Domov   >  Športové spravodajstvo
publikované: 17.07.2017 - 13:47  //  aktualizácia: 17.07.2017 - 14:01  //  zobrazené: 1576

Ťahali autobus a dvíhali autá

Na amfiteátri sa to hemžilo najsilnejšími mužmi a ženami v širokom okolí. V sobotu 15.júla sa konal už 3. medzinárodný ročník Strongman & Strongwoman v Šali pod záštitou primátora mesta. Zúčastnili sa ho siláci zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Poľska či Srbska. V zastúpení sme mali aj organizátora a siláka zároveň zo Šale, ktorý sa pokúsil o rekord.

Po príhovore prednostky mestského úradu Jany Nitrayovej, ktorá všetkým zaželala doslovne veľa síl, sa na amfiteátri rozhostili povzbudivé pokriky. Začalo sa pokusmi o zápis do knihy rekordov. Za obrovskej radosti siláka aj divákov sa Šaľan Mário Fuska stal držiteľom slovenského rekordu vo zdvihnutí bremena v stoji nad hlavou. Mário Fuska vo váhovej kategórii do 105 kg dvihol nad hlavu kladu o hmotnosti neuveriteľných 140 kg. Úspešný bol aj zástupca z Čiech, takmer neprekonateľný Jiří Tkadlčík, ktorý je teraz oficiálnym držiteľom slovenského (aj českého) rekordu v jednoručke o váhe 106,5 kg. A súťaž sa mohla začať...

K amfiteátru sa pristavil 14-tonový autobus, ktorý siláci – muži ťahali na vzdialenosť 20 metrov. Trošku im ťahanie uľahčil mierny sklon terénu, ale skúste si to vyskúšať vy J. Ženy sa predviedli priťahovaním dvoch zapojených áut a nasledovala ukážka taktického boja z blízka. Osobné auto zatiaľ zostalo prichystané na ďalšiu disciplínu – mŕtvy ťah. Moderátorka podujatia vyzvala deti, ktoré silákom situáciu neuľahčili – práve naopak, posadali si do auta. Muži po jednom dvíhali vozidlo na konštrukcii, nie každému sa to ale podarilo. Rozdiely medzi súťažiacimi tak boli ešte významné, taký Jiří TKadlčík dvihol auto za 1 minútu rovno 13-krát a v jeho podaní to vyzeralo celkom jednoducho. Priblížil sa k nemu len Srb s 12-timi dvihnutiami. muži sa predviedli aj dvíhaním 120 kg klády na počet opakovaní do 1 minúty, prehadzovaním 130kg betónových gúľ a pokúsili sa zdolať aj disciplínu s pneumatikou. „Obriu“ pneumatiku o váha vyše 400 kg museli 3 krát v priebehu jednej minúty prevrátiť. Neobľúbenosť tejto disciplíny sa prejavila v tom, že ju zdolali len dvaja účastníci, medzi nimi celkový víťaz súťaže.

Ženy to vo svojom zápolení tiež nemali ľahké, dvíhali tyč o hmotnosti 120 kg na mŕtvy ťah, držali pred sebou prázdny sud o váhe 16 kg na čas, či prehadzovali betónové gule ťažké 70, prípadne 80kg. Zapotili sa aj pri drepovaní s váhou 110 kg. Do jednej minúty mali predviesť čo najviac opakovaní. Kým niektoré spravili drepov ledva 5, čo my bežní ľudia považujeme za obrovský výkon, pre iné siláčky vyzerala byť disciplína na prvý pohľad omnoho jednoduchšia. Karolína Koszela z Poľska predviedla 22 drepov, o jeden drep ju tesne prekonala Kristína Magat z Maďarska a excelovala celková víťazka Jana Vašková s 26timi drepmi. Slovenka Jana Vašková je zároveň majsterka sveta v Powerliftingu, čo ju už vopred na najlepšie výkony predurčovalo. Víťazom mužskej kategórie sa stal najsilnejší muž Európy a druhý najsilnejší muž sveta Jiří Tkadlčík.

Nebolo to ale len tvrdé zápolenie, medzi súťažiacimi panovala neuveriteľná podpora. Navzájom si radili a povzbudzovali sa. Obzvlášť prajní boli k najmladšej, len 17 ročnej účastníčke zo Slovenska. Ako sa vyjadril Jiří Tkadlčík, „Sme jedna veľká strongman rodina!“ A my sme na chvíľu mohli byť súčasťou tejto siláckej skupiny.

(alx)

Foto: JURAJ KOVÁCS a Mesto Šaľa

 Sledujte nás aj na Facebook/MESTO ŠAĽA. Staňte sa členom oficiálnej skupiny Mesta Šaľa.  Kliknite si sem:https://www.facebook.com/groups/327353394042257/