Jubileum šalianskej knižnice
Nie každému sa podarí osláviť storočnicu kultúrnej inštitúcie, nám sa to ale podarilo a s veľkou hrdosťou a radosťou sme si toto krásne výročie od prvých zmienok o našej knižnici v Šali pripomenuli dňa 19.novembra 2024.
Za týchto 100 rokov prešla knižnica obrovskú cestu – z miesta plného kníh sa stala moderným kultúrnym a vzdelávacím centrom, ktoré spája komunitu a inšpiruje tisíce čitateľov.
Ďakujeme mestu Šaľa za podporu, nášmu skvelému kolektívu za ich prácu, a vám – našim čitateľom – za vašu vernosť a nadšenie.
Veríme, že spoločne nás čakajú ešte mnohé krásne a inšpiratívne chvíle.
Pozrite si s nami prierez udalostí za posledných 100 rokov, ktoré sa nám podarilo získať z dostupných zdrojov.
Založenie knižnice (1924)
„História našej knižnice sa začala písať významným rozhodnutím Mestského zastupiteľstva v Šali, ktoré 22. októbra 1924 schválilo jej vznik a pridelenie ročného rozpočtu vo výške 1000 Kčs. Prvé roky svojej existencie knižnica sídlila v priestoroch Katolíckeho kruhu a materskej škôlky. Postupom času, s každou zmenou sídla a každou ďalšou dekádou, získavala nové možnosti rozvoja a čelila novým výzvam, ktoré dokázala prekonať vďaka obetavej práci a vytrvalosti svojich zamestnancov. Každý nový priestor znamenal pokrok a každá dekáda prispela k tomu, aby sa knižnica mohla stať významným kultúrnym centrom, aké dnes poznáme.“
3. Prvé umiestnenie knižnice
„Na začiatku svojej existencie bola knižnica rozdelená na dve časti: maďarské oddelenie sídlilo v budove Katolíckeho kruhu, zatiaľ čo slovenské oddelenie našlo svoje miesto v priestoroch materskej škôlky. V roku 1929 sa maďarské oddelenie presťahovalo do Spolkového domu. Počas nasledujúcich desaťročí knižnica viackrát menila svoje sídlo, čím reagovala na neustále sa meniace potreby a rastúci záujem verejnosti o jej služby. Od roku 1981 však konečne našla svoj stabilný domov na adrese, ktorú všetci poznáme a s ktorou ju dodnes spájame.“
4. Autori a mozaika „Mier na krídlach“
„V roku 1981 bola knižnici odovzdaná kamenná mozaika s názvom *Mier na krídlach*, ktorú vytvorili významní autori Jozef Baláž a Ľudovít Lehen. Tento umelecký prvok dodnes zdobí priestor knižnice a symbolizuje jej odkaz – prinášať ľuďom mier a múdrosť prostredníctvom literatúry. Mozaika sa stala ikonickou súčasťou exteriéru knižnice.“
5. Rekonštrukcia knižnice v roku 2010
V roku 2010 prešla naša knižnica rozsiahlym procesom rekonštrukcie, ktorý bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Táto modernizácia zahŕňala obnovu interiérových aj exteriérových priestorov, zlepšenie prístupnosti vďaka bezbariérovým úpravám a vytvorenie nových oddelení pre rozličné kategórie literatúry. Investícia, ktorá presiahla 200 tisíc eur, mala za cieľ prispôsobiť priestory súčasným štandardom a zvýšiť pohodlie pre všetkých našich návštevníkov, čím sa knižnica opäť posunula o krok bližšie k modernej inštitúcii.“
6. Knihovníčky a zamestnanci knižnice
„Knihovníci a zamestnanci sú skutočným srdcom každej knižnice. Prvou oficiálne menovanou knihovníčkou knižnice bola Júlia Pittichová, ktorá sa tejto úlohy ujala už v roku 1951. Postupom času sa k nej pridávali ďalšie oddané ženy, ktoré zabezpečovali jej každodenný chod, organizovali podujatia a starali sa o vytváranie pevného zázemia pre komunitu čitateľov. Dnes knižnica plní svoje poslanie aj vďaka nadšeniu a oddanosti ľudí ako Silvia Zacharová, Zuzana Zuzáková, Editka Slobodová, Stanka Melegová a mnohých ďalších, ktorí prispievajú k jej úspechu.“
7. Známi autori a ilustrátori
