publikované: 22.08.2016 - 07:26  //  aktualizácia: 22.08.2016 - 10:45  //  zobrazené: 1438

Hádzanársky turnaj žien vyhral Vác

Putovný pohár GR cestuje do Vácu                                     V Mestskej športovej hale v Šali sa uskutočnil  medzinárodný hádzanársky turnaj žien už 21. ročník o Pohár GR Duslo a.s. Šaľa, na ktorom štartovali aj tri kolektívy  z medzinárodnej hádzanárskej WHIL: Bemaco Prešov, DHC ZORA Olomouc, HK Slovan Duslo Šaľa a popredný maďarský celok Vác. Vzhľadom k tomu, že v jednotlivých družstvách nastúpilo viacero reprezentantiek a kvalitných hráčok: Prešov (Bačíková, Šutranová a juniorská reprezentantka Vencuríková), Olomouc (Rašková, sestry Fryčákové, Gebre Selassie, Severová), Šaľa (Veselková, Haládiková, Klučková – zároveň s 212 gólmi aj najlepšia strelkyňa WHIL v r. 2015/2016, ale aj juniorská reprezentantka Škoricová), ako aj legionárkami z Balkánu (Radosavljevič, Jovetič, Basič, Vukčevič), ukrajinskej brankárky Balog a vlastnými oporami: Soós, Hámori, Szondi,... popretkávaný maďarský Vác boli predzvesťou kvalitného turnaja, čo sa aj v jeho priebehu potvrdilo. Už po úvodných dvoch dopoľudňajších dueloch bolo jasné, že večerný  duel Dusla Šaľa s Vácom bol predčasným vyvrcholením turnaja. Vyrovnaný súboj obhajcu prvenstva s favorizovaným Vácom dvihol neraz zo sedadiel divákov nielen svojou dramatickosťou, ale aj kvalitou. Víťazstvo a prvenstvo na turnaji si nakoniec vybojoval Vác, ktorý mal v svojich radoch dostatok kvality, ale najmä skúseností, ktoré boli v dueli s mladým šalianskym kolektívom rozhodujúce. Aj v ďalších  dueloch sa hrala kvalitná hádzaná, v ktorých bolo vidieť nielen množstvo pekných akcií, technických kúskov, dostatok gólových striel a brankárskych zákrokov, ale aj aplikáciu nových dodatkov hádzanárskych pravidiel, ktoré sa už budú v blížiacich sa majstrovských súťažiach praktizovať (aplikovať). Medzinárodný hádzanársky turnaj žien bol dobrou previerkou pripravenosti jednotlivých družstiev pred štartom majstrovských súťaží.

Výsledky 21. ročníka medzinárodného hádzanárskeho turnaja žien o Pohár GR Duslo a.s. Šaľa:

Slovan Duslo Šaľa – Bemaco Prešov  34:28 (18:12) Klučková 7, Pócsiková 5, Bujnochová, Veselková a Trochtová po 4 -  Demajová 6, Šutranová 4, Harčarufková a Liebiedieva po 3,... Prešov s viacerými posilami začal odvážne, v 3. minúte viedol 0:2, ale to bolo naposledy. Tréner Lukačín dal príležitosť celej lavičke vrátane nových tvári a zásluhou streleckej aktivity Trochtovej a Bujnochovej, pri výborných zákrokoch brankárky Krebs viedlo už v 22. minúte Duslo 13:7. Po obrátke hrala aj najlepšia strelkyňa WHIL Klučková  (dala 7 gólov), ale aj na druhej strane sa strelecky darilo aj ex šalianke Demajovej so Šutranovou a tak spokojní diváci videli bohatý gólový prídel s jasným víťazstvom obhajcu pohára.

DHC Zora Olomouc – Vác  20:35 (8:15) Rúžičková, Hvostáľová a Chlandová  po 3 – Jovetič 8, Basič 7/3, Hámori 5,... Favorit turnaja sa predviedol vo veľmi dobrom svetle a najmä vďaka balkánskej enkláve dosiahol vysoké víťazstvo..

Olomouc  -  Prešov 29:24 (15:12) Chlandová 6/1, Sovová 5, Kubáčková 4, Rúžičková 4/1 -  Šutranová 6/2, Demajová 5, Čirčová a Bačíková po 4,... Súboj účastníkov medzinárodnej WHIL rozhodol pre seba zástupca Hanej už v I. polčase.

