Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 17.03.2017 - 10:38  //  aktualizácia: 17.03.2017 - 10:45  //  zobrazené: 1148

Minister životného prostredia v Šali

Ing. László Sólymos, minister životného prostredia SR zavítal včera, 16. marca 2017 do Šale. Sprevádzala ho aj poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Mgr. Edita Pfundtner, ktorá požiadala aj o vystúpenie na 2. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Šali v roku 2017.

Cieľom rokovania bolo oboznámenie sa so situáciou a problematikou v oblasti životného prostredia v okrese Šaľa, prípadne, ako sa vyjadrila Edita Pfundtner, následná možnosť participovania a pomoci pri projektoch žiadajúcich si legislatívnu podporu v Národnej rade Slovenskej republiky. Ministrovi životného prostredia primátor mesta, prednostka Mestského úradu a poslanec Róbert Tölgyesi prezentovali všetky aktuálne aj budúce projekty našej samosprávy. Minister aj poslankyňa ocenili predovšetkým významný posun k ekológii mesta, čoho dôkazom sú moderné elektromobily mestskej polície, budúci elektrobus mestskej autobusovej dopravy, ale aj zmena v spôsobe separácii odpadu formou umiestnenia polopodzemných kontajnerov v meste. Minister zároveň ocenil snahu mesta zapájať sa do projektov znižovania energetickej náročnosti budov, či už budovy mestského úradu, ale aj snaha o rekonštrukciu mestskej športovej haly predovšetkým v rozsahu výmeny okien a strechy, či plánovaná rekonštrukcia šalianskych kultúrnych stánkov. V súvislosti so zmenou systému separovania v meste minister poukázal na budúce zmeny v poplatkoch. Slovenská republika je na konci rebríčku v separovaní odpadu v krajinách Európskej únie, na čo bude štát reagovať zvýšením ceny za uloženie odpadu na skládkach. O to dôležitejšia je preto správna a dôkladná separácia komunálneho odpadu, ktorá má nielen dopad na zlepšenie životného prostredia, ale po plánovanej zmene usporí finančné prostriedky v domácnostiach. Témou rozhovoru boli aj čierne skládky, ktoré sú v našej krajine environmentálnou záťažou pre každú jednu obec. Rokovania s predstaviteľmi štátu sa zúčastnil aj generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Duslo, a.s. Petr Bláha, ktorý ministra ubezpečil, že počas jeho vedenia spoločnosti boli prijaté mnohé opatrenia na znižovanie emisií a negatívneho dopadu na životné prostredie, o čom svedčia aj aktuálne správy a tabuľky.

Výsledkom stretnutia je tak plná informovanosť ministra životného prostredia o situácii v Šali, ktorý okrem iného prisľúbil svoju účasť na slávnostnom odovzdaní elektrobusu do prevádzky v lete 2017. Poslankyňa Edita Pfundtner okrem iného navštívila aj nový Domov dôchodcov v Šali a prekvapila ju aj spolupráca primátora a mesta s poslancami a podnikateľskými subjektami, čo je podľa jej slov v mnohých mestách veľkým problémom. Ako na zasadnutí zastupiteľstva povedala, "Mňa osobne teší, že tento problém sa Vás netýka, viete nájsť spoločnú cestu, spoločnú podporu, čo naozaj pomáha mestu napredovať."

 

(alx)

Sledujte nás aj na Facebook/MESTO ŠAĽA. Staňte sa členom oficiálnej skupiny Mesta Šaľa.  Kliknite si sem:https://www.facebook.com/groups/327353394042257/

  • Prejav poslankyne NRSR Edity Pfundtner na 2. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Šali v roku 2017