„Naša knižnica mala počas svojej histórie česť hostiť mnohých významných autorov a ilustrátorov. Vďaka ich návštevám mali naši čitatelia jedinečnú možnosť osobne sa stretnúť so svojimi obľúbenými tvorcami, medzi ktorými nechýbali také osobnosti ako Hana Zelinová, Peter Šloser, Adela Banášová a ďalší. Tieto stretnutia obohacujú našu komunitu, prehlbujú vzťah k literatúre a podporujú lásku ku knihám, čím prispievajú k rozvoju kultúrneho života.“
8. Podujatia pre deti
„Deti predstavujú pre našu knižnicu jednu z najvzácnejších a najdôležitejších skupín návštevníkov. Preto pre ne pravidelne organizujeme podujatia, ako Noc s Andersenom, Prečítané leto, Osmijankova literárna záhrada a množstvo iných tvorivých činností, ktoré ich motivujú a inšpirujú k čítaniu. Našou snahou je prebúdzať v deťoch lásku k literatúre, podporovať ich čitateľské návyky a pomôcť im objaviť radosť, ktorú knihy dokážu priniesť.“
9. Výstavy v knižnici
„Po rekonštrukcii vznikol v knižnici priestor venovaný výtvarným výstavám. Tento priestor pravidelne hostí diela miestnych umelcov, ako sú Mária Lišková, Ján Kurinec či Mikuláš Bergendi. Vďaka týmto výstavám knižnica plní úlohu nielen literárneho, ale aj umeleckého centra, ktoré podporuje a prezentuje talenty z nášho regiónu, čím obohacuje kultúrny život komunity.“
10. Exteriérové podujatia
„Naša knižnica rozšírila aktivity aj do vonkajších priestorov, kde organizujeme letnú čitáreň a knižnú burzu. Tento exteriérový priestor umožňuje komunitným podujatiam priblížiť literatúru verejnosti neformálnym spôsobom, čím zvyšujeme dostupnosť kultúry pre všetkých.“
11. Podujatia mimo knižnice
„Naša knižnica aktívne spolupracuje s rôznymi inštitúciami v meste Šaľa. Organizujeme podujatia pre seniorov, spolupracujeme s Mestským úradom či Domom kultúry, pričom naším cieľom je osloviť čo najširšie publikum a priblížiť literatúru všetkým generáciám. Táto spolupráca nám umožňuje vytvárať prostredie, kde sa kultúra a literatúra stávajú prístupné a zrozumiteľné pre každého, bez ohľadu na vek alebo záujmy.“
12. Esej Jána Johanidesa
„Knižnica pravidelne spoluorganizuje literárnu súťaž Esej Jána Johanidesa, ktorá je zameraná na podporu mladých, nádejných autorov a ich esejistickej tvorby. Táto súťaž sa koná každoročne a stala sa významnou platformou na prezentáciu literárnych talentov v našom regióne. Prostredníctvom tejto iniciatívy sa snažíme motivovať mladých autorov k literárnemu vyjadreniu a poskytovať im priestor na ukážku ich schopností.“ Knižnica sa podieľa v spolupráci s Literárnym centrom v Bratislave aj na príprave Ceny Jána Johanidesa, ktorá sa konala každé dva roky a úspešne ocenila celkovo 10 autorov počas posledného desaťročia.
13. Knižnica a sociálne siete
„Od roku 2015 je naša knižnica aktívna na sociálnych sieťach, ako sú Facebook a Instagram. Tieto platformy nám umožňujú efektívne komunikovať s verejnosťou, informovať ju o novinkách v našej knižnici, pripravovaných podujatiach a našich službách. Vďaka nim sme schopní udržiavať bližší kontakt s našimi čitateľmi a interagovať s nimi aj mimo fyzických priestorov knižnice, čo posilňuje našu komunitu a zvyšuje záujem o literatúru.“
14. Záver
„Tento storočný príbeh knižnice je svedectvom o neustálom úsilí, nadšení a oddanosti mnohých generácií. Veríme, že naša knižnica bude aj naďalej slúžiť ako zdroj múdrosti a inšpirácie. Tešíme sa na ďalšie roky, ktoré prinesú nové príležitosti a úspechy.“
Radi by sme touto cestou vyjadrili naše najhlbšie a srdečné poďakovanie všetkým jednotlivcom, organizáciám a partnerom, ktorí svojou neúnavnou a obetavou činnosťou prispeli k tomu, že naša knižnica môže dnes hrdo stáť ako významný pilier kultúrneho života v Šali.
(Adriana Gerová, riaditeľka knižnice, foto a video: Erika Kollerová)
Na stránke knižnice si vietee pozrieť aj skvele spracovanú prezentáciu o histórii knižnice:
https://www.kniznica.sala.sk/clanok/100-rokov-od-zalozenia-salianskej-kniznice