Šaľa - Vác  34:35 (18:18) Klučková 13/7, Bujnochová 6, Pócsiková 5, Veselková 3 – Jovetič a Sóos po 8, Basič 7/2,... Až do 25. minúty ťahal za kratší koniec Vác, keď zverenkyne trénera Lukačína neustále viedli o 2 – 3 góly (5:2, 8:5, 11:8), keď sa strelecky presadzovali Klučková s Pócsikovou. Vác držala nad vodou legionárka Jovetič (6 gólov) a najmä brankárka Balogová a tak sa polčas končil remízou. Po zmene strán prišli chvíle nebojácnej Sóosovej, ktorá strelila za sebou štyri góly a v 38. minúte už viedol Vác o päť gólov - 20:25. Chemičky včak nezložili zbrane. postupne znižovali náskok súpera (26:28, 30:31, 33:34), najmä  po zásahoch Klučkovej a Veselkovej, ale vo vynikajúcom dueli sa im vyrovnať už nepodarilo.

Vác – Prešov 34:24 (13:13) Jovetič 9, Basič 5/4, Hámori a Radosavljevič po 4 – Demajová 8, Bačíková a Gajdošová po 4, Šutranová 4/2,... Prešov mal prekvapujúco výborný polčas,  keď ešte v 20. min. viedol 12:8!. V II. polčase aj vďaka chorvátskym hráčkam Jovetičovej (poznámka: nastrieľala 25 gólov) a Basičovej však otočili skóre..

Šaľa – Olomouc   28:22 (16:12) Klučková 6/2, Veselková 5/1, Tuipánová a Blehová po 3 – Kubáčková 5/2, Rúžičková 5 /3, Hurycová 3,... V tomto dueli sa rozhodovalo o druhom mieste. Duslu stačila k tomuto zisku remíza, ale nič nenechalo na náhodu a už v 12. minúte viedli rozdielom 4 gólov 8:4. Strelecky potiahla reprezentantka Veselková, ale  výborná bola aj Haládiková v bránke. S týmto náskokom aj odchádzali do kabín. Zora síce vďaka Kubáčkovej s Rúžičkovou sa snažil o zvrat, ale góly Klučkovej a Blehovej (poznámka: v 50. minúte viedla Šaľa 26:18) už nedovolili zvrat a chemičky nakoniec skončili po zásluhe druhé.

Konečná tabuľka: 1. Vác 104:78 – 6 bodov; 2. Šaľa 96:85 – 4 body; 3. Olomouc 71:87 – 2 body; 4. Prešov 76:97 – 0 bodov.

Po záverečnom dueli organizátori medzinárodného hádzanárskeho turnaja žien vyhodnotili aj najlepšie hráčky na jednotlivých postoch. Ocenenie z rúk  personálnej riaditeľky a. s. Duslo  Silvii Karásikovej a prezidenta HK Slovan Duslo Šaľa Tibora Laczka  si odniesli: najlepšia strelkyňa  s 26  gólmi slovenská reprezentantka Lívia Klučková (Šaľa), najlepšia hráčka chorvátka Dijana Jovetič (Vác) a najlepšia brankárka Zuzana Haládiková (Šaľa), ako aj najlepšie kolektívy.   K vydarenému a dôstojnému priebehu medzinárodného podujatia už 21. ročníka  turnaja žien o Pohár GR Duslo a.s. Šaľa prispeli aj rozhodcovké dvojice:  Roman Zubo – Milan Veselka a Čanda Vladimír – Peter Brunovský, ktoré v priebehu dvoch dní pred viac ako tisíckou divákov s prehľadom viedli jednotlivé duely. Tréner šalianskeho Dusla Michal Lukačín  po turnaji povedal: „ Myslím si, že veľmi dobre obsadený medzinárodný hádzanársky turnaj splnil bezozbytku naše zámery a ciele. Dali sme na ňom možnosť ukázať sa všetkým hráčkam širšieho kádra, vrátane našich nových posíl a hádzanárskych nádejí. Zo skúsených chýbala iba Rácková, ktorá si ešte doliečuje menšie zranenie. Súperi boli kvalitní, taktiež súboje s nimi. Nadpriemernú úroveň mal náš zápas s maďarským Vácom, ktorému sme boli rovnocenným súperom. Pred štartom medzinárodnej WHIL absolvujeme cez víkend ešte medzinárodný turnaj v Olomouci, ktorý by mal podať definitívny obraz o našej pripravenosti na dlhodobú súťaž, ktorá je podľa mňa na dobrej úrovni.“

HK Slovan Duslo Šaľa na turnaji reprezentovali:  Krebs,  Haládiková,  Ladicsová - Bujnochová 11 gólov, Trochtová 6, Klučková  26, Špendlová 2, Pócsiková 11, Blehová  4, Veselková  12, Tisajová 1, Tulipánová 5, Škoricová 4,  Perczeová 7,  N. Lencsésová 2, Ivana Bahýlová 2, Königová 3. Tréner Michal Lukačín, asistent Rudolf Petrikovič.