých možností.“

Mottom predsedu nášho jazdeckého klubu sa to všetko začalo. Tak sme si vybrali.

Sústredenie s francúzskym voltížnym majstrom sveta z roku 2014 sme už absolvovali tretíkrát a opäť sme sa uistili v tom, že sme stavili na dobrú kartu. Tentokrát sme sa rozhodli pre konanie sústredenia „doma“, v Šali.

Francúzsky voltižér a medzinárodný rozhodca, Jacques Ferrari svojím cvičením, výberom motívov a kostýmov vniesol do voltížneho sveta nového ducha. Ľahkosť a ladnosť pohybov, absolútne zladenie s koňom, tanečné, až herecké prednesenie hudby, to všetko dokáže tento voltížny mág vtesnať do svojej jednominútovej zostavy na cválajúcom koni. Čo môže byť ešte fascinujúcejšie ako vidieť jedného majstra na koni? Šesť takých majstrov na jednom koni. Francúzsky tím so Jacquesom Ferrarim sa na svoje vystúpenia pripravoval po boku svetoznámeho Cirqe du Soleil a v roku 2016 si vybojoval na majstrovstvách sveta zlatú medailu. Svojou voľnou zostavou spôsobil absolútny prevrat.

Jacques Ferrari a ďalší členovia tejto majstrovskej skupiny sa okrem iného aktuálne venujú aj trénovaniu a príprave ďalších voltižérov po celom svete. Ich prínosom je nie len pastva pre oči v podobe tanečného umenia na koni, ale aj učenie jemnosti pohybu, zladenia sa s cvalom koňa, čím cvičenci svojho štvornohého partnera pri jazde nie len že neobmedzujú, ale svoju jazdu dokážu povýšiť na umelecký zážitok.

Siedmi voltižéri z klubov JK Rusty a JK Freestyle Poprad si v sobotu 20. apríla privstali a od skorého rána sa venovali najprv tanečnej príprave a postupne aj zdokonaľovaniu svojich voľných zostáv na voltížnom trenažéri, ako aj na koni.

Jacques pracoval s každým jedným cvičencom jednotlivo a dokonale precízne. Všetci zúčastnení voltižéri už svoje voľné zostavy majú poskladané, Jacques im svojim zmyslom pre jednoduchosť a detail už len dodal želaný šmrnc.

Naše sústredenie sa konalo dva dni, ale čas so svetovou legendou ušiel ako voda. Stihli sme však veľa vylepšiť a natrénovať a na konci ostali len tie najlepšie dojmy. Všetci voltižéri si prišli na svoje, Šaľu opúšťali s úsmevom a myšlienkami na mnohé dobré rady od toho najlepšieho.

Za veľkú podporu s usporiadaním tohto sústredenia ďakujeme v prvom rade Strednej odbornej škole chovu koní a služieb v Šali a jej váženej pani riaditeľke, Lívii Szabóovej,  ktorá nám umožnila celé toto podujatie uskutočniť, poskytla priestory pre tréning na voltížnom trenažéri, aj na koňoch.

V sobotu ráno tancovali voltižéri v zrkadlovej sále CVČ TipTop vďaka pomoci Mládežníckeho parlamentu mesta Šaľa v spolupráci s o.z. Šaľania a mestom Šaľa, za čo im patrí veľká vďaka.

Za poskytnutie voltížneho trenažéra ďakujeme klubu JK Freestyle Poprad.

Rovnako tak všetkým rodičom našich cvičencov, ktorí nám okrem iného zabezpečili chutné občerstvenie a hlavne Saške Nikolíni a jej mamičke, ktorá nám zabezpečenie celej akcie veľmi uľahčila.

Naši voltižéri svoje pokroky predvedú najbližšie na medzinárodných pretekoch CVI v Budapesti. Držíme palce!