Domov   >  Kultúra
publikované: 15.08.2024 - 15:00  //  aktualizácia: 15.08.2024 - 15:07  //  zobrazené: 291

Dávid Kollman a jeho šalianska tlačiareň - slávnostná prezentácia publikácie

OZ Galanta literárna, Mesto Šaľa, Štátny archív Trnava pobočka Galanta so sídlom v Šali a Mestská knižnica v Šali Vás srdečne pozývajú na slávnostnú prezentáciu publikácie Anny Jónásovej:

Dávid Kollman a jeho šalianska tlačiareň

 

Miesto: Kultúrne stredisko VEČIERKA Šaľa, Družstevná 3

Dátum: 6. september 2024 o 17.00 hod.

Moderuje: Pavel Polka

Mesto má pamäť kódovanú v domoch

v šľapajách ľudí v prachu chodníka

v kostolnej veži

v stránkach starých kroník

v objatí rodných

čo zablúdia domov

pozdraviť svojich

slovom básnika.

O knihe: Každá, aj tá najmenšia tlačiareň ovplyvňovala súdobú spoločnosť, a preto má miesto v dejinách polygrafie ako v rámci Rakúska-Uhorska, tak aj neskôr v dejinách knižnej kultúry na Slovensku. Zaujímavé je najmä obdobie po vzniku ČSR, keď existujúce tlačiarne prechádzali zásadnou transformáciou. Niektoré zanikli už počas prvej svetovej vojny, iné po roku 1918. Ďalšie, najmä vďaka úsiliu i flexibilite majiteľov a iným priaznivým okolnostiam sa úspešne etablovali a fungovali aj v nových spoločensko-politických podmienkach. V rámci tejto, dosiaľ neúplne spracovanej témy, existuje skupina tlačiarní, ktorú pracovne nazývame židovské tlačiarne. Nešlo však o tlačiarne, ktoré by tlačili iba judaiká (hebrejské alebo jidiš tlače, náboženskú a obradovú literatúru), alebo len diela židovských autorov.

Jednou z takýchto tlačiarní bol aj podnik Dávida Kollmana, tlačiareň, ktorú založil v Šali a vyprodukoval množstvo zaujímavých tlačiarenských výstupov s imeplemntáciou na vtedajšie pomery inovátorskou grafikou a tlačou.

Publikácia ponúka zaujímavé informácie o tomto židovskom tlačiarovi - jeho biografiu, informácie o jeho rodine a deťoch, ich tragickom osude počas 2. svetovej vojny, o výstavbe budovy jeho šalianskej tlačiarne, práci a tlačiarenských výstupoch - to všetko na pozadí doby, v ktorej Dávid Kollman žil a pracoval.

hat